
Czy masz jakieś resztki włóczki z szydełkowania pufy? Używając takich skrawków, możesz w krótkim czasie zrobić podstawki pod kubki i gorące naczynia. Na topie w modzie królują również Makramy.
Co jest potrzebne do wyprodukowania podstawki?
Do wykonania podstawki (bez szydełka) wystarczą następujące materiały:
- sznurek lub włóczka typu Zpaghetti (t-shirt)
- palce
Sznurek nie musi być rozciągliwy i nie musi być grubszy. Alternatywą dla niego jest przędza zpaghetti, którą produkuje się z t-shirtów. Podczas robienia na drutach najbardziej czasochłonną częścią jest ostrożne rozciąganie sznurka, tak aby wzór nie był zbyt luźny.
Podkładka ze sznurka – jak zrobić?
Podkładkę wykonuje się również bardzo prosto prawie jak szydełkową karuzelę. Zacznij od przewleczenia sznurka przez dwa palce (wskazujący i środkowy), pozostawiając co najmniej 15-20 cm sznurka. Przechodzimy nim nad palcem wskazującym (1), następnie pod palcem środkowym i nad palcem środkowym (2).
Po owinięciu sznurka wokół palca wskazującego, należy go przełożyć nad palcem wskazującym(3), pod palcem środkowym, a następnie z powrotem nad palcem środkowym (4).
Teraz weź dolną pętlę z trzeciego palca (5) i pociągnij ją do góry, upewniając się, że luźna nitka pozostawiona na początku leży płasko (6).
Rozpoczynamy te kroki, które będziemy powtarzać w kolejnych oczkach. Pod palcem wskazującym i nad palcem wskazującym przeprowadź sznurek (7), następnie pod palcem środkowym i nad palcem środkowym (8).
Wyciągnij dolną pętlę z trzeciego palca (9) i dolną pętlę z palca wskazującego (10). Powtarzamy kroki 7-10, aż powstanie ok. 55 oczek. Czyli za każdym razem:
- Owijamy sznurek wokół palca wskazującego (najpierw pod spodem, potem na wierzchu)
- Owijamy sznurek wokół palca środkowego (najpierw pod spodem, potem na wierzchu)
- Ściągamy dolną pętelkę ze środkowego palca
- Ściągamy pętelkę ze wskazującego palca
Gdy zakończymy przeplatanie do pożądanej długości, delikatnie zdejmujemy je z palców (może być konieczne dodanie kilku dodatkowych oczek). Następnie przekładamy luźny koniec, który zostawiliśmy na początku, przez środek przeplotu na wysokości piątego oczka. Na koniec zwijamy spiralę.
Ważne jest, aby zwijać włóczkę w delikatny sposób, aby rzędy pozostały nienaruszone. Za każdym razem, gdy natrafimy na luźny koniec, przeciągamy go przez środek dzianiny. Sznurek ten służy jako promień i ma za zadanie połączyć połowę koła, utrzymując rzędy razem.
Zakończ, wplatając luźny koniec przez ściegi 12 i 13, odcinając drugi koniec i wiążąc węzeł. Następnie przepleć pozostałe końce przez oczka dzianiny tak, aby je ukryć i odetnij nadmiar.
Wskazówki
- Jeśli po przecięciu sznurek bardzo się zmechaci, po prostu zaklej koniec taśmą klejącą i przetnij (w obrębie taśmy), a następnie włóż koniec w dzianinę.
- Dobrym pomysłem jest pozostawienie dłuższego kawałka sznurka na początku, a następnie przeplecenie go na końcu dzianiny jako promień w kilku kierunkach, aby pomóc rzędom trzymać się razem.
- Możesz też zakończyć dzierganie, przeplatając koniec sznurka do środka koła.
- Jeśli podkładka się zepsuje (sznurki nie przylegają do siebie), lekko podwiązać rzędy nitką.
- Tworzenie idealnych, ścisłych oczek na palcach wymaga wielkiej precyzji i wprawy.
- Możesz zrobić podkładki dowolnej wielkości, powtarzając czynności mniej lub więcej razy. Mniejsze podkładki sprawdzają się pod kubkami, a większe na przykład pod garnkami. Przy odpowiedniej praktyce możesz nawet zaplatać dywan!
Jeśli kochasz hand made, to zainteresuje cię mój „przepis” na Girlandę z szyszek.

Patrycja to zmotywowana mama dwóch energicznych córek, Kasi i Idy. Po powrocie na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, z pasją oddaje się wspinaczce skałkowej. Jej celem jest budowanie stabilnej sytuacji finansowej, co przekłada się na wartościowe artykuły o równowadze między życiem zawodowym a rodzinnym.