Od najmłodszych lat interesowałam się szydełkowaniem, ale nigdy nie miałam chęci, żeby spróbować. Moim marzeniem zawsze było zrobienie szydełkowej pufy, ale sama myśl o tym mnie przerażała. Po ślubie jednak zdecydowałam, że nadszedł czas, abym nauczyła się kilku przydatnych umiejętności, które powinna znać każda żona – na przykład jak używać starej maszyny do szycia. I w zeszłym roku w końcu zajęłam się szydełkowaniem!

Spis treści artykułu:

Kiedy zaczynałam, zaczęłam od najprostszych babcinych kwiatów, jakie można sobie wyobrazić. Miałam nadzieję, że zrobię piękny, duży koc. Jednak nie przemyślałam wszystkiego dokładnie i po 50 kwadratach skończyła mi się włóczka. Po obliczeniu, ile jeszcze kwadratów muszę zrobić, odechciało mi się. 

Skutecznie.

Na całe 12 miesięcy;)

W ramach syndromu wicia gniazda w ciąży znów zajęłam się szydełkowaniem. Połączyłam zeszłoroczne kwadraty w mały kocyk i zrobiłam z niego przytulankę dla syna. Pufa ze sznurka stała się moim głównym celem. Taką pufę można kupić w Internecie, ale jest dość droga, a ja nie lubię wydawać dużo pieniędzy, kiedy mogę zrobić coś sama, wkładając w to tylko trochę wysiłku! Poszłam więc do sklepu Bobbiny w mieście po więcej sznurka i zabrałam się do pracy. Poniżej przedstawiamy wyniki. Mimo że po drodze musiałam poprawić kilka błędów, jestem naprawdę zadowolona z tego, co wyszło! Pufa zostanie wykorzystana jako podnóżek do granatowego fotela, który stanie w pokoju mojego syna 🙂

Szydełkowa pufa

Wzór pochodzi z tego bloga: lvlyblog.com. Na środku przedłużyłam pufę o kilka rzędów i dodałam kilka dodatkowych oczek, żeby była wyższa. Umiejętności szydełkowania, które były mi potrzebne: 

Ponieważ pufa jest szydełkowana spiralnie, zaznaczenie początku każdego rzędu pomoże ci zachować orientację. Na prośbę czytelnika przetłumaczyłam i zamieściłam poniżej wzór.

Oznaczenia

ł – łańcuszek

os – oczko ścisłe

s – słupek

przer – przerobienie dwóch oczek razem

Na końcu każdego rzędu w nawiasie podana jest liczba bieżących oczek.

Wzór

Zaczynamy od stworzenia koła z 7 oczek łańcuszka, które następnie zamykamy kolejnym oczkiem.

  1. 12s w powstałym okręgu (12)
  2. 2s w każdym oczku (24)
  3. 2s w co drugim oczku, w pozostałych po 1s (36)
  4. 2s w co trzecim oczku, w pozostałych po 1s (48)
  5. 2s w co czwartym oczku, w pozostałych po 1s (60)
  6. 2s w co piątym oczku, w pozostałych po 1s (72)
  7. 2s w co szóstym oczku, w pozostałych po 1s (84)
  8. 2s w co siódmym oczku, w pozostałych po 1s (96)

9 – 12 – 1s w każdym oczku (96)

Pamiętaj, że możesz regulować wysokość puffa, dodając kolejne rzędy 9-12 po 96 oczek każdy.13. Przer każde 7 i 8 oczko, w pozostałych po 1s (84)

  1. Przer każde 6 i 7 oczko, w pozostałych po 1s (72)
  2. Przer każde 5 i 6 oczko, w pozostałych po 1s (60)
  3. Przer każde 4 i 5 oczko, w pozostałych po 1s (48)

Wypełnij pufę tkaniną, poduszką lub wypełnieniem wykonanym z kulek styropianowych.

Dół

7 oczek łańcuszka, zamykamy go oczkiem ścisłym tworząc okrąg.

  1. 12s w powstałym okręgu (12)
  2. 2s w każdym oczku (24)
  3. 2s w co drugim oczku, w pozostałych po 1s (36)
  4. 2s w co trzecim oczku, w pozostałych po 1s (48)

Zakończysz pracę, gdy przyszyjesz dolną część pufy do wcześniej wypchanej części.

W środku pufy umieściłam dużą, starą poduszkę, która prawdopodobnie pochodziła z czasów kawalerskich mojego taty (ma już swoje lata) i okazało się, że jest świetna! Jest ciężka i nie za bardzo nabita – dokładnie taka, jaką chciałam.

Moja szydełkowa pufa ma około 30 cm wysokości, 60 cm średnicy i 175 cm obwodu. Możesz łatwo dostosować rozmiar podczas szydełkowania, dodając kolejne oczka lub rzędy w zależności od potrzeb. Zużyłam niecałe 8 motków 50-metrowego sznurka i szydełkowałam na bambusowym szydełku 12 mm – kupionym w tym samym sklepie co sznurek: http://www.bobbiny.pl/index.php/akcesoria/szydlo-12mm-detail .

Jeśli lubisz szydełkować, może zaciekawi cię szydełkowa karuzela i mój wzór na nią.