Zakup własnego auta to marzenie wielu z nas. By móc z niego korzystać niezbędne będzie oczywiście prawo jazdy. Co powinieneś wiedzieć zanim przystąpisz do kursu? Dowiesz się niezbędnych informacji z tego artykułu.
Kurs na prawo jazdy – ile kosztuje?
Każda osoba, która chce posiadać uprawnienia do korzystania z pojazdów mechanicznych, musi ukończyć kurs na prawo jazdy i zdać egzamin państwowy, składający się z części teoretycznej oraz praktycznej. Co ważne, w zależności od kategorii prawa jazdy, wiek, w jakim można rozpocząć kurs będzie inny. Jeśli chcesz prowadzić auto osobowe, musisz zapisać się na kurs na kategorię B, który można rozpocząć, zanim ukończy się 18 lat. Podczas szkolenia nie tylko zdobędziesz wiedzę teoretyczną na temat poruszania się po drodze czy tego, co auto kryje pod maską, ale także będziesz zdobywać umiejętności bezpośrednio na drodze, prowadząc oznakowane auto wraz z instruktorem. Ile trwa taki kurs? Zazwyczaj będzie to około 30 godzin teorii oraz 30 praktyki, jeśli nie będziesz dokupować lekcji doszkalających. Jeśli chodzi o cenę kursu na kategorię B, obecnie oscyluje około 3 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt niezbędnych badań lekarskich i zdjęcia do dokumentu, a także egzaminów. Pozytywny wynik zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej egzaminu państwowego jest niezbędny do uzyskania uprawnień do prowadzenia auta. Za egzamin teoretyczny zapłacisz 50 złotych, natomiast za praktyczny aż 250. Jeśli nie zdasz za pierwszym razem, będziesz musiał ponieść koszt kolejny raz. Nie można zapomnieć także o koszcie samego dokumentu. Oprócz wspomnianych zdjęć, za wydanie prawa jazdy będziesz musiał zapłacić 100 złotych i 50 groszy.
Co powinieneś wiedzieć o aucie?
Instruktor podczas szkolenia zapozna Cię z rodzajem świateł, pokaże gdzie wlewać płyn do spryskiwaczy czy do chłodnicy, a także jak zmieniać koło. Dowiesz się także, co oznaczają poszczególne kontrolki, które mogą się zaświecić na desce rozdzielczej. Jest to niezmiernie ważne dla każdego przyszłego kierowcy. Mają one na celu uchronić nas przed awarią oraz informują, gdy już się ona wydarzy. Kontrolki informacyjne posiadają niebieski lub zielony kolor, informacyjno-ostrzegawcze są żółte lub pomarańczowe, natomiast ostrzegawcze będą czerwone. Kontrolki żółte i pomarańczowe mogą uchronić cię przed poważniejszą awarią, dlatego, jeśli je zobaczysz w przyszłości na desce rozdzielczej swojego auta, zainteresuj się nimi i podejmij stosowne kroki. Gdy kontrolka ostrzegawcza dotyczy silnika, nie należy jej ignorować. Jeśli zobaczysz kontrolkę „check-engine” oraz inne niepokojące ostrzegawcze kontrolki, udaj się do serwisu. Jeśli interesuje cię temat kontrolki w samochodzie – co oznaczają?, odwiedź stronę Najtaniejuagenta.pl.
Koszt kursu oraz auta to nie wszystko! – na jakie wydatki musisz się przygotować?
Oczywiście kupno auta i kurs to ogromny wydatek, jednak nie są to jedyne koszty z jakim musisz się liczyć. Dochodzi cena zarejestrowania, corocznych przeglądów, ewentualnych napraw oraz ubezpieczenia. Możesz zdecydować się na podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie OC, które ochroni cię przed ponoszeniem kosztów naprawy auta osoby trzeciej, która ucierpiała w wyniku ruchu twojego samochodu, ale także zainwestować w ubezpieczenie AC i NNW, które obejmują także uszkodzenia powstałe w twoim aucie. Jest to opcja, na którą warto się zdecydować. Polisy te obejmują nie tylko uszkodzenia, które powstały podczas użytkowania dróg, ale także zniszczenia powstały wskutek działań wandali czy sił natury np. podczas burzy z gradem. Co ważne, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, cena polisy może być różna. Na jej koszt mają wpływ zazwyczaj takie czynniki jak:
- Wiek kierowcy i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych;
- Marka pojazdu i jego model;
- Rodzaj i pojemność silnika;
- Miejsce zamieszkania.
W zależności od ubezpieczalni lista kryteriów może być inna. Jeśli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z porównywarki cen ubezpieczeń. Znajdziesz najkorzystniejszą ofertę szybko i bezpieczne dokonasz wszelkich formalności (https://najtaniejuagenta.pl/uniqa/). Możesz także dopisać jako współwłaściciela innego kierowcę, który posiada zniżki za bezszkodową jazdę, co może znacznie obniżyć koszt polisy. Musisz jednak wiedzieć, że w razie kolizji czy wypadku wynikającego z twojej winy, straci on zgromadzone zniżki.
Natalia, 24-latka pracująca w administracji publicznej, marzy o niezależności zawodowej jako freelancerka. Na korcie tenisowym ujawnia swoją energię i determinację. Pisze z perspektywy kogoś, kto dąży do realizacji swoich marzeń o własnym ogrodzie, co symbolizuje jej pragnienie wzrostu i rozwoju osobistego.