Kręcone włosy charakteryzują się niemałym urokiem. Literatura oraz obrazy z dawnych lat wyraźnie przypisują loki do atrybutów dziewczęcości i młodości. Jakiś czas temu największą popularnością cieszyły się proste włosy, jednak coraz więcej kobiet stawia na naturalność, a co może wyglądać naturalniej i efektowniej, jeśli nie długie kaskady zdrowych, pięknych loków?

Dlaczego kręcone włosy są trudne do ujarzmienia?

Często zadajemy sobie pytanie, jak dbać o kręcone włosy? Najpierw jednak spytajmy, skąd wynika trudność w ich pielęgnacji. Wszystko zaczyna się od genów, które determinują budowę naszych włosów. Stąd włosy mogą być proste jak drut, lekko falowane lub skłonne do kręcenia się. Dumne właścicielki kręconych włosów codziennie mierzą się z niemałym wyzwaniem. Loki są bowiem niesforne, mają skłonność do puszenia się, do elektryzowania, a czasem wręcz do niechcianego prostowania – zdarza się, że bujne loki tracą skręt, w rezultacie czego na naszej głowie powstaje siano. Przyczyn tego zjawiska możemy upatrywać w zmianach hormonalnych, jak i w niewłaściwej pielęgnacji, w tym stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków stylizujących (pianek, żeli), nadmierne prostowanie włosów, brak stosowania kosmetyków nawilżających.

Jak sprawdzić, czy mam kręcone włosy?

Wiele kobiet może nie wiedzieć, że ich włosy wykazują tendencję do skręcania. Prócz włosów prostych wyróżniamy pofalowane i właśnie kręcone. Fale mogą zaczynać się już od nasady, przybierając kształt litery S, a mogą też skręcać się dopiero od uszu. Tymczasem loki są wyraźniej ukształtowane, wykazują tendencje do puszenia się i plątania, zwłaszcza, jeśli na siłę próbujemy je prostować.

Jakie kosmetyki dla kręconych włosów?

Kosmetyki przeznaczone dla włosów kręconych, muszą głęboko je nawilżać oraz poprawić wygląd, definiować skręt włosa. Takie kosmetyki zapewnią włosom ochronę przed puszeniem się włosów, ich plątaniu, osłabieniu, a co za tym idzie również niszczeniu. Warto też zdefiniować rodzaj porowatości naszego włosa. W przypadku kręconych prawdopodobnie będziemy mieć do czynienia z włosami wysokoporowatymi –  ich łuski są rozchylone, a same włosy dość szorstkie w dotyku i podatne na zniszczenia. Nic dziwnego, że takie włosy wymagają wzmocnienia oraz zamknięcia łusek. Szampony z naturalnymi składami przeznaczone dla włosów wysokoporowatych, odżywki proteinowe oraz serum na zniszczone końcówki okażą się idealnymi pozycjami dla kobiet posiadających kręcone włosy.

Jak pielęgnować kręcone włosy?

Kręcone włosy wymagają profesjonalnego podejścia. Po umyciu i zaaplikowaniu maski lub odżywki pamiętajmy, że ten typ włosów nie lubi stylizacji na gorąco, a zatem również suszenia za pomocą suszarki. Najlepiej dać im naturalnie wyschnąć. Nadmiar wody wystarczy odcisnąć ma bawełnianym materiale – koszulce lub chustce lub na bawełnianym, delikatnym ręczniku. Równie istotne jest częste czesanie najlepiej przy użyciu grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.