świnka peppa bajka

Bajki to nieodłączny element szczęśliwego dzieciństwa. Jednak ich dobór nie może być dziełem przypadku. Bajki powinny nasycać umysł małego człowieka wartościowymi treściami, by wyrósł na odpowiedzialnego i rozsądnego dorosłego. Jedną z bajek, które spełniają to szczytne założenie jest „Świnka Peppa”. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu jej walorów edukacyjnych na przykładzie wybranych odcinków.

Świnka Peppa nie skacze przez kałużę bez kaloszy

Świnka Peppa bajka to opowieść o codziennym życiu tytułowej bohaterki. Jej rodzinę stanowią brat George, Tata Świnka i Mama Świnka. Jedną z ulubionych rozrywek świnki jest skakanie przez kałużę. Zapewne niejedno ludzkie dziecko także z ochotą oddaje się tej rozrywce. Nie ma w niej nic złego, o ile podjęte zostały należyte środki ostrożności. Skakanie przez kałużę w trampkach nie jest najlepszych pomysłem, szczególnie zimą. Szybko się przemoczą, a mały skoczek przeziębi się i prędko nie powróci do swojej ukochanej dyscypliny.

Świnka Peppa bajka uczy ostrożności przy takiej zabawie. W każdym odcinku nosi ona kalosze. Nie jest to przypadkowy zabieg ze strony jej twórców. Dzieci chętnie naśladują bohaterów bajek, które oglądają. Właśnie dlatego tak ważne jest, by bajki nie uczyły nieodpowiedzialnych zachowań i nie zachęcały do nich. Produkcje przedstawiające bardziej ryzykowne przygody powinny być adresowane do dzieci nieco starszych. One mają już pewną dozę krytycyzmu wobec tego, co widzą na ekranie. W związku z tym nie będą skłonne powtórzyć najbardziej niebezpiecznych zachowań.

Nigdy nie poddawaj się zbyt łatwo

Upór i stanowczość to cechy niezwykle przydatne w dorosłym życiu. Pozwalają osiągać zamierzone cele, zwłaszcza te bardzo ambitne i rozciągnięte w czasie. Dobrze, by nawyk wytrzymywania w postanowieniach nawet w trudnych warunkach kształtować od najwcześniejszych lat. Świnka Peppa bajka sprawdza się także w tej roli! Podczas swoich przygód tytułowa bohaterka napotyka liczne trudności. Przykładowo – zabawę i spotkanie z przyjaciółmi psuje jej deszcz. Jednak zamiast się poddać i rozejść, bohaterka szuka rozwiązania niespodziewanych i niepożądanych warunków. Dziecko uczy się przez obserwację. Zatem skoro postać z oglądanej przez nie bajki przejawia takie zachowania, dziecko będzie skłonne je powtórzyć. A dzięki wielokrotnemu powtarzaniu przekształci się ono w nawyk, za które dziecko w przyszłości będzie bardzo wdzięczne.

Naucz się włoskiego od Świnki Peppy

Nauka języków także jest bardzo ważna w życiu dziecka. Nie chodzi tylko o ich rynkową wartość. W takim wypadku można by poprzestać na języku angielskim. Jednak nauka kolejnych języków obcych sprzyja rozwojowi mózgu, zresztą nie tylko w najmłodszych latach. Co więcej, dzieciom i dorosłym poleca się tą samą metodę nauki, z tego samego powodu. Bajki obfitują w proste zdania, nie odstraszą więc początkujących. Ponadto zawierają przede wszystkim słownictwo podstawowe, dotyczące życia codziennego.

Aby nauczyć dziecko ojczystej mowy Włochów, w zupełności wystarczy puszczać mu Świnka Peppa bajka w tym języku. Nie wymaga to wykupywania dodatkowych subskrypcji. Wiele włoskojęzycznych odcinków jest dostępnych w Internecie (np. na YouTube) całkowicie za darmo. Ponadto w serwisie subskrypcyjnym HBO Max, gdzie Świnka Peppa bajka jest dostępna, można wybrać język włoski z listy wszystkich języków.

Warto podkreślić, że nauka języka przez bajki może być dużo bardziej optymalna, niż posyłanie dziecka do klasycznej szkoły językowej. Osoby, które uczą się języków z książek i niezwiązanych z rzeczywistością zadań w zeszytach ćwiczeń, osiągają potem wyniki, które ich nie zadowalają. Z kolei Świnka Peppa bajka to kontakt z językiem w realnym użyciu, a nawet elementami języka potocznego, którego brak w książkach. Wreszcie bajki mają walor, którego zdecydowanie brak lekcjom na żywo. W dowolnym momencie można je spauzować i przewinąć, jeśli czegoś się nie zrozumiało. Można także dobierać materiał wedle uznania.

Pilnuj swoich zabawek

Zabawki to prawdopodobnie najcenniejszy skarb małego człowieka. W związku z tym warto, by miał nawyk ich pilnowania. W ten sposób nie zostaną mu one skradzione. Ponadto nie zgubi ich. Jest to ważne także z perspektywy rodzica – zabawki kosztują, nieraz sporo. Przykładowo w jednym z odcinków od Listonosza Zebry (pobocznego bohatera) Peppa i George otrzymują szafkę na zabawki. Cały odcinek pomoże nauczyć dziecko, że istnieje w domu miejsce, do którego zabawki powinny trafić, jeśli nie są akurat używane. Ponadto bohaterowie wspomnianego odcinka muszą ją złożyć, co także wykształca inne nawyki. Jednym z nich jest pomoc w domu – Peppa bowiem pomaga rodzicom w składaniu mebla.

Niektórzy eksperci ds. pedagogiki nie darzą Świnka Peppa bajka zbyt ciepłymi uczuciami. Przykładem może być tu dr Karen Philips, najbardziej znana właśnie z krytyki tej bajki. Jednak nie sposób odsądzić całej produkcji od czci i wiary. Najlepiej oglądać każdą bajkę razem z dzieckiem, by w razie czego wyjaśniać mu świat na bieżąco.