Aplikacje graficzne na iPada, z których korzystam #2

Aplikacje graficzne na iPada, z których korzystam

O aplikacjach graficznych na iPada, z których korzystam w codziennej pracy, pisałam już dwa lata temu w tym wpisie. Jednak od tamtej pory dużo się zmieniło. Ostatnio pojawiło się też sporo pytań o to, w czym pracuję, jaki konkretnie mam model iPada, więc czas na aktualizację!

Moja codzienna praca to projektowanie wzorów tkanin dla dzieci. Tworzę wzory wektorowe i „akwarelowe”. Dlaczego w cudzysłowie? Bo każdy z nich powstaje cyfrowo, na iPadzie. Ale efekt jest bardziej niż zadowalający. W swojej pracy potrzebuję więc solidnej aplikacji do grafiki wektorowej oraz rastrowej, obsługującej warstwy i umożliwiającej rysowanie w dużej rozdzielczości.

Jakiego iPada używam?

Mojego iPada Pro kupiłam na początku 2017 roku, robiąc oficjalny krok w kierunku projektowania wzorów tkanin. iPad trzeciej generacji przestał mi wystarczać i czułam, że gdy zainwestuję w ten sprzęt, moja twórczość wzniesie się na wyższy poziom. Zdecydowałam się na najnowszy wtedy model – iPad Pro 12.9’’ 128 GB WiFi + Cellular, oczywiście razem z rysikiem Apple Pencil. Inwestycja kosztowała mnie ok. 5500zł.
Teraz są już dostępne kolejne modele, można wybierać między nowym iPadem Pro, iPadem Air i iPadem 6-tej generacji. Do najnowszego iPada Pro już świecą mi się oczy, ale myślę, że ten, który mam, spokojnie posłuży mi jeszcze kilka lat.

Aplikacje na iPada, których używam w codziennej pracy

Procreate

Lubię testować coraz to nowe aplikacje, ale gdy trafię na taką, która spełnia moje oczekiwania, to trzymam się jej kurczowo przez lata. Tak też jest z Procreate. Ta aplikacja to potęga za śmiesznie małe pieniądze. Służy do rysowania najróżniejszymi technikami – od szkicu ołówkiem przez akwarele, węgiel, spray, po kaligrafię. To podstawa, którą powinien zainstalować każdy w dniu kupienia iPada z Apple Pencilem. Program jest cały czas aktualizowany, regularnie pojawiają się nowe funkcje. Niedawno udostępniono możliwość dodawania tekstu (można też importować dodatkowe fonty!), tworzenia Clipping Mask (maski przycinającej), zaktualizowano pędzle z milionem opcji i dodano wiele różnych funkcjonalności, które sprawiają, że wolę rysować w Procreate niż w Photoshopie. A jego cena to jedynie 10 dolarów.

Vectornator 2.0

Całkowicie zmieniłam aplikację do tworzenia grafiki wektorowej. Od dobrych kilkunastu miesięcy korzystam z Vectornator. To darmowa aplikacja, za którą zapłaciłabym, gdyby trzeba było. Aplikacja jest ciągle rozwijana, niedawno został wprowadzony nowy intuicyjny interfejs i funkcje, dzięki którym Vectornator jest dla mnie mobilnym odpowiednikiem Adobe Illustratora.
Co ważne – projekty tworzone w Vectornator można eksportować w formacie wektorowym i edytować później w Illustratorze lub Corelu (choć Corela nie uznaję ;) ). A po zainstalowaniu aplikacji wśród przykładowych projektów znajdziecie moją ilustrację „Space Sloth Mission” – możecie w niej grzebać i sprawdzić, jak jest zrobiona.

Aplikacje graficzne na iPada, z których korzystam

Astropad Studio

Astropad to program, który instaluje się na komputerze i na iPadzie, by móc korzystać z iPada jak z profesjonalnego tabletu graficznego. Na ekranie iPada widzisz obszar roboczy Photoshopa, Illustratora czy każdej innej aplikacji, i rysując na tablecie, tak na prawdę rysujesz na komputerze. How awesome is that??! :D Pracując z Astropad Studio, można skonfigurować sobie gesty i skróty, tak by stworzyć optymalny workspace. Taki zestaw w zupełności zastępuje mi mojego starego poczciwego Wacoma. Z Astropad Studio korzystam głównie na ostatnim etapie prac, gdy chcę coś jeszcze dorysować, zadbać o detale i dopracować projekt.
Astropad działa tylko z systemem MacOs, wersja standardowa kosztuje 29.99 dolarów (płatne jednorazowo), a wersja Studio – 79.99 dolarów rocznie. Można skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego bez zobowiązań i przetestować, czy pasuje Ci takie rozwiązanie.

iPad i co dalej?

Na iPadzie moja praca się nie kończy. Każdy projekt trafia potem na komputer – mojego wysłużonego już, 8-letniego iMaca (dojrzewam do inwestycji w nowego, tylko cena jeszcze mnie przeraża :D) lub Macbook Air. Z Procreate eksportuję plik w formacie PSD i pracuję na nim w Adobe Photoshop, a z Vectornator Pro eksportuję plik PDF i pracuję na nim w Adobe Illustrator. Jedną z cech charakterystycznych moich projektów jest dbałość o detale i estetyka kształtów w wektorze – o to dbam właśnie przy pomocy Astropad Studio, który umożliwia mi precyzyjną pracę nad szczegółami i każdym punktem konktrolnym. Żadna linia nie jest przypadkowa.

iPad Pro to najlepsze, co przydażyło się w moim zawodowym życiu. To moje podstawowe narzędzie pracy, bez którego nigdzie się nie ruszam. Możliwości, jakie daje ten tablet, są nieograniczone. W sklepie AppStore możesz znaleźć dziesiątki aplikacji i bawić się stylem, próbować nowych technik, aż trafisz na taką, z którą będzie Ci po drodze. Wtedy Twoja twórczość wskoczy na naprawdę wysoki poziom!

Tworzysz na iPadzie? Z jakich aplikacji korzystasz? Podziel się w komentarzu :)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Grafika
Po co grafikowi komputerowemu studia?
Czy grafik komputerowy potrzebuje studiów?

Moje 3 ulubione aplikacje graficzne na iPada
Moje 3 ulubione aplikacje graficzne na iPada

Zamknij