10 nawyków kreatywnych ludzi sukcesu

10 nawyków kreatywnych ludzi sukcesu

Kreatywni ludzie biznesu to specyficzne istoty. Niby wolne umysły, artystyczne dusze, ale z drugiej strony musimy mieć smykałkę do biznesu, marketingu i reszty przyziemnych spraw.

Twórcze życie rządzi się swoimi prawami. Nie każdy potrafi „to robić”. Jesteśmy przez to trochę dziwni, inaczej patrzymy na pewne rzeczy. Wydaje mi się, że dzielimy wiele wspólnych cech, nawyków, które pomagają nam tworzyć, zarabiać i żyć przy tym szczęśliwie.

10 nawyków ludzi kreatywnych

1. Lubimy niepewność.

Chwile niepewności pojawiają się w prowadzeniu każdego biznesu. Niektórych takie momenty paraliżują, a u innych wywołują dreszczyk emocji. Kreatywni przedsiębiorcy nie tylko posiadają umiejętność ogarniania takich sytuacji, ale często sami je prowokują. Bo nic nie pobudza kreatywności tak, jak powiew świeżości. A nic nie zabija jej tak, jak rutyna. Ludzie kreatywni są zwolennikami zmian, a ta przestrzeń niepewności poza strefą komfortu jest bardzo inspirująca.

2. Wyciągamy wnioski z niepowodzeń.

Kreatywni odnoszący sukcesy rozumieją, że trudności są potrzebne po to, żeby się rozwijać. Przeszkody są nieuniknione i są synonimem twórczego życia. Nieudane projekty szlifują Twój warsztat, te odrzucone budują charakter i sprawiają, że starasz się jeszcze bardziej. Jako twórcy krytycznie patrzymy na swoje poprzednie prace, analizujemy je, poprawiamy, zawsze staramy się zrobić to jeszcze lepiej. Na co dzień zmagamy się z wewnętrznym krytykiem, przyzwyczajamy się do niego i przy kawie siadamy razem z nim do pracy.

10 nawyków kreatywnych ludzi sukcesu

3. Przezwyciężamy frustrację.

Autorka wspaniałej książki „Wielka magia” Elizabeth Gilbert pisze:

Frustracja nie jest przeszkodą w procesie tworzenia; jest jego częścią.

Często nam, twórcom, wydaje się, że aby spełniać się w tym, co robimy, musimy zawsze dobrze się przy tym bawić. W końcu mamy pracę marzeń. Ale prawda jest taka, że żadna praca nie istnieje bez tej ciemniejszej strony. Zawsze pojawiają się trudności, spadki formy, brak weny twórczej, trudni klienci i chwile frustracji. I trzeba nauczyć się z tym żyć, przezwyciężać to i działać dalej.

4. Inaczej patrzymy na świat.

Jako ludzie kreatywni, nie zawsze przyjmujemy wszystko takim, jakie jest. Dużo analizujemy, interpretujemy. Dostrzegamy rzeczy, których inni nie widzą. Jakbyśmy patrzyli przez jakieś magiczne okulary. Wszędzie szukamy inspiracji, bo ona właśnie tam jest – wszędzie. W codzienności, w miejscach i rzeczach, w których teoretycznie nie ma nic ciekawego.

5. Ćwiczymy.

Dobra, to nie jest takie oczywiste i pewnie nie każdy się ze mną zgodzi. Ale z mojego doświadczenia wynika, że ćwiczenia fizyczne bardzo dobrze działają na kreatywność. Zawsze po mniejszym lub większym ruchu mam mnóstwo nowych pomysłów, jestem zrelaksowana, szczęśliwa, a to właśnie najlepszy grunt dla twórczych idei. Czasem wystarczy nawet spacer albo kilka ćwiczeń rozciągających.

10 nawyków kreatywnych ludzi sukcesu

6. Praktykujemy uważność i wdzięczność.

Nie jest łatwo być twórcą w świecie biznesu. Trudno jest oddzielić emocje, towarzyszące tworzeniu, od opinii klientów i obserwujących na instagramie. Potrzeba naprawdę silnego poczucia własnej wartości i wiary w swoje umiejętności, żeby nie opierać się na opinii świata zewnętrznego, który potrafi zafundować niezłą huśtawkę emocjonalną chociażby liczbą serduszek pod zdjęciem. Praktykowanie uważności i wdzięczności pomaga kierować się swoim wewnętrznym kompasem. Bycie uważnym, dostrzeganie swoich słabości, mocych stron, emocji, jest wielkim krokiem w kierunku samoświadomości, która pomaga się rozwijać. To samo dotyczy wdzięczności, która przypomina o tym, co w życiu naprawdę ważne. Świadomość swoich wartości pozwala odciąć się od mniej istotnych rzeczy, które niepotrzebnie zaprzątają głowę i nie pozwalają tworzyć.

7. Tworzymy codziennie.

Aby być mistrzem w swojej dziedzinie, trzeba konsekwentnie tworzyć. Codziennie. Nawet, gdy dzień jest do dupy. Szczególnie wtedy. Bo zabranie się do pracy odciągnie Cię od prokrastynacji i narzekania na zło tego świata.
Nieco ponad tydzień temu rozpoczęłam na Instagramie moje wyzwanie #the100dayproject. Codziennie, przez 100 dni, tworzę. Wybieram postać z książki, bajki, filmu animowanego i rysuję ją we własnym stylu. Robię to po to, żeby ćwiczyć kretywność na zawołanie i umiejętność konsekwentnego tworzenia nawet wtedy, kiedy mi się nie chce. Mija dopiero dziesięć dni, a ja już widzę efekty tej praktyki.
Konsekwentne trwanie przy takim wyzwaniu sprawia, że nigdy nie siedzę bezczynnie. Każdego dnia projektuję przynajmniej tę jedną rzecz. To może być nawet coś nijakiego, narysowanego w kwadrans, ale to zawsze lepsze niż nic.

8. Spędzamy dużo czasu w stanie „flow”.

Uwielbiam ten stan. To taki czas, kiedy tak bardzo zagłębiam się w pracy, że świat przestaje istnieć. Nie czuję głodu, pragnienia, nie wiem która godzina, nie sprawdzam Facebooka, nawet siku mi się nie chce ;) Mam swój flow. To bardzo produktywny stan, na wagę złota, dlatego trudno jest go osiągnąć. Potrzebujesz wspomnianej uważności, żeby uświadomić sobie, jakie warunki pomagają Ci go osiągnąć – odpowiednia pora dnia, kawa w ulubionym kubku, wyłączony telefon i dobra muzyka – to wszystko może pomóc wprowadzić Cię w ten stan.

9. Jesteśmy marzycielami.

Cele to nic innego jak marzenia umieszczone w czasie. Jako dzieci nie mieliśmy problemów z bujaniem w obłokach i wyobrażaniem sobie niestworzonych rzeczy. Niestety większość z nas traci tę umiejętność w dorosłym życiu. Ale snucie marzeń i umiejscawianie ich w czasie to właśnie pierwszy krok do ich spełnienia. To już plan. Jako kreatywni przedsiębiorcy ciągle podejmujemy się nowych wyzwań, wymyślamy nowe projekty. Niektóre wypalają, inne nie, ale to nie zniechęca nas do tego, by marzyć, snuć plany i przekuwać je w konkretne kroki.

10 nawyków kreatywnych ludzi sukcesu

10. Lubimy spędzać czas w samotności.

Aby uruchomić swoje pokłady kreatywności, trzeba polubić samotność. Wydaje mi się, że większość kreatywnych freelancerów to introwertycy. Nikt tak jak my, nie potrafi czerpać energii z przebywania w swoim własnym towarzystwie. Uwielbiam ciszę, spokojną pracę w samotności. To są moje idealne warunki do pracy.

Niektórzy powiedzą, że jesteśmy dziwni. Pracujemy wtedy, kiedy nie musimy, bierzemy sobie zawsze za dużo na głowę. Sami stwarzamy sobie problemy i szukamy niepewności. A ja uważam, że właśnie takie nawyki są kluczem to szczęśliwego i uważnego życia. Uwielbiam moją kreatywną codzienność i nie zamieniłabym jej na nic innego :) A Ty? Pod którymi nawykami się podpiszesz?

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Jak radzić sobie z odrzuceniem?
Jak radzić sobie z odrzuceniem projektu?

Siła jest kobietą
Siła jest kobietą

Zamknij