Urlop macierzyński jako okazja do rozwoju

Urlop macierzyński jako okazja do rozwoju

Urlop macierzyński i wychowawczy to z reguły okres, w którym matka odsuwa na bok swoje aspiracje, karierę zawodową, poświęcając się w pełni dziecku. To oczywiście zrozumiałe. Ale żyjemy w takich czasach, że z odrobiną wysiłku można pogodzić te dwie życiowe sfery.

Każdy dzień na wariackich papierach, nieprzespane noce, chodzenie do łazienki z dzieckiem na rękach, kompletny brak czasu dla siebie – z reguły tak wyglądają pierwsze miesiące z niemowlakiem. Gdzie tu jeszcze wcisnąć rozwój osobisty? Skąd wziąć na to energię? I po co?

Dlaczego warto zadbać o rozwój na urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński to dobry czas na zdobywanie nowych umiejętności. Jeśli macierzyństwo zainspirowało Cię do zmiany pracy, branży, albo przejścia na freelancing, wykorzystaj tę energię i zdobywaj nowe kompetencje. Jeśli zamierzasz wrócić na etat, też powinnaś trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z nowinkami branżowymi.
Jednak chyba najważniejszym powodem, dla którego warto zadbać o rozwój, jest Twoja równowaga psychiczna. Czasem po prostu dobrze jest zająć się dorosłymi sprawami. Jeśli jesteś typem kobiety, która oprócz bycia matką chce spełniać się również zawodowo, świat pieluch i smoczków może okazać się dla Ciebie niewystarczający. Bycie mamą jest cudowne, ale jeśli dla macierzyństwa rezygnujesz z ważnej dla Ciebie kariery, w końcu może pojawić się związana z tym frustracja. Pogodzenie tych dwóch światów, choć wymaga wysiłku, daje poczucie życiowej równowagi.

Urlop macierzyński jako okazja do rozwoju

Jak się rozwijać?

Rozwój osobisty i zawodowy może dla każdego być czymś innym. Jednym wystarcza czytanie książek, a inni potrzebują konkretnych certyfikatów i studiów podyplomowych. Dzięki internetowi, dostępowi do najróżniejszych kursów, czy nawet uczelni on-line, wybór między pełnoetatowym macierzyństwem i rozwojem zawodowym nie jest już taki zerojedynkowy. Opiekując się pociechą, można jednocześnie pracować z domu, studiować przez internet i korzystać z wiedzy, która jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu te kilka lat spędzonych w domu z dzieckiem wcale nie musi oznaczać wielkiej luki w życiorysie. Wręcz przeciwnie. Może to być przełomowy moment dla Twojej kariery.

Studia on-line

Dziecko nie zawsze pojawia się w najlepszym życiowym momencie. Czasem potrafi nieźle namieszać w długoterminowych planach, przerwać studia, do których potem tak trudno wrócić. Ale i tutaj świat idzie do przodu i uczelnię wyższą również można ukończyć przez internet. Jedna z uczelni, która oferuje studia online to Grupa Uczelni Vistula w Warszawie – są to studia I i II stopnia. Absolwenci studiów on-line otrzymują dokładnie taki sam dyplom, jak pozostali studenci. Różnica polega na organizacji nauki, gdzie 60% zajęć odbywa się przez internet, a pozostałe 40%, na początku i końcu semestru – na uczelni. W ten sposób nawet zabiegana mama może uzyskać dyplom, by po urlopie wychowawczym podnieść swoje szanse na rynku pracy.

Urlop macierzyński jako okazja do rozwoju

Załóż realny plan

W balansowaniu między poświęceniem się dziecku a swoim rozwojem osobistym najważniejsza jest równowaga. Dzieci rosną bardzo szybko, więc szalona pogoń za karierą kosztem kontaktu z nimi w ogóle nie wchodzi w grę. Szkoda byłoby przegapić pierwsze kroki, słowa, spędzając ten czas z nosem w ekranie komputera. Każde dziecko jest też inne. Jedne przesypiają pół dnia, a innych nie namówisz na 15-minutową drzemkę. Jedna mama będzie mogła poświęcić kilka godzin dziennie na studiowanie, kursy, a inna ledwo zdąży złapać za książkę. Nic na siłę, rób tyle, ile jesteś w stanie. Nawet minimum czasu poświęconego na własny rozwój przyniesie Ci radość i satysfakcję. Możesz słuchać podcastów, spacerując z wózkiem i oglądać webinary przy desce do prasowania. Naprawdę da się to zrobić. A z tej satysfakcji rodzi się energia, która daje siłę na więcej.

Urlop macierzyński to cudowny okres. Bo gdy na świecie pojawia się Twoje dziecko, Ty też rodzisz się na nowo. Masz nowe priorytety, plany i tworzysz swój nowy przepis na szczęście. To dobry moment, by się zatrzymać, rozejrzeć i podjąć świadomą decyzję, co dalej. Warto przewidzieć tam miejsce dla siebie nie tylko w roli matki, ale i spełnionej zawodowo kobiety. A z tym całym internetem to łatwiejsze, niż się wydaje.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Rozwój
Poniedziałkowa Motywacja – Wiara w siebie

Poniedziałkowa Motywacja - Nie musisz zaczynać od zera
Poniedziałkowa Motywacja – Nie musisz zaczynać od zera

Zamknij