Zasady freelancera, które warto łamać

Zasady freelancera, które warto łamać

Trudno jest rozwijać swoją freelncerską karierę bez jakichkolwiek zasad. Produktywność wymaga w końcu odpowiednich warunków do pracy. Ale życie freelancera byłoby nudne, gdybyśmy tych wszystkich zasad przestrzegali. W końcu mamy tę naszą wolność, co nie?


Staram się być osobą dość zorganizowaną. Planuję listę zadań, mam swoje inspirujące domowe biuro i określone godziny, w których pracuje mi się najlepiej. Każde zlecenie realizuję zgodnie z ustalonym procesem i staram się utrzymać jako taki work-life balance. Właśnie takie podejście pomaga mi posuwać się do przodu.

Ale z drugiej strony, jestem osobą bardzo kreatywną, spontaniczną, z duszą artysty. I czasami to tej Ewie daję dojść do głosu. Bo tak jest fajnie, ciekawie i nieprzewidywalnie. Zdarza się, że odkładam całą listę zadań, bo właśnie wpadłam na genialny pomysł, którym muszę zająć się JUŻ. TERAZ. Zamiast ergonomicznej pracy przy biurku, rozsiadam się z laptopem w fotelu albo rysuję na leżąco. Pozwalam przejąć kontrolę intuicji, nawet gdy fakty mówią zupełnie coś innego.

Bo zasady są po to, żeby najpierw dobrze je poznać, a potem skutecznie łamać. W ten sposób wyzwalasz kreatywność, odświeżasz umysł i korzystasz z wywalczonej wolności. Należy się, a co!

Dobrze poznaj zasady,tak byś mógł je skutecznie łamać. – Dalai Lama

Zasady freelancera, które warto łamać

Zasady freelancera, które warto łamać

1. Zadbaj o środowisko pracy.

Nigdzie nie pracuje mi się tak dobrze, jak w mojej urządzonej przestrzeni. Już nawet nie za bardzo lubię pracować w bałaganie. Wolę mieć porządek na biurku, potrzebne rzeczy pod ręką, garść inspirujących cytatów dokoła – serio działają, gdy motywacja gdzieś ucieka. Ale jak tylko pojawia się słońce, z przyjemnością uciekam z laptopem i iPadem na taras. To nic, że świeci w ekran, to nic, że śpiew ptaków rozprasza, w końcu jest tak pięknie!
Każdy freelancer powinien co jakiś czas zmienić otoczenie. To jedna z najprostszych metod wyjścia z blokady twórczej, gdy za cholerę nie wiadomo jak rozwiązać dany problem. Ergonomiczne miejsce pracy to podstawa, ale przyjemne alternatywy są jak najbardziej mile widziane.

2. Trzymaj się listy zadań.

Długo przekonywałam się do listy zadań. Jakoś nigdy nie było mi z nią po drodze. Ale z satysfakcją mogę przyznać, że od początku 2017 roku trzymam się mojego papierowego planera. Ja. Ta, która długopis trzyma w ręku dwa razy w roku, przy okazji adresowania kartek świątecznych. Ale czy kreatywny freelancer, artysta, nie byłby zbyt przewidywalny, gdyby kurczowo tej listy się trzymał? Bywają dni, kiedy wszystko przeskakuje na kolejny dzień, bo ja właśnie wpadłam na coś genialnego, mam silną potrzebę pójścia do fryzjera – właśnie DZIŚ, albo postanawiam coś przemeblować/przemalować/wykonać jakąś rewolucję. No i nie przeskoczysz, jak takie coś przyjdzie, to muszę się tym zająć i koniec kropka. Więc, o ile to nic pilnego, to przekładam. Bo mogę.

Zasady freelancera, które warto łamać

3. Nie pracuj w pidżamie.

Pidżama działa demotywująco. W końcu to o krok od powrotu do łóżka. Dlatego, jak każdy normalny człowiek idący do pracy, rano ubieram się i maluję. Ale czasem muszę albo zwyczajnie chcę usiąść do komputera jeszcze przed śniadaniem. Wtedy szkoda mi czasu i siadam tak, jak wstałam. A jak praca mnie wciągnie, to koło południa zauważam, że nadal jestem w pidżamie. To dość rzadki scenariusz, ale często pracuję w najwygodniejszych ubraniach – w spodniach od dresu, t-shircie, a zimą w cieplutkim, okropnie pogrubiającym swetrze i legginsach. Bo skoro nie muszę stroić się w garsonki, to wolę w tę stronę.

4. Wyznacz jasne granice.

Jednym z większych problemów freelancerów jest postawienie jasnej granicy między pracą a domem i życiem rodzinnym. Gdy pracuje się z małym dzieckiem u boku, jest to praktycznie niemożliwe. Ale jeśli dzieci są już w szkole czy przedszkolu, albo w ogóle ich jeszcze nie ma, to dobrze jest wyznaczyć stały czas na pracę. Ale co, jak akurat pojawia się nowy odcinek ulubionego serialu i musisz go obejrzeć właśnie teraz, w środku dnia? Albo chcesz wyskoczyć na zakupy i wiadomo, że w południe galeria jest prawie pusta? To idź! Jako freelancerzy mamy pełne prawo ustalania naszych godzin pracy. Czasem jest to 8 godzin – od 8 do 16, jak Pan Bóg przykazał, a czasem godzinka wieczorem. Bo czy to ważne kiedy? Ważne, żeby robota była zrobiona, a freelancer szczęśliwy ;)

Zasady freelancera, które warto łamać

5. Działaj racjonalnie.

Rozwijanie swojej kariery freelancera jest ryzykowne, nigdy nie możesz czuć się zbyt pewnie. Dlatego każdy większy krok powinien być dobrze przemyślany. Decyzje o przebranżowieniu, rozszerzeniu oferty czy podjęciu większego zlecenia muszą być podparte racjonalnymi przesłankami. Ale czasem coś tak ciągnie w inną stronę i czujesz w kościach, że to się uda, mimo że nic tego nie potwierdza. Chcesz zaryzykować, bo masz pomysł i wierzysz w siebie, ale przecież wiara to nie wszystko, a za coś żyć trzeba. Rozum nie popiera, ale serce ciągnie.
Intuicja to, w moim przypadku, chyba silniejsze narzędzie decyzyjne niż rozum. Szósty zmysł podpowiada, którego klienta odrzucić, a z którym zleceniem zaryzykować. Pamiętacie, jak było z ewolucją mojego biznesu? Tak na rozum wszystko grało, jako grafik komputerowy miałam co robić, biznes się kręcił. Ale to właśnie przypadek i jakiś cichy głosik sprawiły, że postanowiłam zmienić branżę. Ryzyko bardzo często się opłaca, nawet gdy logika na to nie wskazuje.

Freelancer sam wyznacza swoje ścieżki. Czasem robi to z rozwagą, przestrzegając własnego kodeksu, a czasem przymyka oko i leci na ślepo, łamiąc ustalone przez siebie zasady. I często ten freestyle okazuje się być lepszym kierunkiem rozwoju. Bo zasady są właśnie po to, żeby je łamać.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Jak dobrze zaprezentować projekt i zdobyć serce klienta?
Prezentacja projektu – jak zdobyć serce klienta?

Poniedziałkowa Motywacja – Wiara w siebie

Zamknij