Potężna moc kreatywności

Potężna moc kreatywności

Czasem może Ci się wydawać, że Twoja kreatywna praca nie wnosi wiele do świata. Że to tylko rysowanie. Tylko śpiewanie. Tylko pisanie. Nic szczególnego.


Świat nie rozwija się z dnia na dzień. Pojawiają się nowe odkrycia i wszelkie osiągnięcia warte nagrody Nobla. Ale genialne wynalazki i pomysły nie powstają w próżni. Wiele wielkich myśli zostało zainspirowanych filmem, piosenką czy krótkim wpisem na Twitterze. Niejeden niedoszły samobójca zapewne zrezygnował ze swojego pomysłu, po wsłuchaniu się w słowa przypadkowej piosenki. Niejedne oświadczyny zostały zainspirowane sceną z komedii romantycznej. Impuls, kreatywny pomysł, daje początek wielu istotnym wydarzeniom. I nigdy nie wiesz, kiedy to „tylko” podniesie na duchu kogoś, kto właśnie ma kiepski dzień. I dzięki Twojemu „tylko” zrobi coś ze swoim życiem.

Moc kreatywności

Ludzie kreatywni mają wielką siłę, a co za tym idzie, dźwigają na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Swoim przykładem pokazują innym, że można czerpać satysfakcję z życia, pracy, robiąc coś swojego. Coś z niczego. Inspirują. Często nieświadomie stają się punktem odniesienia dla zagubionych jednostek, które nie wiedzą, w którą stronę iść, i czy w ogóle można.

Potężna moc kreatywności

Windą czy schodami?

W pogoni za swoimi marzeniami możesz wybrać jeden z dwóch środków transportu – windę lub schody ruchome. Winda to pewny i szybki sposób dotarcia na szczyt. To symbol egoistycznego sukcesu, budowanego na swoim ego. Szybkie pieniądze, sukces, sława, high life, wpatrzenie w siebie i swoje osiągnięcia. Schody ruchome natomiast to nieco wolniejszy środek transportu, ale napędzany dodatkowo pasją i wartościowymi relacjami. W pewnym stopniu twoimi działaniami kierują motywy altruistyczne. Twoim celem nadal jest wymierny sukces, ale nie po to, by podbudować swoje ego, tylko by włączyć w to innych. By rozbudzać pasję, choć minimalnie sprawić, żeby świat stał się lepszym miejscem. Inspirując i pomagając tym, którzy są kilka schodków niżej.

Gdy winda nagle się zepsuje, jesteś uwięziona, zawieszona między piętrami. Nic nie możesz zrobić. Przeszkodą może być cokolwiek – wypalenie zawodowe, kryzys w branży, wpadka w biznesie. Twoje jedyne źródło energii wysiada. Gdy natomiast schody ruchome się zepsują, możesz iść dalej. Bo oprócz swojej racjonalnej mocy napędowej masz jeszcze tę drugą – pasję, marzenia, ludzi i energię, którą sama im od siebie dałaś. Schody ruchome stają się po prostu schodami. Droga będzie wymagała więcej wysiłku, ale cały czas możesz iść do przodu. Bo dla Ciebie sukces to coś więcej niż praca i pieniądze.

Potężna moc kreatywności

Kreatywny egoista

Pogoń za swoim kreatywnym sukcesem wymaga odrobiny egoizmu. Pamiętacie teorię, nawiązującą do masek tlenowych w samolocie? W tym wpisie opisywałam ją w kontekście macierzyństwa. Ale na podobnej zasadzie działa to w kreatywności. Jeśli sama robisz coś, co kochasz, napędzasz się dobrą energią – inni korzystają z blasku, którym emanujesz. Jesteś egoistką, bo robisz to dla siebie, pracujesz na własny sukces, chcesz, żeby to Twoje życie stało się piękne i radosne. Ale jednocześnie jesteś altruistką, bo dzięki Tobie na świecie jest o jedną niezadowoloną ze swojego życia osobę mniej. Zapalasz pasją zamiast gasić hejtem. Podążając za swoim spełnieniem, inspirujesz innych, zarażając ich tą samą pozytywną energią.

Czasami zastanawiam się nad tym, co sprawia, że mi się chce. Że przez te wszystkie lata wierzę w moją kreatywność i buduję na niej karierę. To w końcu tak niespotykane w naszej rzeczywistości. Czy nie łatwiej byłoby odpuścić? Zająć się jakąś pracą biurową? Na szczęście cały czas mam to silne przekonanie, że właśnie to mnie uszczęśliwia. Spełniam się tworząc. I uwielbiam tę energię, która temu towarzyszy. Uważam, że jestem szczęściarą, mogąc być częścią kreatywnego społeczeństwa.
Oczywiście jest we mnie też ten egoistyczny pierwiastek. Lubię odnosić sukcesy, celebrować je i pławić się w swoim własnym blasku ;) Ale nie to mnie napędza. To ta energia, która mnoży się, gdy dzielę się nią z Wami. To jest moja moc kreatywności.

Jeśli więc masz to szczęście i w plecaku swoich życiowych darów nosisz kreatywność, musisz wykorzystać jej potencjał. Jesteś to winna światu. Wykorzystaj tę moc, którą posiadasz, by Twoje „tylko” stało się czyimś „aż”. Odnajdź głębsze znaczenie swojej kreatywnej przygody i zrób z tego użytek.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
minderCRM - Organizacja pracy na freelansie
minderCRM – Organizacja pracy na freelansie

Mój nowy work-life balance na freelansie

Zamknij