Nie ukryjesz się przed rewolucją rynku pracy – Praca 2.0

NIE UKRYJESZ SIĘ PRZED REWOLUCJĄ RYNKU PRACY – PRACA 2.0

Żyjemy w szalonych czasach. Jesteśmy naocznymi świadkami rewolucji równie ważnej jak wynalezienie druku przez Gutenberga. Nowe technologie rozwijają świat w takim tempie, że nie sposób za nim nadążyć.

Jednym się to podoba, innym wręcz przeciwnie. Ale nie ma to większego znaczenia. Kijem rzeki nie zawrócisz, więc czy tego chcemy, czy nie, wchodzimy w nową erę – cyfrowy świat 2.0 – rzeczywistość, która w przeciwieństwie do analogowych realiów opiera się na centralnej roli internetu i zaawansowanych technologii. Technologia wkracza w każdą dziedzinę naszego życia – kulturę, edukację, życie prywatne i przede wszystkim zawodowe. Wraz z jej rozwojem zachodzą potężne zmiany na rynku pracy. Zmieniają się modele biznesowe, a potężne firmy ustępują miejsca elastycznym, wirtualnym organizacjom. Praca 2.0 to rynek oparty na kreatywności, wiedzy i umiejętności adaptacji. Stary system bezpiecznej dożywotnej posady w jednym miejscu pracy już nie obowiązuje. Należy więc pogodzić się z faktem, że tych zmian nie da się zatrzymać. W końcu wszyscy musimy dostosować się do nowych realiów.

Sergiusz Prokurat – Praca 2.0

Zanim zaczęłam czytać książkę „Praca 2.0” dr Sergiusza Prokurata, pokusiłam się o przeczytanie kilku opinii w internecie na jej temat. Książka wzbudza wiele emocji, jedni ją kochają, inni krytykują. Tak się składa, że tematyka nowych technologii, wirtualizacji przedsiębiorstw, globalizacji i nowoczesnych organizacji jest mi bardzo bliska. Zagłębiałam ją również przy okazji pisania mojej pracy magisterskiej kilka lat temu. I mimo że książka należy do dziedziny specjalistycznych, pełno w niej wykresów i danych statystycznych, to chwilami czytałam ją z wypiekami na twarzy. Autor przedstawia bardzo skrajną wizję świata, w jakim przyjdzie nam żyć w niedalekiej przyszłości. Dla jednych może ona się wydawać kontrowersyjna, jakby rodem z filmów science-fiction albo przynajmniej z „Jetsonów” – mojej ulubionej bajki z dzieciństwa. Ja natomiast uważam, że w tym właśnie kierunku zmierza nasza codzienność. I mnie się to podoba.

NIE UKRYJESZ SIĘ PRZED REWOLUCJĄ RYNKU PRACY – PRACA 2.0

Czas wyzwań

Praca 2.0 oferuje idealne warunki dla freelancerów. Kończy się era społeczeństwa przemysłowego, ustępując miejsca gospodarce opartej na wiedzy. Teraz to nie firma-pracodawca definiuje człowieka, ale jego umiejętności. Dlatego tak ważne staje się budowanie swojej marki, szczególnie w mediach społecznościowych, które coraz częściej są źródłem informacji headhunterów i potencjalnych współpracowników. Świat 2.0 to czas wyzwań, inwestycji w siebie i własny rozwój. Bowiem w cenie nie są już zdobyte tytuły, ukończone szkoły i imponujące CV, ale rzeczywiste umiejętności, praktyczna wiedza i to, co naprawdę możesz zaoferować swojemu pracodawcy. Niestety te umiejętności ciężko jest pozyskać w formalnym procesie edukacji, dlatego tak ważny staje się rozwój we własnym zakresie.

Kultura 2.0

Świat 2.0 jest niematerialną, wirtualną rzeczywistością, która uzupełnia, a nawet stopniowo zastępuje tradycyjne realia. Czytamy e-booki zamiast książek, nie kupujemy płyt, tylko słuchamy ich on-line, oglądamy szkolenia przez internet i prowadzimy biznesy bez wychodzenia z domu. Dzięki cyfryzacji produktów i usług mamy możliwość przetwarzania ich bez ograniczeń ilościowych i zbędnych kosztów. Traci tutaj sens stare dobre prawo podaży i popytu, bo ich podaż nigdy się nie kończy. Wszystko się zmienia. Niektóry krytykują kulturę zrodzoną z nowej internetowej rzeczywistości, twierdząc że prowadzi ona do utraty szacunku dla „prawdziwej” kultury. W końcu w internecie każdy może nazwać się artystą. To właśnie kwintesencja pozytywnych i negatywnych skutków globalizacji. Jednak niezależnie od naszych poglądów na ten temat, świat 2.0 obejmie wszystko i wszystkich, pozostaje nam więc pogodzić się z tym i korzystać z dobrodziejstw nowej rzeczywistości.

NIE UKRYJESZ SIĘ PRZED REWOLUCJĄ RYNKU PRACY – PRACA 2.0

Sergiusz Prokurat w swojej książce poddaje analizie rzeczywistość gospodarki i rynku pracy XXI wieku. Jego poglądy są jednoznaczne – wszystko zmierza ku cyfryzacji, nowe technologie wkraczają w kolejne obszary naszego życia i nie da się przed tym uciec. Ale z drugiej strony, czemu mielibyśmy chcieć uciekać? Jedno jest pewne. Przed nami bardzo ciekawa przyszłość, rynek pracy bogaty w wiele szans i możliwości, ale tylko dla tych, którzy są na to gotowi. „Praca 2.0” to potężna dawka wiedzy na temat panujących realiów i tego, co czeka tuż za rogiem, bo przyszłość jeszcze nigdy nie była tak blisko.
Niestety jest też druga strona medalu. Nowoczesne maszyny, samosterujące samochody, komputery i roboty powoli wypierają niektóre zawody. Ludzie wykonujący rutynowe obowiązki zastępowani są przez automatyczne taśmy produkcyjne i kasy samoobsługowe. Dlatego teraz jedyną szansą, by odnieść sukces będzie odnalezienie swego miejsca w świecie 2.0. Nauczenie się czegoś, co jest w cenie, stworzenie swojej tożsamości.

Rynek pracy 2.0 to miejsce dla ludzi kreatywnych, podążających za pasją i dążących do zawodowego spełnienia. To czas ekspertów, wąskich specjalizacji, blogowania i dzielenia się wiedzą. Nie wszystko da się zastąpić maszynami, dlatego w rozwoju zawodowym należy skupić się na tym, z czym one radzą sobie najgorzej. Rutynę zamienić na kreatywność i innowację.

„Praca 2.0” to książka, która otwiera oczy tym, którym wydaje się, że zmiany ich nie dotyczą, że jakoś uda im się przejść obok nich. Ale niestety właśnie ta jedna rzecz nie ulega wątpliwości. Przed nową erą nie da się uciec. Świat pracy 2.0 to miejsce, stawiające na samowystarczalność i ambicje. To czas dla ludzi, którzy nie liczą na to, że „jakoś się ułoży”, tylko polegają na sobie. Dla jednych jest to frustrujące zjawisko, ale innym, na przykład mnie, podoba się to poczucie kontroli. Tak czy inaczej ten trend będzie się umacniał. Pozostając poza erą cyfrową, będziesz należeć do niewiele znaczącej mniejszości. Masz więc wybór.
Ja jestem gotowa. A Ty?

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Poniedziałkowa Motywacja - Nigdy nie mów nigdy
Poniedziałkowa Motywacja – nigdy nie mów nigdy!

Radomski Plebiscyt Blogowy
Ikoną być, czyli Radomski Plebiscyt Blogowy po raz drugi!

Zamknij