Jak znaleźć czas by zaczynać i wreszcie kończyć własne projekty?

Jak znaleźć czas by zaczynać i wreszcie kończyć swoje projekty?

Własne projekty to coś, bez czego nie wyobrażam sobie kariery freelancera. To one przynoszą najwięcej radości i dają kreatywne pole do popisu – bez wytycznych klienta, krótkich deadlinów i poprawek wprowadzanych na siłę. Ale doba się nie rozciąga i właśnie na takie przedsięwzięcia z reguły brakuje czasu.


Projekty zarobkowe zawsze mają wyższy priorytet. Nic dziwnego, w końcu na pracy trzeba zarabiać. A na te swoje, dodatkowe, wydaje się, że jeszcze będzie czas. Jak nie dziś to jutro, jak nie jutro to za miesiąc. I tak czas leci, a Twój pomysł nadal nie znika z listy rzeczy do zrobienia.

Własne projekty są ważne, bo to one rozwijają Twoją markę – produkty, kursy on-line, czy nawet własny blog. Ja staram się na bieżąco między wzory dla klientów wplatać moje własne projekty, bo one zawsze wychodzą najfajniej i sprawiają mi najwięcej frajdy. To mój sposób na równowagę psychiczną i ciągłe czerpanie przyjemności z mojej pracy. Ale jak znaleźć czas, by zaczynać i wreszcie kończyć własne przedsięwzięcia?

Podziel projekt na małe zadania

Jak zjeść słonia? Kawałek po kawałku. To jedyne słuszne podejście do długoterminowych projektów. Raczej mało prawdopodobne jest, że między pracą zarobkową i np. zajmowaniem się dzieckiem uda Ci się usiąść na 8 godzin i zrobić coś swojego od początku do końca. To zniechęca, bo tak by się właśnie chciało. Ale zamiast przekładać pracę „na jutro”, po prostu zacznij. Zrób cokolwiek, mały kroczek. Napisz plan działania, stwórz nowy plik, ogólną koncepcję, zrób research – tylko tyle, a to już będzie coś. Staraj się codziennie znaleźć chwilkę, dosłownie 15 minut, i powolutku posuwaj projekt do przodu.

Ustal deadline

Zlecenia dla klientów są dla Ciebie ważne, chcesz skończyć je w terminie, dotrzymać umowy, więc wpisujesz deadline w kalendarzu i trzymasz się go, choćbyś miała pracować w środku nocy. Dlaczego więc nie traktować własnych projektów tak samo serio? Ustal sobie termin wykonania projektu. To może być nawet bardziej odległa data – za miesiąc, dwa, ale podejdź do tego na poważnie, jakbyś była swoim własnym klientem. Nic tak nie motywuje jak świadomość, że musisz dopilnować ustalonego terminu. A Twój projekt jest dla Ciebie ważny, prawda?

Jak znaleźć czas by zaczynać i wreszcie kończyć swoje projekty?

Przestań gasić pożary

Praca freelancera, jak każda inna, to oprócz zaplanowanych działań również gaszenie pożarów. Rozwiązywanie problemów, które pojawiają się na bieżąco, odpisywanie na maile, zajmowanie się ważnymi sprawami innych. I tak dzień leci, a te naprawdę ważne zadania, ważne dla Ciebie, przechodzą na kolejną listę.
Bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę gaszenia pożarów. Przychodzące maile, smsy, dzwoniące telefony skutecznie odciągają od właściwej pracy. Ktoś potrzebuje coś na już, ktoś inny na wczoraj, no to przecież zrobić trzeba. Ale nie pozwól, by priorytety innych przysłaniały Twoje.

Zaplanuj

Z prywatnymi projektami jest jak z przyjemnościami – jak nie zaplanujesz, to nigdy nie znajdziesz na nie czasu. Ustal sobie dzień, odpowiednią porę, kiedy zajmujesz się właśnie swoimi sprawami. Może najlepiej będzie robić to rano, przed właściwą pracą? Wtedy już na starcie roboczego dnia będziesz mieć uczucie zrealizowania czegoś konkretnego, osiągnięcie małego sukcesu. A może zarezerwuj sobie na to cały piątek? Ja bardzo często tak właśnie robię. Załatwiam wszystkie zaległości do 9-10 rano i resztę dnia poświęcam na swoje projekty. Gdy w międzyczasie wpada coś na skrzynkę – przechodzi już na następny tydzień.

Własne projekty to kwintesencja pracy freelancera. Z reguły to właśnie dzięki nim decydujesz się na taką karierę, bo to zwyczajnie lubisz. A jeśli przestajesz robić to dla przyjemności, równie dobrze możesz przestać robić to w ogóle. Bo praca „od zlecenia do zlecenia”, bez czasu na przyjemne poświęcanie się swojej pasji, to prosta droga do wypalenia zawodowego.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Poniedziałkowa Motywacja - Motywująca Playlista
Poniedziałkowa Motywacja – Motywacyjna Playlista

Poniedziałkowa Motywacja - kim jesteś w swojej opowieści?
Poniedziałkowa Motywacja – Kim jesteś w swojej opowieści?

Zamknij