Bariery na drodze do własnego sklepu internetowego

Bariery na drodze do własnego sklepu internetowego

Tworzenie sklepu internetowego to sztuka. Ale jeśli nie jesteś web developerem-pasjonatem, a CSS, HTML i Java nic Ci nie mówią, to ze sztuką niewiele będzie to miało dla Ciebie wspólnego. Co nie znaczy, że nie możesz sama postawić własnego sklepu w sieci.


Jeszcze kilka lat temu tworzenie sklepu internetowego było katorgą. Długo był to mój najgorszy typ zleceń – nudne to było, bardzo techniczne, z wiecznymi problemami na etapie kodowania, i przesuwającą się w nieskończoność datą premiery. Na szczęście te czasy już minęły. Teraz sklepy internetowe można stawiać samodzielnie, ich interfejsy są intuicyjne i nie wymagają znajomości kodu. Wystarczy odrobina zmysłu estetycznego, by po kilku godzinach klikania móc cieszyć się piękną, w pełni działającą platformą sprzedażową.

Bariery na drodze do własnego sklepu internetowego

Sama nie mam jeszcze swojego sklepu internetowego, niemniej jednak cały czas chodzi mi to po głowie. Na pewno kiedyś takowy się pojawi, jak tylko pokonam moje mniej lub bardziej uzasadnione lęki z tym związane. To wyzwania, które hamują niejedną przedsiębiorczą duszę przed rozwojem swojej marki.

Bariery na drodze do własnego sklepu internetowego

Duża inwestycja na start

Zakładanie sklepu internetowego długo kojarzyło się z poważnymi inwestycjami na start. Trzeba wykupić porządny hosting, zatrudnić grafika i programistę i wreszcie zaopatrzyć się w towar, który sprzeda się albo nie. Na szczęście coraz popularniejsze stają się alternatywy do tradycyjnych sklepów opartych na sprzedaży magazynowanych produktów. Więcej na ten temat pisałam niedawno w tym wpisie. Teraz do sklepów podchodzi się inaczej, sprzedaje się produkty ręcznie robione, korzysta z dropshippingu albo sprzedaje produkty cyfrowe. Opcje te znacznie zmniejszają koszty uruchomienia sklepu.

Formalności

Jak stawiać sklep, to tylko legalnie. Koniecznie więc trzeba zgłosić zbiory danych do GIODO, zabezpieczyć się odpowiednio od strony formalnej, przygotować regulamin sklepu i Politykę Prywatności. W internecie można znaleźć wiele poradników, jak krok po kroku przygotować te dokumenty. Ale jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie o nie zadbać, zawsze możesz zlecić to profesjonaliście w tej dziedzinie.

Postawienie sklepu internetowego jest trudne

To chyba największa ściana, która hamuje przedsiębiorcze kobiety przed postawieniem własnego sklepu. Ta bariera na szczęście zaczyna być już nieaktualna. Umiejętność stworzenia sklepu internetowego przestała być zarezerwowana tylko i wyłącznie dla programistów. Platformy eCommerce prześcigają się w interfejsach i funkcjonalnościach, a ich obsługa staje się coraz łatwiejsza. Teraz już każdy może mieć nowoczesny, ładny i responsywny butik w internecie.

Bariery na drodze do własnego sklepu internetowego

Kreator szablonu Sky-Shop.pl

Klienci kupują oczami, więc wygląd to pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę. Dotyczy to przede wszystkim szaty graficznej sklepu, ale i zdjęć produktów. W końcu w elegancko urządzonym butiku z estetyczną prezentacją asortymentu zakupy są przyjemniejsze niż w obdartym ciucholandzie. Jeśli zależy Ci na indywidualnym wyglądzie strony, zaprojektowanym specjalnie pod Twoje potrzeby, warto skorzystać z pomocy grafika komputerowego. Ale jeśli wystarczy Ci ładny, estetyczny wygląd z delikatną personalizacją pod Twoją markę i możliwością swobodnego ułożenia elementów, idealnie sprawdzi się kreator szablonu sklepu. To optymalne rozwiązanie, które zapewnia wygląd dostosowany pod Twoje potrzeby, ale nie obciąży zbytnio Twojego portfela.

Twórcy platformy sklepowej Sky-Shop.pl wyszli na przeciw trendom i potrzebom przedsiębiorców i wprowadzili w swoim systemie wizualny kreator szablonu. To duże ułatwienie dla osób, dla których HTML to czarna magia, a chcą by ich sklep wyróżniał się wśród konkurencji.

Teraz samodzielne tworzenie sklepu internetowego rzeczywiście stało się sztuką. Bardzo prostą sztuką. Projektując kolejne podstrony swojego sklepu masz do dyspozycji gotowe moduły, które ustawiasz jak klocki, metodą Drag&Drop. Każdy z nich możesz odpowiednio dostosować, mając jednocześnie gwarancję, że strona będzie w pełni responsywna (będzie właściwie wyświetlać się na urządzeniach mobilnych). Bez najmniejszych problemów umieścisz na stronie głównej slider, formularz newslettera i odpowiednią ilość najnowszych produktów.

Praca z kreatorem szablonu na Sky-Shop.pl podzielona jest na dwa etapy – najpierw rozmieszczasz moduły, a dopiero potem zajmujesz się ich zawartością w systemie CMS. Dzięki temu nie nabałaganisz sobie w treści, chcąc coś zmienić lub przesunąć. Właśnie w tym drugim etapie wgrywasz logo, ustalasz kategorie, uzupełniasz bannery i wybierasz kolorystykę sklepu.

Patrząc na rozwój branży eCommerce i nowoczesne podejście do systemów sklepowych, kończą mi się wymówki, które hamują mnie przed postawieniem własnego sklepu internetowego. Teraz jego instalacja i obsługa to czysta przyjemność. Jeśli na Twojej drodze do własnego sklepu stała bariera w postaci technologii, możesz odetchnąć z ulgą, już po wszystkim ;)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
NIE UKRYJESZ SIĘ PRZED REWOLUCJĄ RYNKU PRACY – PRACA 2.0
Nie ukryjesz się przed rewolucją rynku pracy – Praca 2.0

Poniedziałkowa Motywacja - Nigdy nie mów nigdy
Poniedziałkowa Motywacja – nigdy nie mów nigdy!

Zamknij