Sklep internetowy sposobem na własny biznes

Sklep internetowy sposobem na własny biznes

Jednym z chyba najczęściej pojawiających się pomysłów na biznes dla młodej mamy jest założenie sklepu internetowego. Kompletując wyprawkę, przebywając w otoczeniu tego całego asortymentu dziecięcych gadżetów nietrudno o dostrzeżenie lub stworzenie niszy, w którą można wskoczyć.


Rynek e-commerce z każdym rokiem jest coraz bardziej przepełniony. Każda nisza wydaje się szybko znikać, coraz trudniej o oryginalny pomysł na biznes. Biznesmamy prześcigają się w innowacyjnych koncepcjach, sposobach na rozwiązanie codziennych problemów albo zwyczajne uprzyjemnienie życia. Sporo tego. Ale jeśli masz dobry pomysł, to czemu nie spróbować?

Sklepy internetowe już dawno przestały ograniczać się do ich klasycznej formy – sprzedawania fizycznych produktów, przechowywanych w magazynie. Nowe możliwości pozwalają zminimalizować koszty rozpoczęcia takiej działalności, sprzedawać produkty, których fizycznie jeszcze nie ma, zautomatyzować wiele czynności i rozwijać biznes bez konieczności zajmowania się nim od rana do wieczora. Idealny scenariusz dla zabieganej mamy, prawda?

Jaki rodzaj sklepu internetowego wybrać?

Biznes handmade

Najpiękniejsze biznesy to te oparte na pasji. Jeśli od jakiegoś czasu zajmujesz się rękodziełem, sprzedajesz na Etsy, Dawanda i innych tego typu portalach, Twoja marka jest już rozpoznawalna, śmiało możesz przejść o krok dalej – założyć własny sklep. Nigdzie nie będziesz miała takiej swobody jak u siebie.

Zaletą biznesów handmade’owych jest to, że często tworzysz produkty na zamówienie. Wykonujesz więc prototyp lub wizualizację, dbasz o to, żeby mieć półprodukty, z których tworzysz, a właściwy produkt powstaje dopiero wtedy, gdy ktoś go zamówi. Nic się nie marnuje, swoją ofertę możesz dostosowywać pod konkretne potrzeby każdego klienta.

Sklep internetowy sposobem na własny biznes

Dropshopping

Jeśli nie chcesz bawić się w wysyłkę, nie masz miejsca na przechowywanie sprzedawanych produktów, możesz zdecydować się na dropshipping. Ta metoda handlu polega na korzystaniu z hurtowni, które odpowiadają za wysyłkę produktów do końcowego klienta. Twoja rola ogranicza się do postawienia sklepu internetowego jako „pośrednika” między nimi. Oczywiście do tego dochodzi marketing, kontakt z klientami, koordynacja całego biznesu, bo wszystko odbywa się pod Twoją marką. Ale przynajmniej produkty i ich wysyłkę masz już z głowy.

Korzystając z opcji dropshippingu masz możliwość przedstawienia szerokiej oferty sklepu bez fizycznego posiadania tych produktów. Jednak wszystkie musisz wprowadzić do swojego systemu. Chyba, że zdecydujesz się na platformę e-commerce, która zrobi to za Ciebie – automatycznie zsynchronizuje produkty, ich opisy, zdjęcia, ceny i stany magazynowe z wybraną hurtownią. Taką usługę oferuje Sky-Shop.pl. W ciągu kilku minut możesz uzupełnić swój sklep o tysiące produktów. W tradycyjnym sklepie zajęłoby Ci to kilka miesięcy.

Produkty cyfrowe

Sprzedaż produktów cyfrowych to opcja, która pozwala na największą automatyzację i skalowalność biznesu. Produkty cyfrowe nie mają ograniczonej ilości, nigdy się nie kończą, a przy odpowiedniej konfiguracji nie musisz brać czynnego udziału w ich sprzedaży. Wystarczy w swoim sklepie skonfigurować system płatności i dopilnować, by dostęp do odpowiednich plików wysyłał się sam do klienta po opłaceniu przez niego zamówienia. Taki sklep dosłownie zarabia, gdy Ty smacznie śpisz. Czy może być coś piękniejszego?

Tradycyjny sklep

Dla osób nieco bardziej konserwatywnych zostaje oczywiście jeszcze opcja tradycyjnego sklepu internetowego jako wirtualny odpowiednik fizycznego butiku. Przy dobrym pomyśle to też ma szansę się udać. Najważniejsze to wybrać taką branżę, w której wyróżnisz się czymś od konkurencji, zaproponujesz coś nowego i zainwestujesz w bogaty asortyment produktów. To zdecydowanie bardziej ryzykowne rozwiązanie niż powyższe opcje, ale również może być początkiem prężnie rozwijającego się biznesu.

Są oczywiście minusy takiego rozwiązania – zarabiając jedynie na marży, musisz zadbać o wysoką sprzedaż i bogaty asortyment. To z kolei oznacza konieczność przechowywania sporej ilości produktów. Jeśli nie masz dużego domu, musisz zainwestować w magazyn albo upychać towar po kątach. To, co się nie sprzeda, może zalegać długimi miesiącami, aż w końcu uda Ci się opchnąć po kilku obniżkach po niezbyt opłacalnej cenie.

Sklep internetowy sposobem na własny biznes

Odpowiednia platforma sklepowa

Podstawą dobrze prosperującego sklepu internetowego jest odpowiedni system. Na rynku dostępnych jest wiele opcji – od darmowych po bardzo drogie. Każda z nich oferuje szereg korzyści i da się je skonfigurować pod indywidualne potrzeby. Niektóre są wręcz przeładowane funkcjami, z których niekoniecznie będziesz korzystać. Ale są wśród nich platformy, które wydaję się trafiać w złoty środek, mają wszystko, czego potrzeba do startu takiego biznesu, nie odstraszając skomplikowanym interfejsem.

Przykładem przyjaznego oprogramowania sklepowego jest wspomniany wcześniej Sky-Shop.pl. To autorskie rozwiązanie, które nie bazuje na darmowych platformach. Każda funkcjonalność została dokładnie przemyślana i stworzona w oparciu o potrzeby prawdziwych klientów. W przeciwieństwie do większości konkurencyjnych rozwiązań, mamy tutaj do czynienia z połączeniem lekkiego frameworku z maksymalną funkcjonalnością. Sky-Shop integruje się z Allegro, hurtowniami i porównywarkami cen. To odpowiednia propozycja zarówno dla małych handmade’owych biznesów, jak i dla wielkich sklepów internetowych. Integruje się z systemami płatności internetowych, Paczkomatami, Pocztą Polską i brokerami kurierskimi. Dzięki temu można masowo nadawać paczki i generować ich etykiety, a nawet zamówić kuriera – wszystko za pośrednictwem intuicyjnego systemu.

Sky-Shop posiada również mini system księgowy, który umożliwia wystawianie bezpośrednio z panelu administracyjnego faktur VAT, rachunków i zestawień. Dodatkowo Dodatkowo oferuje wiele integracji z narzędziami marketingowymi, niezbędnymi do rozwoju sklepu internetowego. Newsletter, blog, powiadomienia SMS, promocje, kody rabatowe i sieci afiliacyjne pomagają skutecznie budować solidny biznes. System Sky-Shop.pl można testować przez 14 dni za darmo – nie musisz inwestować w platformę, jeśli nie jesteś pewna, czy spełni Twoje oczekiwania.

Sklep internetowy sposobem na własny biznes

Rozwój internetu i usług cyfrowych sprawia, że coraz trudniej o oryginalny pomysł na biznes i sklep internetowy z nim związany. Ale z drugiej strony, nowe technologie pozwalają wybrać taką formę jego prowadzenia, która zmniejsza ryzyko porażki i koszty postawienia sklepu. Jako kreatywna mama, szukająca sposobu na ciekawą karierę, masz szansę stworzyć swoje miejsce w sieci i zaplanować je tak, by móc łączyć biznes z wychowywaniem dziecka. Wystarczy dobry pomysł i solidny system – tylko (lub aż) tyle ;)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Mama w internecie, czyli o tym jak wychowując dziecko blogować lub zarabiać w internecie
Mama w internecie, czyli o tym jak wychowując dziecko blogować lub zarabiać przez internet

Twórcza praca - ciężka harówka czy czarodziejska moc natchnienia?
Twórcza praca – ciężka harówka czy czarodziejska moc natchnienia?

Zamknij