Co słychać na freelansie? #10

Co słychać na freelansie?

W Nowy Rok weszłam z przytupem, żeby nie powiedzieć „z pierdolnięciem”, więc najwyższy czas na pierwsze podsumowanie karierowe! Jak minął mój pierwszy miesiąc jako oficjalny Surface Pattern Designer? Cóż fajnego działo się na freelansie?


Pod koniec ubiegłego roku podjęłam odważną decyzję, że przechodzę zupełnie na Surface Pattern Design. Po 10 latach porzucam typową grafikę komputerową i nurkuję w świat wzorów i ilustracji. Doba się nie rozciągnie, rozwijać się trzeba, więc wypadało się wreszcie na coś zdecydować. Żeby jednak nie było zbyt drastycznie, zostawiłam sobie mały margines na projekty dla starych klientów, jakieś ciekawe identyfikacje wizualne – jeśli tylko będę miała na to czas i ochotę.

I tutaj należą się brawa dla mojej asertywności – w styczniu robiłam bardzo mało tych „zwykłych” projektów! :D Dokończyłam dwa tematy z grudnia, przyjęłam dwa małe zleconka od stałych klientów, żeby nie zostawiać ich nagle na lodzie, a resztę miesiąca poświęciłam nowej profesji.

Ciekawe projekty

Tak jak przewidywałam, i miałam na to cichą nadzieję, po Nowym Roku zaczęły owocować kontakty zawarte na listopadowych targach Fast Textile. Rozpoczęło się kilka bardzo fajnych współprac i przez ten miesiąc zaprojektowałam około 20 wzorów. Niektóre na zlecenie, niektóre do mojego katalogu i na Spoonflower. Nie wszystkimi mogę się jeszcze pochwalić publicznie, ale zapraszam na przegląd części styczniowych dokonań.

Hygge

Po lekturze książki „Hygge. Klucz do szczęścia”, zainspirowana klimatem Danii, stworzyłam kolekcję wzorów nawiązującą do Hygge. Wzory są dostępne na Spoonflower. Po wrzuceniu ich na mock-up emaliowanych kubków okazało się, że świetnie prezentują się również w takiej postaci ;) Kilka osób pytało, gdzie można takie kubki kupić. Jak na razie niestety nigdzie. Żeby nie było, googlowałam, i całkowity zadruk takiego kubka jest dość kosztowny, więc nie brałam się za to. Ale gdyby jakiś producent to czytał, to zapraszam! :D

Hygge

Hygge

Greenery

Kolor „Greenery” został wytypowany przez Pantone jako kolor roku 2017. Na początku nie przypadł mi za bardzo do gustu, ale gdy pobawiłam się nim przy motywie kameleona, okazało się, że jest spoko. A w druku wygląda bosko. Jako że trzeba orientować się w modzie, zaprojektowałam kolekcję Greenery Chameleon. Na razie dostępna jest na Spoonflower.

Greenery Chameleon

Greenery Chameleon

Pepi Leti

Panowie z Pepi Leti dorwali nas na targach, wymieniliśmy się wizytówkami, dając sobie szansę na przyszłą współpracę. Spodobał im się styl mojej kolekcji z Małym Księciem, więc stworzyłam dla nich wzór nawiązujący do jego stylistyki, ale inny, unisex. Niebawem pojawi się w sprzedaży.

Space - Pepi Leti

Oh Deer!

Z czystej przyjemności wzięłam również na tapetę motyw sarenek. Pewnie już zauważyłyście, że lubię granatowe wzory, a połączenie tak mocnego koloru z delikatnym beżem oraz kwiatkami zaowocowało takim oto pięknym projektem. Dzianina z tym motywem pojawi się prawdopodobnie w ofercie sklepu Metry i Centymetry. Już w lutym powinien pojawić się u nich także mój inny wzór :)

Super Hero

Druk cyfrowy drukiem cyfrowym, ale czasem warto wrócić do korzeni, do ograniczeń kolorystycznych. Z zamierzonym limitem użycia dwóch kolorów stworzyłam wzór SuperHero – idealny do sitodruku i druku rotacyjnego. Przewidziałam kilka kombinacji kolorystycznych, więc jest się czym bawić! Dzianina z tym wzorem niebawem pojawi się na Dresówka.pl.

Super Hero

J’adore Paris!

Tydzień temu na Dresówce premierę miała moja kolekcja J’adore Paris!. Wzory główne wyprzedały się w kilka godzin, więc nawet ja nie zdążyłam sobie ich zamówić ;) Dostawa podobno za dwa tygodnie, więc jeśli wpadł Wam w oko, polujcie! W kolekcji są wzory główne, uzupełniające i panele.
Kolekcja została zauważona również przez portal DesignIdeas.pics i można tam zapoznać się z Case Study tego projektu.

J'adore Paris!

J'adore Paris!

BebeCasa

Dobra wiadomość dla fanów jednego z moich pierwszych wzorów – Tribal Adventure. Materiał z tym wzorem pojawi się niedługo w ofercie BebeCasa. Oprócz tego znajdziecie u nich mój najnowszy projekt – Bunny Race oraz ilustracje – Słonicę-Baletnicę (kojarzycie? To ta z okładki na konkurs ilustracji bajki dla dzieci), Pandę i kolejne, które dopiero się tworzą.

Bunny Race

BebeCasa

Dzianina z Pętelką

W sklepie Dzianina z Pętelką pojawił się mój wzór „Birch Land”. Kupiłam sobie pół metra z nadzieją na uszycie spodenek dla Piotrusia. Jakość ich dzianiny jest rewelacyjna! Niestety moje umiejętności mają się trochę gorzej ;) Ale prawie się udało, pożyczyłam od siostry maszynę, bo na mojego staruszka-Łucznika się obraziłam, więc może uda mi się je naprawić. W każdym bądź razie polecam! :)

Birch Land

Moja książka

Tydzień temu, po długiej przerwie, wznowiono prace nad moją książką pod roboczym tytułem „Kariera freelancera. Jak kreować swoją markę”. Prace przystopowały, bo pod koniec roku Wydawnictwo miało ręce pełne roboty, a książki licencyjne mają większy priorytet niż takie debiuty jak ja, więc spadłam na dalsze miejsca w kolejce ;) Teraz, po małej aktualizacji, dałam książce ostateczne błogosławieństwo i poleciała do składu. Z wydaniem jej podobno mamy się zmieścić w drugim kwartale, czyli na wiosnę. Mam nadzieję! Niestety tak to wygląda, gdy jest się zdanym na łaskę wydawnictwa… Ale czytając książkę po dłuższej przerwie skromnie stwierdziłam, że odwaliłam kawał dobrej roboty, jest na co czekać! Jest tam sporo konkretów, przykładów, ważnych informacji, ale również motywacji do pracy nad sobą, trochę ćwiczeń, inspiracji. Bo uważam, że freelancing to nie tylko biznes. Nie wystarczy nauczyć się zarządzania, księgowości i innych mądrych rzeczy, żeby być freelancerem. Potrzeba do tego przede wszystkim odpowiedniego nastawienia, odwagi i pracy nad sobą. Z resztą znacie mnie, starałam się pisać książkę podobnie, jak piszę na blogu, więc mam nadzieję, że się nie zawiedziecie :)

Polka Dots w mediach!

W najnowszym numerze brytyjskiego magazynu Digital Textile, jedynej na świecie publikacji poświęconej wyłącznie drukowi cyfrowemu na tekstyliach, pojawił się artykuł na temat naszego spojrzenia na polskie realia w tej materii :) Nie zabrakło też słowa o naszym udziale w Fast Textile jako Polka Dots Art Collective. Artykuł można przeczytać tutaj.

Digital Textile

Przemyślenia

Powiem Wam, że jak półtora roku temu przechodziłam z marki Salamander Studio na Brzozowska Design, to czułam, że jestem we właściwym miejscu. Ale teraz, gdy przeszłam z grafiki na Surface Pattern Design czuję to jeszcze bardziej. To dowód na to, że ludzie się zmieniają. Zmieniają się też ich cele, ambicje, upodobania. Nawet pracując na swoim można się zwyczajnie znudzić, wypalić.
Uwielbiam zmiany, jak mało kto szybko nudzę się, gdy jest zbyt stabilnie. Dlatego ostatnia zmiana dała mi niezłego kopa motywacyjnego, zwyczajnie znowu mi się chce :) I to widać. W moich projektach, nastawieniu do pracy i kreatywności.

Po miesiącu pracy w jednej specjalizacji pozwoliłam sobie wysnuć już pewne praktyczne wnioski. Bo z nieskrywaną radością stwierdzam, że za zmianą profesji poszła też zmiana trybu pracy. Do rzadkości należą teraz wieczory spędzone przy komputerze. Dzięki temu od początku roku z mężem obejrzeliśmy cztery sezony „Prison Break”! Co prawda często oglądałam, szkicując jednocześnie, ale ja zawsze lubiłam rysować albo szydełkować przed telewizorem – nie mam wtedy poczucia bezczynności i marnowania czasu :) Teraz większą część dnia spędzam poza komputerem, z kartką i ołówkiem oraz z moim kochanym, nieco już leciwym iPadem. Odejście od komputera było trochę wymuszone przez długo ciągnącą się naprawę iMaca, ale na szczęście wzory można składać na laptopie, więc jakoś to przeżyłam.

Jest naprawdę fajnie! Tak po mojemu. I o to chodziło! Mam dużo pomysłów i jeszcze nie jednym Was zaskoczę, więc śledźcie moje poczynania :D
A, i zarezerwowałyśmy sobie miejscówkę na tegoroczne targi Fast Textile! Znowu będą w listopadzie, idziemy za ciosem, mam nadzieję, że znowu poznamy masę ciekawych osób :)

A co ciekawego działo się u Was w styczniu? Jak kariery, biznesy i przedsięwzięcia? Dajcie znać! :)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Zacznij jakoś i ćwicz!
Zacznij jakoś i ćwicz!

Dlaczego jestem freelancerem?
Dlaczego jestem freelancerem?

Zamknij