5 wyrażeń, które dziecko powinno słyszeć codziennie

5 wyrażeń, które dziecko powinno słyszeć codziennie

Są takie zwroty, które powtarzamy do znudzenia. „Nie”, „zostaw to”, „nie jedz z podłogi” to tylko część codziennych wyrażeń. Ale są jeszcze inne. Dużo ważniejsze.


Gdy patrzę na mojego, z każdym dniem starszego, Piotrusia, nie mogę nadziwić się jakim jest już dużym i rozumnym chłopcem. Codziennie odkrywa świat, uczy się czegoś nowego, doświadcza nieznanych dotąd emocji. Można pozazdrościć mu tej ekscytacji, szczerej radości i bezinteresownego okazywania uczuć. Staram się mu w tym pomagać, być, gdy się czegoś boi i pochwalić, gdy czegoś dokona.

Chwalić dziecko można różnymi słowami. Warto dobierać takie, które będą budowały w nim poczucie bezpieczeństwa, odwagę i będą dowodem naszego nieustającego wsparcia.

5 wyrażeń, które dziecko powinno słyszeć codziennie

Jestem z Ciebie dumna.

Nikt nie jest takim powodem do dumy, jak własne dziecko. Świadomość, że to ja sprowadziłam na świat tak cudowną i inteligentną istotę jest cudem samym w sobie. Pośród codziennych wyzwań, małych sukcesów, dzieci potrzebują wiedzieć, że akceptujemy je i kochamy, tak po prostu. Może nie rozumieją dokładnie, co znaczy „być dumnym”, ale gdy słowa te będą szczere, zrozumieją przekaz.

Jesteś świetnym pomocnikiem!

Piotruś uwielbia pomagać. Z dumą wyciera kurze, nastawia pranie, wyciąga ze zmywarki, odkurza usilnie jeden fragment dywanu, sprząta zabawki, a u dziadków jest pierwszym gospodarzem podczas obrządku. Czasem ta pomoc bardziej przeszkadza niż ułatwia, ale nie od razu Rzym zbudowano. Jeśli nie chcemy szukać potem nastolatka wśród sterty brudnych skarpet, trzeba zacisnąć zęby na początku. Trzeba uczyć dzieci pomagania innym oraz odpowiedzialności i domowych obowiązków.

Proszę, dziękuję.

Małe dzieci nieustannie uczą się rzeczywistości, zasad panujących na świecie. Trzeba dawać im przykład i uczyć takich podstaw jak zwykła, codzienna uprzejmość. Im częściej będą słyszeć aprobatę takiego zachowania, tym szybciej zrozumieją, że bycie uprzejmym jest dobre i miłe. Doceniajmy więc wszystkie „dziękuję”, „dzień dobry” i wychowujmy małych gentlemanów.

5 wyrażeń, które dziecko powinno słyszeć codziennie

Wiem, że potrafisz.

Niełatwo jest patrzeć, gdy dziecko z czymś sobie nie radzi. Jednak zamiast od razu rzucać się na źle dopasowanego puzzla, lepiej jest zachęcić go do tego, by spróbował jeszcze raz. Zamiast usuwać przeszkody spod nóg naszych pociech, lepiej jest nauczyć je radzić sobie z nimi. W ten sposób budują poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Kocham Cię.

Kocham Cię. Bez względu na wszystko. Dzieci muszą się nauczyć, że nasza miłość jest bezwarunkowa. Nieważne, czy są grzeczne, czy coś nabroją, muszą wiedzieć, że jesteśmy i zawsze ich będziemy kochać. Okazujemy to codziennie, często słowa są zbędne, ale warto powtarzać je do znudzenia. Od niedawna Piotruś mówi do mnie przed snem „Kocham Cię mamusiu”, to najcudowniejsza chwila na sam koniec dnia :)

Słowa są ważne. Niby niepozorne, rzucane mimochodem między zabawą a obiadem, ale to właśnie one budują osobowość naszych dzieci. Warto więc pilnować, by jak najczęściej były budujące. Bo od pierwszych chwil dzieci uczą się, by w przyszłości móc wyruszyć na podbój świata.

5 wyrażeń, które dziecko powinno słyszeć codziennie

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Mama
2 lata, a pamiętam jakby to było wczoraj
Dwa lata, a pamiętam jakby to było wczoraj

Blisko z Tobą być
Blisko z Tobą być

Zamknij