Pan Poeta „Podróż do przyjaźni” – recenzja i KONKURS

Pan Poeta - Podróż do przyjaźni - recenzja i konkurs

Potężny wiatr porwał Biedronkę aż do Afryki, gdzie spotyka Węża. Wspólnie wyruszają w powrotną podróż na polską łąkę. Dziwna jest to jednak przyjaźń – on sprytny i podstępny, ona – życzliwa i przyjacielska.


Jak to po wężu można się spodziewać, nie ma on przyjaznych zamiarów wobec Kropkowatej. Chce wykorzystać Biedronkę, by ta zaprowadziła go do swoich koleżanek, które on będzie mógł zjeść „w sosie własnym lub pyszne w słodko-kwaśnym”.

Pan Poeta - Podróż do przyjaźni - recenzja i konkurs

„Podróż do przyjaźni” to książka, która dzieci przeniesie do egzotycznej Afryki, a rodzicom pozwoli znaleźć ukryte w niej znaczenia. Jej autorem jest Pan Poeta, więc jak to w jego przypadku bywa, jest tu sporo humoru i zabawne scenki z udziałem głównych bohaterów. W wesoły i przystępny dla dzieci sposób bajka przedstawia wartości istotne w życiu – przyjaźń i tolerancję.

Z technicznego punktu widzenia, to, na co zwróciłam od razu uwagę, to dynamika całej opowieści. Nie będę ryzykować, rzucając prawie doszczętnie wymazanymi z pamięci pojęciami poznanymi w czasach liceum na języku polskim. Ujmę to więc własnymi słowami ;) Bajka ma nieregularną strukturę i niebanalne rymy, a zdania kończą się często w połowie kolejnej linijki. Dzięki temu czyta się ją dynamicznie, i trudno jest pozostać obojętnym barwnym osobowościom bohaterów. Przy czytaniu na głos dobra zabawa gwarantowana ;)

Pan Poeta - Podróż do przyjaźni - recenzja i konkurs

Wielki ukłon należy się również ilustratorce – Jagodzie Charkiewicz. Jagoda sprytnie zagrała ułożeniem tekstu, kolorem, kontrastem. Tu nie tylko postacie są graficzne, ale cała treść książki. Styl bohaterów już na pierwszy rzut oka oddaje ich charakter. Wąż wygląda na cwaniaka, a Biedronka jest słodka i urocza.

Książka składa się z czterech części – przygód. W każdej z nich pojawia się narracja stada ptaków, które z góry patrzą na całą sytuację i ją komentują. Wypowiedzi ptaków są w zupełnie innym stylu niż te u Kropkowatej i Grzechotnika. Każda linijka ma ma 5-6 sylab, więc czytając to na głos, chcąc nie chcąc robi się to szybko i dynamicznie – zupełnie jak w stadzie przekrzykujących się ptaków, jeden przez drugiego!

Wąż taki milusi?
Tu podstęp być musi!
Udaje gad cwany,
By ziścić swe plany.

Pan Poeta - Podróż do przyjaźni - recenzja i konkurs

Nie jestem znawcą literatury dziecięcej czy jakiejkolwiek innej, ale trochę bajek czytam i jestem pod wrażeniem twórczości Pana Poety. Znajdziemy tutaj wszystko – dowcip, morał, zagadkę, ciekawą przygodę, piękne ilustracje, intrygującego Ptakoryba, a nawet kolorowankę! Komentujące ptaki są czarno-białe, więc dziecko może pomalować je po swojemu. W myśl odstresowujących kolorowanek rodzice również mogą złapać za kredki ;)

„Podróż do przyjaźni” to bajka mądra, nowoczesna, zabawna i przede wszystkim atrakcyjna zarówno dla tych małych, jak i dla dużych. Na pewno szybko się nie znudzi, bo to bajka zupełnie inna niż wszystkie.

Konkurs!

Dzięki uprzejmości Pana Poety, mam dla Was trzy egzemplarze książki do wygrania! Konkurs jak zwykle jest łatwy i przyjemny :) Wystarczy, że w komentarzu do tego wpisu (tu na blogu) napiszecie krótko, w kilku zdaniach:

Czym najbardziej różnicie się ze swoją najlepszą przyjaciółką/przyjecielem, co jednak nie przeszkadza Wam trzymać się razem?

Bo przyjaźń to piękna sprawa! Nawet, gdy jesteście zupełnie różni – jak Wąż i Biedronka :)

Odpowiedzi piszcie do końca tygodnia – do piątku 16 grudnia do godz. 23:59. W poniedziałek 19 grudnia wybiorę i ogłoszę trójkę zwycięzców, do których polecą książki z dedykacją-pozdrowieniami od Biedronki, Węża i Autora ;) Czasu nie za wiele, ale jeśli Poczta Polska się spręży, to książka wyląduje jeszcze pod choinką!

A Pana Poetę możecie bliżej poznać w wywiadzie, który pojawił się jakiś czas temu na blogu.

Pan Poeta - Podróż do przyjaźni - recenzja i konkurs

Pan Poeta - Podróż do przyjaźni - recenzja i konkurs

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Recenzje
DELIKATNA PIELĘGNACJA SKÓRY WRAŻLIWEJ – KREM I BALSAM ALLERCO
Delikatna pielęgnacja skóry wrażliwej – krem i balsam Allerco

Kreatywnie z Fabryką Wafelków
Kreatywnie z Fabryką Wafelków – 5 sposobów na zabawkę sensoryczną

Zamknij