Coraz bliżej Święta + przepis na pierniki

Grudzień to najpiękniejszy miesiąc w roku. Ze śniegiem, bez śniegu, nieważne. Bo grudzień oznacza Święta! :)


Nie napalam się na Boże Narodzenie aż tak wcześnie jak supermarkety, ale zawsze z niecierpliwością czekam na ten świąteczny nastrój. Choinkę najchętniej ubrałabym już 1-wszego grudnia. Nawet sprzątać wyjątkowo mi się chce. Prezenty co prawda z reguły kupuję na ostatnią chwilę, ale to już kwestia logistyki, a nie świątecznej aury ;)

To będą drugie Święta Piotrusia, jednak wszystko dla niego będzie zupełnie nowe, bo wątpię, żeby pamiętał zeszłoroczną choinkę, Wigilię i przygotowania. Dlatego mam szansę jeszcze raz przeżywać z nim te „pierwsze” radości! Dzisiaj piekliśmy pierniczki. I mimo, że niektóre wyszły trochę zmasakrowane, to są najpiękniejsze na świecie, bo nasze wspólne! Pierwszy raz :)

Coraz bliżej święta + przepis na pierniki

I tak sobie myślę, że ten nastrój Świąt trzeba w dzieciach budować od samego początku. To nic, że jeszcze nic nie rozumieją. Że nie wiedzą, co to za grubas w czerwonym szlafroku i po co w domu drzewo, na dodatek ze światełkami. Czemu mama nagle bierze się za sprzątanie i kilka dni spędza w kuchni.

Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam te przedświąteczne przygotowania. Mama pracowała z reguły do ostatniego dnia przed Wigilią, więc 23-ciego grudnia siedziałyśmy w kuchni do późnej nocy, piekąc, gotując i wylizując miski. Tata denerwował się, że mikser zagłusza mu telewizor. Jeju, jakie to było cudowne. To była właśnie moja magia świątecznych przygotowań.

Coraz bliżej święta + przepis na pierniki

I ja też tak chcę. Będę angażować Piotrusia do tych wszystkich obowiązków i przyjemności. Będziemy razem dekorować dom, ubierać choinkę, piec pierniki i ciasta. Będę pakować jego prezenty na Mikołaja i wkładać pod poduszkę, mimo że dla niego to jeszcze dzień jak co dzień. Będziemy słuchać świątecznych piosenek i nucić „Last Christmas” przez kilka tygodni.

Chcę, żeby w grudniu nasz dom zawsze pachniał Świętami. Chcę budować nasze tradycje i tworzyć ten niepowtarzalny klimat. Chcę wpoić Piotrusiowi tę radość każdym dniem, zbliżającym nas do Świąt. Mimo że znowu zapomniałam zrobić kalendarz adwentowy ;) Chcę, żeby mój syn poczuł takie Święta, jakie były zanim zdominowały je SMSowe życzenia, telewizory, internety i Fejsbuki. Kupimy jemiołę i przystroimy balkony. To nic, że się nie opłaca, bo za chwilę trzeba będzie to ściągać. Wyślemy kartki z życzeniami i będziemy emanować szczęściem!

Przepis na pierniki świąteczne

Z reguły biorę się za pieczenie pierników kilka dni przed Świętami i szukam przepisu na pierniki ekspresowe ;) Tym razem udało mi się podjąć tego wyzwania kilka tygodni przed, ave ja! Udało mi się nawet zrobić takie, które mnie usatysfakcjonowały – nie wyrosły za grube, ciasto się nie kleiło, a w smaku pychota.

Coraz bliżej święta + przepis na pierniki

Składniki:
  • 500 g mąki pszennej
  • 120g masła lub margaryny
  • pół szklanki cukru (biały lub brązowy)
  • 200 g miodu (płynny lub zwykły rozpuszczony w mikrofalówce)
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżki przyprawy do pierników
  • odrobina kakao lub karobu dla ciemniejszego koloru

Coraz bliżej święta + przepis na pierniki

Przygotowanie:

Na stolnicy lub w mikserze z końcówką do wyrabiania ciasta wymieszaj mąkę z sodą oczyszczoną, przyprawą do pierników i cukrem. Dodaj pokrojone masło, miód i jajko. Wyrób ciasto.
Piekarnik nagrzej do 180 stopni – góra i dół, bez termoobiegu.
Gotowe ciasto wałkuj na stolnicy na placek o grubości ok. 3 mm. Wykrawaj foremkami dowolne kształty i układaj pierniki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Nie układaj ich za blisko siebie, żeby nie skleiły się podczas pieczenia. Pierniki piecz przez ok. 10 minut.
Można je przed pieczeniem posmarować białkiem. Ja jednak wolę wersję bez niego, takie suche lepiej się dekoruje.

Ciasto wychodzi dość kruche, ale nie przylepia się do foremek, rąk ani stolnicy. Pierniczki po upieczeniu twardnieją, więc trzeba je przechowywać przez 2-4 tygodnie w szczelnym zamknięciu i zjeść na Święta :)

Coraz bliżej święta + przepis na pierniki

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Prywatnie, W kuchni
Moje wrażenia po Fast Textile 2016
Moje wrażenia po Fast Textile 2016

Nocne życie szalone inaczej

Zamknij