Nie czekaj, aż będziesz gotowa, czyli nasza droga do Fast Textile 2016

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016

Już za kilka dni odbędą się Międzynarodowe Targi Tekstylne Fast Textile 2016, w których bierzemy udział – ja i moja wzorowa połówka Aga Kobylińska. Pewnie dla większości wystawców takie targi nie są niczym szczególnym. Ot, trochę więcej pracy, zamieszania, trzy dni na stoisku i po sprawie. Ale dla nas oznaczają o wiele więcej.


Pół roku temu, zaraz przed swoim wyjazdem na wakacje, Aga zadzwoniła do mnie podekscytowana mówiąc, że w listopadzie odbędą się targi tekstylne w Nadarzynie. Nie raz rozmawiałyśmy o tym, że może w przyszłości pojawimy się na jakimś Surtexie w Nowym Yorku, czemu więc nie zacząć od Nadarzyna? ;) Nie miałyśmy pojęcia, jak się za to wszystko zabrać, ale sześć miesięcy wydawało się być wystarczającą ilością czasu na wypracowanie jakiegoś planu. Więc poszłyśmy w to.

Czy wiedziałyśmy od czego zacząć?
Nie.
Czy przeanalizowałyśmy koszty i organizację?
Ni cholery.
Czy miałyśmy jakąkolwiek koncepcję na to, w jaki sposób się tam zaprezentować?
N-I-E.

Nie wiedziałyśmy nic – czy będziemy wystawiać się osobno, czy razem. Czy stworzyć jakąś markę, czy połączyć nasze nazwiska. Jak zaprezentować nasze projekty, zaprojektować stoisko, czy w ogóle będziemy miały stół. W jakie materiały reklamowe iść i jak ogarnąć formalności. Nic, kompletnie nic. Ale miałyśmy najważniejsze – ogromny zapał! Musiałabyś zobaczyć mnie po pierwszym organizacyjnym spotkaniu, przez trzy noce nie mogłam spać z tej ekscytacji ;)

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016

Obie z Agą jesteśmy raczej introwertyczkami. Lubimy te nasze światy, komputery, kartkę, farby i ołówek. Cenimy sobie naszą wolność tworzenia i specyfikę pracy. Udział w takim wydarzeniu jako wystawca znajdował się więc odrobinkę poza granicami naszej strefy komfortu. Ale zdecydowałyśmy się zrobić ten kroczek. Razem. Bo raźniej.

Podczas przygotowań miałyśmy spotykać się regularnie, co miesiąc, żeby nie zgubić rytmu. W efekcie spotkałyśmy się dwa razy, no bo wakacje, bo praca, bo życie, bo dziecko, bo coś tam ;) Zawsze na naszych spotkaniach o mało nie eksplodujemy z ekscytacji i pomysłów, ciągniemy na tym paliwie inspiracji kilka tygodni, a potem znowu rzeczywistość ściąga nas na ziemię. Ale jakimś cudem udało nam się zorganizować wszystko na czas! Jesteśmy (prawie) gotowe do naszych pierwszych targów tekstylnych!

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016
NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016

Przygotowania pochłonęły trochę czasu i wysiłku, ale jestem bardzo zadowolona z każdego dopracowanego elementu. Musiałyśmy zacząć od zera, od marki. Aby wystawić się razem, ale nie rezygnować z naszych indywidualnych marek, postanowiłyśmy założyć kolektyw – Polka Dots Art Collective. Dzięki temu przedstawiamy się jako jedność, ale jednocześnie jako dwie indywidualne, fajne dziewczyny z zupełnie odmiennymi stylami i niezwykłym urokiem osobistym ;)

Tworzenie marki szło po bożemu – Aga wymyśliła nazwę (moim zdaniem genialna – nazwa i Aga ;) ), ja stworzyłam logo. Potem postawiłyśmy stronę, opracowałyśmy wizytówki, ulotki, zaczęłyśmy działać na Instagramie. Ale marka to tylko jedno, bo trzeba mieć co pokazać. Dużo pracy poświęciłyśmy na stworzenie nowych kolekcji do zaprezentowania na Fast Textile. Nie było łatwo znaleźć wspólny mianownik dla naszych materiałów, bo mój styl (wektorowy, głównie dziecięcy) i Agi (akwarele, motywy przyrodnicze) wymagają zupełnie innego podejścia. Zostawiłyśmy więc sobie wolną rękę, zachowując jakieś wspólne ramy samej już prezentacji. Bałam się, że zestawienie naszych stylów obok siebie będzie wyglądało co najmniej nie ma miejscu, ale bardzo spodobał mi się ten nasz kontrast.

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016

Ze swoich materiałów musiałam opracować odkładane od wieków wizytówki oraz drukowane portfolio, co przez mój wrodzony perfekcjonizm chwilę mi zajęło. W międzyczasie, w pewną niedzielę po południu, wymyśliłam sobie, że chcę zmienić moje logo, bo nie pasowało mi w zestawieniu z wzorami. Wieczorem było już gotowe ;) Dodatkowo uzupełniłam portfolio internetowe, wydrukowałam lookbooki do nowych kolekcji i dopracowałam archiwalne wzory, które wydrukowałam na plakatach A3 i będą moim głównym katalogiem na targach.

Przygotowania do takich targów to także masa rzeczy organizacyjnych – druk ścianek, załatwienie stołu, krzeseł, aranżacja stoiska, prezentacji tkanin. Na szczęście dzięki spójnej wizji powoli wszystko udawało nam się razem ogarniać.

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016

Pół roku temu nie spodziewałam się, że przygotowanie się do takich targów wymaga aż tyle pracy. Ale nie przewidziałam również, ile będzie przy tym zabawy i jakie fajne efekty możemy osiągnąć. Zaczęłyśmy od zera, a teraz mamy wspólną markę, całą marketingową otoczkę, świetne stoisko, masę materiałów do zaprezentowania, fajne kolekcje i jesteśmy gotowe, by podbijać świat!

Wiesz dlaczego nam się to udało? Bo nie czekałyśmy, aż będziemy gotowe.

Mogłyśmy stwierdzić, że nie teraz, że może w przyszłym roku, bo przecież same nie wiemy czego chcemy. Ale jestem pewna, że za rok musiałybyśmy powiedzieć to samo, bo nie zrobiłybyśmy nic w tym temacie.

A teraz?

Teraz patrzę na te katalogi, portfolio, wydruki, poduszki, projekty, nawet na ołówki z naszym logo i jestem z nas dumna. Cholernie dumna. I nieważne, czy te targi okażą się dla nas sukcesem, czy uda nam się coś na nich ugrać. Bo wiem, że warto próbować. Z tym co mamy, bo to wystarczy. Zrobiłyśmy wszystko, co mogłyśmy zrobić, by przygotować się najlepiej, jak potrafimy. Zajmując się przez cały dzień dzieckiem, pracując w międzyczasie, nie miałam wiele czasu, ale wykorzystałam go w stu procentach. Bo czas się tworzy, a nie znajduje. Jak na czymś Ci naprawdę zależy – zawsze Ci się uda.

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016
NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016

Kiedy pracujesz nad czymś dla siebie ważnym, nigdy nie będziesz czuła się w pełni gotowa. Efektem ubocznym podejmowania się trudnych wyzwań jest to, że jednocześnie napędza Cię ekscytacja, a hamuje strach i niepewność. To więcej niż pewne, że będziesz czuć się nieprzygotowana i niewystarczająco dobra. Ale musisz uwierzyć, że to, co masz w tej chwili, wystarczy. Możesz planować, zmieniać, odkładać na potem, analizować, wracać do początku, ale uwierz, że to, co masz teraz, w zupełności wystarczy. Nieważne czy próbujesz założyć biznes, zrzucić kilka kilo, napisać książkę czy osiągnąć jakiekolwiek inne cele. To, kim jesteś, to, co masz i to, co wiesz wystarczy, by zacząć.

NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016
NIE CZEKAJ, AŻ BĘDZIESZ GOTOWA, CZYLI NASZA DROGA DO FAST TEXTILE 2016

Zapraszamy!

Jeśli masz ochotę odwiedzić nas w przyszłym tygodniu na Międzynarodowych Targach Tekstylnych Fast Textile 2016, zapraszamy! Będziemy tam od 17 do 19 listopada na stoisku nr 163, od godz. 9 do 17 (w sobotę do 16). Udział wymaga bezpłatnej rejestracji na stronie Fast Textile.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance, Rozwój
Jak stworzyć dobrą reklamę na Facebooku?
Jak stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku?

Nie lubię przemęczać się w poniedziałki
Nie lubię przemęczać się w poniedziałek

Zamknij