Jak dobrać paletę kolorów do projektu?

Jak dobrać paletę kolorów do projektu?

Kolory w grafice komputerowej i projektowaniu wzorów to podstawa. To one oddają charakter całego designu. Czasem w projekcie wydaje się ciągle coś nie grać, aż bach! trafisz na tę jedną jedyną, idealną paletę i w ten sposób tworzysz cudo.

W moich projektach wzorów bardzo często pojawia się kolor miętowy. Lubię miętę. Poza tym projektuję głównie dla dzieci, a mięta pasuje zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Ale mięta mięcie nierówna. Może być bardziej w stronę turkusu lub raczej w kierunku limonki. Zielonkawa albo bardziej niebieska. Ciepła albo chłodniejsza. A to dopiero jeden kolor, jak tu dobrać do niego pozostałe?

Na szczęście istnieją fajne narzędzia, które mogą pomóc w stworzeniu ciekawej palety kolorów. Oto przykłady moich trzech ulubionych stron.

Colourlovers.com

Colourlovers.com to rozbudowany portal, na którym można przeglądać kolory, wzory i palety, dodawać je do ulubionych, szukać po tagach lub konkretnych składowych, tworzyć swoje zestawienia, komentować i śledzić kolorystyczne trendy. Jest tutaj także blog, forum i grupy, więc to portal nakierowany na budowanie wokół niego społeczności. Na stronie dostępne są również narzędzia do projektowania prostych wzorów (Seamless Lite), tworzenia palety na podstawie zdjęcia (PHOTOCOPA) i ich wewnętrzne zestawienie kolorów roku. To portal pełen inspiracji.
colourlovers

Palettable.io

Moje kolejne narzędzie do doboru palety kolorów to Palettable.io. To opcja zupełnie inna, bardzo minimalistyczna, prościej się już chyba nie da. Zaczynamy od jednego losowego koloru. Możemy go ewentualnie zedytować albo zwyczajnie polubić (przycisk L) lub odrzucić (przycisk D). Gdy trafimy na kolor, który nam się podoba, wciskamy na klawiaturze L i zaczynamy w ten sam sposób dobierać kolejną, pasującą barwę. I tak aż do pełnej, pięcioelementowej palety.
Ta strona różni się od Colourlovers.com przede wszystkim tym, że nie mamy tu wyszukiwarki gotowych palet. Tworzymy ją sami na podstawie sugerowanych propozycji. Nie zakładamy tutaj konta, nie mamy bazy ulubionych zestawień, jedyna funkcjonalność to przyjemne wybieranie palety.

palletable

Coolors.co

I trzecia, nafajniejsza opcja – Coolors.co. Rozwiązanie pośrednie między powyższymi propozycjami. Można tutaj przeglądać gotowe palety i tworzyć swoje na zasadzie podobnej co przy Palettable.io. Jednak tutaj losujemy przykładowe palety za pomocą spacji, gdy któryś kolor nam odpowiada, blokujemy go (można go też edytować) i dalej spacją szukamy pozostałych pasujących czterech barw. Bawimy się aż do powstania 5-elementowej palety.
Własne oraz znalezione palety można zapisywać do ulubionych w swoim profilu. Mamy również możliwość stworzenia palety na podstawie zdjęcia i przeglądania jaśniejszych i ciemniejszych wariantów wybranego zestawienia. Coolors.co oferuje również swoją aplikację na iOS.

coolors

Przedstawiłam Wam bardzo proste miejsca, do których nie potrzeba zaawansowanej wiedzy na temat grafiki, kolorów, saturacji i koła barw. To narzędzia, które przydają się nie tylko podczas pracy projektanta, ale również w blogowaniu czy urządzaniu mieszkania. Pomagają poznać piękny świat barw, wychodzący daleko poza standardową paletę z Painta ;)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Grafika
Co słychać na freelansie? #8
Co słychać na freelansie? #8 + wyniki konkursu

Co słychać na freelansie #7
Co słychać na freelansie? #7

Zamknij