Drugie życie tablicy korkowej – DIY

Drugie życie tablicy korkowej - DIY

Mam lekkiego bzika na punkcie różnego rodzaju tablic, flipchartów, mapy myśli, moodboardów i wszystkich innych boardów ;) W moim biurze zabrakło mi ostatnio tablicy korkowej, która jest bardzo przydatna przy pracy nad kolekcjami wzorów.


Jako zwolenniczka wykorzystywania starych rzeczy zamiast kupowania nowych, wygrzebałam ze strychu moją piętnastoletnią tablicę korkową i zrobiłam jej małą metamorfozę.

Tablica korkowa była już lekko zajechana i doświadczona przez los. Jednym słowem mocno dziurawa ;) Jej stan wizualny kompletnie nie współgrał z obecnym wyglądem biura. Zamiast więc inwestować jakże cenne 30 zł w nową, dałam drugie życie tej. Ramkę pomalowałam na biało, a korek przykryłam materiałem o fajnej pikowanej teksturze. Wykorzystałam resztki farby z malowania kuchni i zalegającą w domu pikowaną dzianinę z Dresówki, więc „nowa” tablica nic mnie nie kosztowała.

Materiały potrzebne do odnowienia tablicy korkowej

Do odnowienia tablicy korkowej będą nam potrzebne:
– tablica korkowa
– biała (lub kolorowa) farba akrylowa
– pędzelek lub mały wałeczek
– materiał – dzianina lub tkanina
– szpachelka

Ja użyłam farby Syntilor do malowania mebli, tej, którą malowałam szafki w kuchni. Równie dobrze można użyć zwykłej farby akrylowej, w sprayu czy jakiejkolwiek innej, która nadaje się do malowania drewna. Ramka tablicy korkowej jest z reguły matowa, z surowego drewna, bez lakierów i farby, więc wystarczy ją przetrzeć z kurzu i wysuszyć, żeby była gotowa do malowania.

Do obicia tablicy nadaje się zarówno dzianina, jak i tkanina. Dzianina, której użyłam jest gruba, więc dobrze trzyma się wciśnięta między korek a ramkę. Przy cieńszej tkaninie można dla pewności odczepić ramkę i przyczepić materiał dobrze do korka.

Jak odnowić tablicę korkową?

Na sam początek dobrze jest zadbać, żeby ewentualne dziecko nie przeszkadzało nam w malowaniu ;) Włączamy więc potomkowi „Świnkę Peppę” i liczymy na to, że zainteresuje się przez kwadrans.

Drugie życie tablicy korkowej - DIY

Jest kilka różnych sposobów na to, by odnowić taką tablicę. W wersji ambitnej rozmontowujemy ramkę, by nie ubrudzić korka. Ja skorzystałam jednak z wersji dla leniwych, bo mój korek i tak był już zajechany i wiedziałam, że będę go zakrywać, więc malowałam ramkę bez jej demontowania i bez patrzenia na to, czy nie maluję przy tym całej tablicy.

Malujemy dwie warstwy farby, pozwalając wyschnąć każdej warstwie. Moja farba schnie około 2 godziny, czas ten może zależeć od producenta i rodzaju farby.

tablica07

W międzyczasie, czekając aż ramka wyschnie, mierzymy szerokość tablicy i wycinamy z materiału prostokąt w odpowiednich wymiarach. Tkanina musi być ok 0.5 – 1 cm szersza z każdej strony niż sam korek (bez ramki). U mnie było to 78×38 cm.

Gdy ramka jest już sucha, kładziemy materiał równo na tablicy i zaczynamy czystą szpachelką wpychać go pod ramkę. W wersji dla ambitnych ramkę mamy zdjętą, więc możemy spokojnie oblec tablicę materiałem i np. zszywaczem tapicerskim przyczepić tkaninę od spodu, albo założyć kolejne boki ramki na obleczone krawędzie.

Drugie życie tablicy korkowej - DIY

Najpierw wpychamy tak „mniej więcej”, żeby się trzymało, a gdy materiał jest już naciągnięty z każdej strony, dopychamy dokładnie, żeby materiał nigdzie nie wychodził spod ramki.

I tyle – nowa tablica jest gotowa! Wieszamy ją na ścianie – w wersji dla ambitnych wiercimy dziurę, wkładamy kołek i wieszamy na wieszaczku. W wersji dla leniwych (czyli moja) – korzystamy np. z moich ulubionych plastrów montażowych TESA Powerstrips. Przykleiłam plastry na wszystkich czterech rogach i w połowie górnego długiego boku. Musi się trzymać! ;)

Drugie życie tablicy korkowej - DIY

Drugie życie tablicy korkowej - DIY

Drugie życie tablicy korkowej - DIY

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w DIY, Dom
Domowe biuro - motywacyjne grafiki do wydrukowania
Domowe biuro – motywacyjne grafiki do wydrukowania

Podkładka ze sznurka
DIY – Podkładka ze sznurka

Zamknij