Agnieszka Skupieńska – Zostań Freelancerem – recenzja

Zostań Freelancerem. Praca zdalna od A do Z.

Jako freelancer pełną gębą, nie mogłam nie wypowiedzieć się na temat książki Agnieszki Skupieńskiej „Zostań Freelancerem. Praca zdalna od A do Z”. Jak już wiecie, sama napisałam książkę o freelansie, więc z ciekawością zapoznałam się z publikacją Agnieszki, porównując nasze podejście do tego tematu.

Agnieszka Skupieńska jest copywriterką i blogerką. Prowadzi bloga Biznesowe Info, na którym pisze głównie o prowadzeniu własnej firmy, copywritingu i zarabianiu pieniędzy przez internet. Pozycja przez nią napisana to 212 stron konkretów podzielone na 51 rozdziałów. Każdy z nich porusza krótko przeróżne, podstawowe kwestie freelancingu. To książka, która przyda się każdemu wolnemu strzelcowi na początku jego kariery.

Od czego zacząć?

Pytaniem, które zadaje sobie chyba każdy zainteresowany freelancingiem jest „Od czego właściwie zacząć?”. Odpowiedź dostajesz już w pierwszym rozdziale książki. Aga opisuje swoją historię do opłacalnego biznesu – bez ściemy i obiecywania złotych gór. Przeprowadza dodatkowo Cię przez serię pytań, dzięki którym sama odpowiesz sobie na to, czy nadajesz się na freelancera. Przeczytasz także o tym, jakie są plusy i minusy pracy na swoim i jak w pięciu krokach przeskoczyć z etatu na freelance. Z książki dowiesz się również, jak zorganizować sobie pracę w domu, tak, by maksymalnie wykorzystać swoją wydajność i predyspozycje oraz jak znaleźć pierwsze zlecenia.

Konkret, konkret, konkret

Książka „Zostań Freelancerem” jak na ponad 200 stron ma bardzo dużo rozdziałów. Autorka nie leje zatem wody, strzela konkretem i leci dalej. Rozdziały są krótkie, mnóstwo w nich wypunktowań, przykładów i praktycznych wskazówek. Znajdziesz tutaj wyliczenia, z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie działalności, jak obliczyć swoją stawkę godzinową i czy warto być VAT-owcem. Dowiesz się, jakie kwestie prawne wiążą się z założeniem firmy i co zrobić, gdy klient nie wywiązuje się ze zobowiązań. Na biznesowy charakter książki wskazuje już sama okładka, z której uśmiecha się ubrana elegancko, jak na businesswoman przystało, Agnieszka.

Zostań Freelancerem. Praca zdalna od A do Z.

Książka dla początkujących

Jestem freelancerem już praktycznie od dekady, więc większość poruszonych kwestii jest mi bardzo dobrze znana. Fajnie jest jednak poznać trochę tajników organizacji pracy u innego freelancera. Myślę więc, że nawet jeśli praca wolnego strzelca nie jest już dla Ciebie nowością, to odnajdziesz tutaj coś dla siebie. W książce znajdziesz również wiele rad udzielonych przez innych freelancerów, m.in. Agnieszkę Świetlik (znaną jako Lifemanagerka), Justynę Zienkiewicz (z bloga 8razy5), Gosię Zimniak, czy Malwinę Wadas (Pani od Polskiego).

Czytając książkę Agnieszki, nie mogłam w duchu nie odnieść się do mojej, przechodzącej przez procesy wydawnicze, „Kariery Freelancera”. W końcu jesteśmy dla siebie konkurencją ;) Po przeczytaniu tej pozycji postanowiłam jednak zmienić słowo „konkurencja” na „sąsiadki”. Nasze książki bardzo się od siebie różnią. Tematyka idzie w inną stronę, mamy różne style i przyjęłyśmy zupełnie inną formę całego przekazu. Bardzo mnie to cieszy, bo dzięki temu nasze książki będą się uzupełniać, stanowiąc solidną bazę wiedzy dla początkujących freelancerów.

Czy polecam książkę „Zostań Freelancerem”? Pewnie! To spora dawka konkretów, które powinien znać każdy początkujący przedsiębiorca. Wszystko przedstawione jest w lekkiej, przyjemnej formie. Pozycja zapewne niejednej z was rozjaśni pojęcie freelancingu.

Agnieszka wydała swoją książkę w formie self-publishingu, co jest kolejnym dowodem na jej zaradność i samozaparcie. Możecie ją kupić w jej sklepie internetowym.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Recenzje
Podróżuj z kretem Filipem
Podróżuj z Kretem Filipem – tak spełnia się marzenia

Momo i Kiki
Momo i Kiki – bajka modułowa – recenzja i KONKURS

Zamknij