DIY – Podkładka ze sznurka

Podkładka ze sznurka

Zostało Wam trochę sznurka z pufy szydełkowej? W bardzo szybki i prosty sposób można z takich resztek wyczarować podkładki pod kubki i gorące naczynia.

Czego potrzeba do zrobienia podkładki?

Do zrobienia podkładki nie potrzeba nawet szydełka ani drutów. Wystarczy mieć:
– sznurek lub włóczkę typu Zpaghetti (t-shirt)
– palce

Sznurek może być jakikolwiek grubszy, nie musi być rozciągliwy. Może być również włóczka zpaghetti, czyli taka zrobiona z t-shirtów. Cała zabawa polega na tym, by przy robótce sznurek odpowiednio naciągać – nie za lekko, żeby wzór nie był za luźny. Do moich podkładek użyłam sznurka Bobbiny i włóczki tej samej marki. Były to resztki (z pufy i koszyczków), ciężko więc stwierdzić, jaka długość jest potrzebna. W każdym bądź razie niewielka :)

Jak zrobić podkładkę?

Podkładka ze sznurka

Zaczynamy od przeplecenia sznurka przez dwa palce (wskazujący i środkowy), pozostawiając co najmniej ok. 15-20 cm sznurka. Przeprowadzamy go nad palcem wskazującym (1), następnie pod palcem środkowym, i nad palcem środkowym (2).
Następnie sznurek przeprowadzamy pod palcem wskazującym, nad palcem wskazującym (3), pod palcem środkowym i nad palcem środkowym (4).

Podkładka ze sznurka
Teraz ściągamy dolną pętelkę z trzeciego palca (5) i przekładamy do góry luźną nitkę pozostawioną na samym początku, ma tak sobie leżeć (6).

Podkładka ze sznurka

Zaczynamy kroki, które będą powtarzane w kolejnych oczkach. Przekładamy sznurek pod palcem wskazującym i nad palcem wskazującym (7), następnie pod palcem środkowym i nad palcem środkowym (8).

Podkładka ze sznurka

Ściągamy dolną pętelkę z trzeciego palca (9) i dolną pętelkę ze wskazującego palca (10).

Podkładka ze sznurka

Kontynuujemy kroki 7-10, aż powstanie ok. 55 oczek. Czyli za każdym razem:
7. Owijamy sznurek wokół palca wskazującego (najpierw pod spodem, potem na wierzchu)
8. Owijamy sznurek wokół palca środkowego (najpierw pod spodem, potem na wierzchu)
9. Ściągamy dolną pętelkę ze środkowego palca
10. Ściągamy pętelkę ze wskazującego palca

Podkładka ze sznurka

Gdy osiągniemy już pożądaną długość naszej przeplatanki, zdejmujemy ją delikatnie z palców (możliwe, że trzeba będzie dorobić jeszcze kilka oczek). Luźny koniec, który zostawiliśmy na początku, przekładamy przez środek przeplatanki, na wysokości mniej więcej 5-tego oczka i zaczynamy zwijać spiralkę.

Podkładka ze sznurka

Zwijając, naciągamy lekko robótkę, żeby ściśle przylegała, jednak też nie za mocno, bo rzędy będą się rozlatywać. Za każdym razem, gdy zwijając napotkamy luźny koniec, przeciągamy go przez środek robótki. Sznurek ten tworzy promień, który ma przechodzić przez połowę okręgu, trzymając rzędy razem.

Podkładki ze sznurka
Gdy dojdziemy do końca (jeśli brakuje kilka oczek, tak jak na zdjęciu, spokojnie można jeszcze dorobić), przeplatamy luźny koniec przez oczka (12 i 13), odcinamy drugi koniec i wiążemy supełek. Pozostałe końce przeplatamy przez oczka robótki, tak, by je ukryć i odcinamy nadmiar.

Podkładka ze sznurka

Wskazówki

  1. Jeśli sznurek po przecięciu bardzo się mechaci, wystarczy jego koniec zakleić taśmą klejącą i przeciąć (w obrębie taśmy), dopiero wtedy schować koniec w robótce.
  2. Warto zostawić dłuższy kawałek sznurka na początku, wtedy można poprzeplatać go na końcu robótki jako promień w różnych kierunkach, żeby rzędy dobrze się trzymały.
  3. Można również zakończyć robótkę na przeciwległym końcu, przeplatając końcówkę sznurka do środka okręgu.
  4. Jeśli podkładka się rozwala (rzędy nie trzymają się siebie), co może zależeć od sznurka, można je lekko podszyć pod spodem nitką, łącząc je między sobą.
  5. Oczka robione na palcach powinny być dosyć ścisłe, kwestia wprawy :)
  6. Podkładki mogą mieć dowolny rozmiar, wystarczy robić mniej lub więcej powtórzeń – mniejsze sprawdzają się pod kubki, a większe np. pod garnki. Z powodzeniem i cierpliwością można tak zaplatać, aż powstanie nawet dywan ;)
  7. Podkładka ze sznurka

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w DIY
Girlanda z szyszek

Lista prezentów świątecznych do wydrukowania

Zamknij