Szczęście jest wyborem

Szczęście jest wyborem

Uśmiech to najlepszy sposób na poprawę humoru sobie i innym. To tajna broń, która rozbroi największego twardziela. A pozytywne nastawienie pomaga przetrwać nawet najtrudniejsze życiowe momenty.


Którą nogą najczęściej wstajesz z łóżka? To od Ciebie zależy, z jakim nastawieniem zaczniesz każdy dzień. Nie zawsze łatwo jest wstać z uśmiechem, gdy dziecko nie daje pospać, budzik uparcie wydzwania, a w głowie masz już listę żmudnych obowiązków na dziś. Ale mimo wszystko warto podjąć tę decyzję, że dzisiaj będzie dobry dzień. Bez względu na okoliczności. Wierzę, że afirmacje mają moc sprawczą i bez przerwy stosuję je w swoim życiu.

Przejmij odpowiedzialność za swoje reakcje

Nie masz wpływu na wszystko, co Cię spotyka. Ale to Ty odpowiadasz za swoją reakcję na nieprzewidziane zdarzenia. Ludzie często reagują pod wpływem impulsu. Pyskują, gdy ktoś ich wkurzy, denerwują się, gdy coś idzie nie po ich myśli. Nie zostawiają sobie przestrzeni na spokojną odpowiedź. Wyobraź sobie, że między Tobą a Twoim rozmówcą jest niewidzialny stół, na którym ląduje każde wypowiedziane przez Was zdanie. Możesz spokojnie mu się przyjrzeć, obejrzeć z każdej strony i dopiero wtedy zadecydować, jak na nie zareagujesz. Gdy ktoś Cię skrytykuje, zamiast od razu na niego naskakiwać, zastanów się, czy nie ma w tym odrobiny racji i podziękuj za jego opinię. Gdy dziecko znowu rozleje sok, nie krzycz, zastanów się, bo może rzeczywiście był to wypadek. Łatwo jest rzucać słowa w emocjach. Trudniej to potem odkręcić. Więc zamiast denerwować się z byle powodu, daj sobie czas na właściwą reakcję.

Każda rozmowa ma wpływ na czyjeś życie

Nigdy nie wiesz, kiedy krótka, pozornie nic nie znacząca rozmowa, może mieć istotny wpływ na czyjeś życie. Zamień kilka słów z sąsiadką spotkaną na poczcie. Spytaj, co słychać, porozmawiaj o dzieciach, o pracy, daj szansę poznać się bliżej. Może sąsiadka ma akurat gorszy dzień, czuje się samotna i rozmowa z Tobą poprawi jej humor. Może borykała się z podobnymi do Twoich problemami i podsunie Ci rozwiązanie. A może Twoje sukcesy zmotywują ją do podjęcia jakichś działań. Zarażaj swoim optymizmem, bo uśmiech się udziela.

Uśmiechaj się do życia

Jeśli witasz się z kimś z entuzjazmem, szerokim uśmiechem, Twój nastrój zostanie odwzajemniony. Uśmiech działa zaraźliwie. To jak ziewanie. Niewinny żarcik i dystans do siebie rozluźnią atmosferę nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Wiesz, co pozwoliło mi przeżyć poród bez znieczulenia? Dowcip właśnie! Moje cięte riposty na temat przebiegu porodu były znakiem, że dam sobie radę. Gdybym miała nie dać, nie byłoby mi do śmiechu. A dzięki temu, na koniec podziękowałam położnej za wspólną zabawę, bo tak właśnie to wspominam. Humor przydaje się wszędzie – w pracy, w domu, u lekarza, w sklepie i w urzędzie. Gdy jesteś postrzegana jako optymistka, siłą rzeczy zjednujesz sobie ludzi. Emanuje od Ciebie pozytywna energia, której nie sposób się oprzeć.

Przebywaj z pozytywnymi ludźmi

Nie da się odciąć zupełnie od negatywnych, wciąż narzekających ludzi. Niestety nie każdego da się zmienić. Jeśli Twoja teściowa, mąż, szwagier czy babcia nie potrafią rozmawiać bez narzekania, trudno. Nie daj się wciągnąć w takie bezsensowne dyskusje, bo destrukcyjne myślenie również się udziela. Ogranicz je do minimum i bądź sobą. Może i ich kiedyś złamie Twój optymizm. Wampiry pozytywnej energii czają się wszędzie, ale nie musisz przyjaźnić się z nikim na siłę. Sama ograniczyłam grupę moich bliższych znajomych do tych, którzy podzielają moje pozytywne nastawienie do życia. Z kim przystajesz, takim się stajesz. Nie będę ryzykować, że przeciągną mnie na swoją stronę, jeśli nie da się ich przekonać do przejścia na jasną stronę życia.

Zachowuj równowagę

W przyrodzie musi być równowaga. Jeśli w Twoim życiu dzieją się jakieś negatywne zdarzenia, równoważ je tymi pozytywnymi. Każda miła sytuacja odpycha od Ciebie pesymizm. Nie muszą to być wielkie wydarzenia. Wyjdź na spacer, zjedz coś dobrego, odpocznij, pobaw się z dzieckiem, poćwicz, zrób coś, co poprawi Ci humor, a świat od razu stanie się piękniejszy. Nie wszystkie problemy rozwiążesz w pięć minut, ale nie zamartwiaj się całymi dniami. To donikąd nie prowadzi. Zaplanuj sobie pół godziny na zmartwienia, a przez resztę dnia działaj, rób wszystko, by zachować pozytywny stan ducha.

Szczęście jest wyborem

Abraham Lincoln powiedział:

Większość ludzi jest na tyle szczęśliwych, na ile się na to sami zdecydują.

A czy Ty decydujesz się na to, by być szczęśliwą? Szczęście to nie jest cel, do którego się dąży, ponieważ w praktyce im bardziej starasz się być szczęśliwa, tym mniej szczęśliwa faktycznie jesteś. Im bardziej starasz się je uchwycić, tym bardziej Ci ucieka. Szczęśliwym trzeba po prostu być. Tak przy okazji. Uśmiechaj się, otaczaj pozytywnymi ludźmi, rób swoje i pozwól sobie na szczęście.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Rozwój
Przeczytaj & Podaj dalej - wielka wymiana książkowa
Przeczytaj & Podaj dalej – wielka wymiana książkowa

Blogi, które czytam, czyli Share Week 2016
Blogi, które czytam, czyli Share Week 2016

Zamknij