Perłowe Dziewczyny #4: Wywiad z Karoliną Kościelniak – HAN GER

Zgubiłam ostatnio obrączkę. Pocieszające jest to, że prawdopodobnie w domu, więc jest nadzieja, że jeszcze ją odnajdę ;) Potrzebowałam jednak tymczasowo zastąpić czymś pustkę na palcu u prawej dłoni. W ten sposób trafiłam na piękną, personalizowaną biżuterię tworzoną przez Karolinę Kościelniak.

Wywiad z Karoliną Kościelniak – HAN GER

Droga do własnego biznesu nie była dla niej łatwa. Karolina pokonała wiele przeciwności, by wreszcie powołać swoją markę, którą teraz prężnie rozwija. Pasja do ręcznie robionej biżuterii towarzyszyła jej od najmłodszych lat, by wreszcie stać się sposobem na życie. Poznajcie historię powstania HAN GER :)

Perłowe dziewczyny - wywiad z Karoliną Kościelniak - Han Ger

Kiedy stworzyłaś swoją pierwszą biżuterię?

W podstawówce. Poprosiłam tatę żeby zrobił mi dziurki w jednogroszówkach, zrobiłam z nich naszyjniki, wzięłam do szkoły i sprzedałam koleżankom po 1 zł. Nauczyciel się o tym dowiedział i zabronił mi sprzedawać rzeczy w szkole. Pamiętam, że była o to malutka afera i musiałam oddać w ten sposób zarobione pieniądze (kilka złotych). To było w klasach 1-3.

Widzę, że wcześnie ujawniła się u Ciebie smykałka do biznesu :) A kiedy zaczęłaś myśleć o tym, by zająć się tym na poważnie, zbudować na tym biznes?

Poważnie zaczęłam o tym myśleć na trzecim roku studiów (w 2014 roku), ale o tym, że założę firmę wiedziałam już dużo wcześniej. Niestety później za bardzo sugerowałam się opinią innych i nie od razu trafiłam tam gdzie chciałam na studia, czyli na Zarządzanie Firmą. Chyba z pięć na sześć osób z mojego otoczenia odradzało mi ten kierunek, dlatego sprawy się przedłużały, ale niczego nie żałuję :)

Perłowe Dziewczyny - HAN GER

Nie ma to jak wsparcie otoczenia :) Jakie jeszcze trudności napotkałaś na drodze do swojego biznesu?

Chyba wszystkie możliwe. Nie od razu wpadłam na to, żeby połączyć akurat tą pasję z biznesem. Nie od razu trafiłam na studia, na które chciałam. Nie od razu miałam na to pomysł. Nie od razu zrobiłam odpowiednie kursy. Nie od razu udało mi się pozyskać środki. Były same trudności, ale miałam osoby, które mnie w tym wspierały i to najbardziej mi pomogło. Gdy ja załamywałam ręce, one pokazywały mi alternatywne rozwiązania.

Były same trudności, ale miałam osoby, które mnie w tym wspierały i to najbardziej mi pomogło. Gdy ja załamywałam ręce, one pokazywały mi alternatywne rozwiązania.

Czy starałaś się o dofinansowanie na założenie firmy?

Tak, było to dofinansowanie z Urzędu Pracy. Najlepsze jest to, że odrzucili mój wniosek za pierwszym razem, bo brakowało dokumentów i źle sformułowałam uzasadnienie, ale odwołałam się od decyzji i dostarczyłam brakujące rzeczy. Po pół roku udało się, ale same problemy z tym były. Najgorsza sprawa była z poręczycielami, którzy muszą zarabiać średnią krajową i należy ich zadeklarować dużo wcześniej, praktycznie w ciemno.

Oj, to rzeczywiście nie było łatwo! Ale widać, że do firmy podchodzisz profesjonalnie – stworzyłaś program partnerski, ofertę dla konsultantek, katalog produktów, spójną markę, dbasz o każdy detal. Opracowałaś biznesplan czy działasz intuicyjnie?

Troszkę tego i troszkę tego. Stworzyłam trzydziestostronicowy biznesplan, który był pomocą na sam początek. Teraz działam intuicyjnie, ale na bieżąco określam swoje cele krótko i długoterminowe, rozbijam wszystko na większe i mniejsze zadania.

Perłowe Dziewczyny - HAN GER

Czy aktualnie pracujesz również na etacie, czy firma jest Twoją jedyną pracą?

Otrzymując dofinansowanie z Urzędu Pracy nie można przez pierwszy rok podejmować się innych prac, więc mam tylko firmę. Co prawda do tej pory nie poświęcałam się jej w 100%, bo miałam inne obowiązki, ale od czerwca to się zmienia i przymierzam się do angażowania się w 100 % w firmę. We wrześniu minie rok od założenia, więc wtedy jeżeli nie osiągnę określonego obrotu będę zastanawiać się dodatkowo nad pracą na etat. Pracując na etat koszty prowadzenia firmy są niższe.

Skąd czerpiesz inspirację do tworzenia biżuterii?

Z Pinteresta, czyli od innych twórców z całego świata i od osób które zamawiają u mnie biżuterię. Gdy tworzę coś na zamówienie indywidualne, pojawia się to później w regularnej sprzedaży.

Czy gdybyś zaczynała jeszcze raz, zrobiłabyś coś inaczej?

Tak, lepiej wykorzystałabym pieniądze z Urzędu Pracy i lepiej wykonałabym katalog, który tworzyłam sama przed i w trakcie operacji kolana i miałam za mało czasu aby wykonać go tak jak chciałam.

Perłowe Dziewczyny - HAN GER

Katalog widziałam i przyznam, że mimo niesprzyjających okoliczności wyszedł super :) Jak się reklamujesz, zdobywasz klientów?

Bazuje na sprzedaży w internetowych butikach, ale pojawiają się również zapytania pochodzące ze strony, Facebooka a nawet Instagrama. Dzięki moim działaniom w social mediach, konkursom, ciągłej analizie i optymalizacji strony, strona zaczęła się wyświetlać w Google osobom które szukają, m.in. biżuterii personalizowanej.

Gdzie konkretnie można kupić Twoją biżuterię?

W internetowych butikach, takich jak DaWanda, Pakamera, Etsy i DecoBazaar.

Jaką radę dałabyś dziewczynom, które marzą o tym, by założyć swój biznes?

Jeżeli chcesz założyć swój biznes, uzbrój się w kilka planów awaryjnych, cierpliwość i odkładaj pieniądze, tak na wszelki wypadek. Na początku może nie być kolorowo. Pierwsze lata mogą nie być najlepsze i może się okazać, że trzeba będzie się przebranżawiać i robić to na co jest popyt. Przykładowo, firma Swarovski znana ze szklanych kryształków, podczas pierwszej wojny światowej zajmowała się produkcją narzędzi ściernych i skrawających. Tak naprawdę nie ma złotych rad, każdy musi sam odnaleźć swą drogę i jeżeli czegoś bardzo chce i będzie się starał mimo przeciwności, to ma większe szanse na osiągnięcie celu niż gdyby nic nie robił.

Jeżeli chcesz założyć swój biznes, uzbrój się w kilka planów awaryjnych, cierpliwość i odkładaj pieniądze, tak na wszelki wypadek.

Perłowe Dziewczyny - HAN GER

Bardzo dziękuję za ciekawą rozmowę i trzymam kciuki za dalszy rozwój firmy! :)


A Was zapraszam do skorzystania z szerokiej oferty personalizowanej biżuterii od HAN GER! Składając zamówienie przez Facebooka, e-maila lub na Instagramie, powołajcie się na mój blog (Freelance Mama), a dostaniecie rabat 10% :)

Zapraszam na stronę HAN GER.

Social Media:          

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Wywiady
Perłowe Dziewczyny - Agnieszka Kobylińska
Perłowe Dziewczyny #3: Wywiad z Agnieszką Kobylińską – Surface Pattern Designer

Perłowe Dziewczyny #2 - Kasia Zych - BookBox
Perłowe Dziewczyny #2: Wywiad z Kasią Zych – BookBox

Zamknij