10 rzeczy, których nauczył mnie freelancing (i uczy cały czas)

10 RZECZY, KTÓRYCH NAUCZYŁ MNIE FREELANCING

Mój freelancing trwa już ponad 8 lat. Wykonałam przez ten czas tysiące projektów, miałam do czynienia z setkami klientów, lepszego i gorszego sortu. Popełniłam dziesiątki błędów, z wielu wyniosłam życiowe lekcje, a niektóre popełniłam jeszcze kilkukrotnie, tak dla pewności.


Każde kolejne zlecenie, pomysł na siebie i zawodowe decyzje czegoś mnie uczą. Praca na swoim jest najlepszą szkołą życia, jaką mogę sobie zafundować. Biorąc pełną odpowiedzialność na swój los, podjęłam ogromne ryzyko, ale jednocześnie dałam sobie szansę, by stać się kimś. Taką wersją siebie, która jest w 100% zgodna z tym, co w środku.

Lista lekcji, których uczy mnie życie jako freelancer jest długa. Oto dziesięć najważniejszych, które są moim drogowskazem w dalszym rozwoju.

1. Ucz się i nie rezygnuj.

Im więcej umiem, tym większą mam świadomość, że jeszcze dużo nauki przede mną. Z każdym rokiem przynosi mi to też więcej przyjemności. Nie ma w życiu punktu, w którym jednoznacznie będę mogła stwierdzić, że umiem już wszystko. Ciągły rozwój to klucz to sukcesu i satysfakcji. Nie rezygnuj, gdy czegoś nie wiesz. Naucz się tego.

2. Działaj zamiast szukać wymówek.

Jeśli będziesz szukała wymówek, zawsze je znajdziesz. Szukaj rozwiązań, wymówki zostaw dla leniwych.

3. Czasem musisz powiedzieć NIE wielu dobrym rzeczom…

…by zrobić miejsce na jeszcze lepsze. To jedna z trudniejszych rzeczy, do jakiej trzeba dojrzeć na freelansie. Na początku nie jest łatwo odrzucać zlecenia. Ale nie zrobisz miejsca na te, które naprawdę Cię kręcą, biorąc wszystko jak leci. Wolność to sztuka mówienia „nie”.

4. To nie narzędzia świadczą o Twoich umiejętnościach.

„Jakiego używasz programu?”, „Jaki masz tablet?”, „Pracujesz na Macu czy na Windowsie?” – takie pytania zdarza mi się słyszeć od ludzi, którzy chcieli by pracować w podobny sposób. Narzędzie to tylko narzędzie. Dobry fotograf zrobi ładne zdjęcie nawet słabym aparatem, a dobry grafik narysuje coś zarówno w Photoshopie jak i w Paintcie. Liczy się wiedza i umiejętności. Zamiast odkładać pieniądze na iMaca, zacznij od kartki i ołówka.

5. Zrób sobie przerwę.

Każdy zasługuje czasem na przerwę i kilka dni wolnego. Pracując na swoim trudno o równowagę między pracą a życiem prywatnym, ale po to decydujesz się na wolność, by mieć wolne weekendy i święta. Praca przez 12 godzin dziennie mija się z definicją freelancerskiej wolności.

10 RZECZY, KTÓRYCH NAUCZYŁ MNIE FREELANCING

6. Skup się na tym, co ważne.

Cały czas pamiętaj, po co to robisz, co jest dla ciebie najważniejsze w życiu. Jak mawiał mój matematyk z liceum: „Kobieto, dwa metry do tyłu i patrz!”. Spójrz czasem na swoje życie z perspektywy i oceń, czy zmierzasz w dobrym kierunku. Nie trać z oczu swojego celu.

7. Bądź najlepszą wersją siebie, nikim innym.

Nie zmienisz świata, będąc taka jak inni. Nie przejmuj się tym, co ludzie powiedzą. Bądź sobą, wyróżniaj się, bo właśnie takich ludzi ten świat potrzebuje.

8. Życie toczy się poza ekranem komputera.

Pracując całe dnie przy komputerze, nie trudno jest przeoczyć to, co dzieje się poza ekranem. A to właśnie tutaj toczy się życie. Nie przegap go.

9. Trening czyni mistrza.

Nie ma drogi na skróty. Każda umiejętność wymaga godzin poświęconych na ćwiczenia. Gdy coś nie wychodzi, podnieś się, popraw koronę i próbuj dalej.

10. Bierz odpowiedzialność za swój sukces.

To Ty odpowiadasz za swoją karierę, nikt inny. Każdy zaczyna z innego punktu, ale to ciężka praca jest jedynym sposobem na dotarcie do sukcesu. Nikt nie pokona tej drogi za Ciebie, więc nie szukaj wymówek i nie miej pretensji do świata, tylko rób coś z tym!

10 RZECZY, KTÓRYCH NAUCZYŁ MNIE FREELANCING

Freelancing wymaga dojrzałości i silnego charakteru, pokory i twardego tyłka. Zarówno sukcesy, jak i porażki, stanowią wartościowe lekcje, jeśli tylko umiesz wyciągać z nich właściwe wnioski. I tego się trzymam.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Szczęście jest wyborem
Szczęście jest wyborem

Przeczytaj & Podaj dalej - wielka wymiana książkowa
Przeczytaj & Podaj dalej – wielka wymiana książkowa

Zamknij