Nie ukrywaj swoich talentów

Nie ukrywaj swoich talentów

Od dziecka snujesz plany, kim będziesz, gdy dorośniesz. Baletnicą, lekarzem, weterynarzem, czy piosenkarką. Ja chciałam pracować w kiosku, żeby czytać gazety za darmo, potem marzyłam o weterynarii, a już w gimnazjum na pytanie „Kim będziesz w przyszłości?” odpowiadałam „Webdeveloperem”. Nie rozminęłam się za bardzo z prawdą ;)


To, kim będziesz w przyszłości, od zawsze tli się gdzieś głęboko w Tobie. Ale potrafisz wspaniale to ukrywać, nie dopuszczając do siebie tego, co Ci w duszy gra. Często wydaje Ci się, że nie dasz rady wyżyć z tego, co Cię pasjonuje. Że żeby godnie żyć, musisz pracować w biurze, zostać prawnikiem albo lekarzem, kontynuując wielopokoleniową tradycję. A może Ty akurat wolisz rysować, śpiewać albo dziergać szaliki na drutach?

Od zawsze wszyscy mówili mi, że ładnie rysuję. Zdobywałam różne nagrody w szkolnych konkursach i zgarniałam szóstki z plastyki. Ale mimo to wmawiałam sobie, że wcale nie mam talentu do rysowania. Moje prace nigdy nie zadowalały mnie w stu procentach, zawsze były takie sobie, nie takie jakbym chciała. Porównywałam się do innych, którzy robili to jeszcze lepiej i uważałam, że skoro nie rysuję tak jak oni, to nie umiem tego robić. Nie musiałam daleko szukać lepszego od siebie, bo mam bardzo utalentowaną siostrę.

Mimo braku przekonania do swoich umiejętności poszłam na studia z grafiki komputerowej, no bo przecież na komputerze to nie rysowanie, dam radę. Przecież to nie ASP. Od początku mojej kariery jako grafik tworzyłam projekty, które nie wymagały szkicowania. Omijałam etap kartki i ołówka, no bo przecież nie umiem rysować. Nawet projekty logo rzadko zaczynałam na papierze. Ale mimo tych usilnych prób unikania rysowania, udawania, że tego nie robię, zostałam grafikiem, ilustratorem i projektantem wzorów. Co więcej, gdzieś po drodze wyrobiłam sobie nawet swój styl.

Talentu nie da się przechytrzyć. Będzie pojawiał się tu i ówdzie, gdy będziesz zajęta udawaniem, że go nie ma. Tak bardzo bałam się zostać tym, kim było mi dane zostać – grafikiem, który RYSUJE, maluje, ma talent i swój styl. Wiele osób w głębi duszy zna swoje przeznaczenie, ale są zbyt przerażeni, żeby się tym zająć, bo to oznacza ryzyko porażki. Łatwiej jest ukryć talent głęboko w sobie, gdzie będzie bezpieczny, nietknięty, nikt go nie skrytykuje ani nie wyśmieje. Dużo łatwiej jest o czymś marzyć niż naprawdę zacząć działać, narażając się na ewentualną porażkę.

Ukrywałam swój talent ze strachu, że okaże się niewystarczający. Udawałam, że nie słyszę sugestii, żebym zajęła się tym na poważnie. Przerażało mnie, że mogłabym na tym oprzeć moją przyszłość. Myślałam, że wciąż nie jestem gotowa.

Każdy z nas otrzymał jakiś dar, wielki talent. Niektórzy pewnie nawet go jeszcze nie rozpakowali. O Twoim powołaniu wcale nie musi świadczyć zajmowane stanowisko, nie musi mieścić się w CV, czy na wizytówce. Masz je wypisane w sercu. Powinnaś korzystać z darów, które otrzymałaś. Nie oszczędzaj ich na później, nie marnuj ich, bo nie będą wiecznie czekać. Moje rysowanie długo dojrzewało, zanim odkryłam, że jestem w tym dobra. Ale cały czas działałam. Nieświadomie, ale jednak. Teraz kartkę i ołówek mam zawsze przy sobie i uwielbiam ten etap pracy zanim usiądę do komputera.

Zamiast pytać znajomych i rodzinę, czym mogłabyś się zająć, jaki biznes otworzyć, przyjrzyj się sobie. Zastanów się, co sprawia Ci radość, w czym jesteś dobra. Nie bój się odkryć prawdy o sobie, zacznij działać z tym, co masz w środku. Nie porównuj się z innymi. Nie myśl o tym, co będzie dalej, gdzie Cię to zaprowadzi, tylko ciesz się swoim talentem. Pokaż światu, jakim stworzono Cię cudem.

Pewna historia mówi, że zanim przychodzimy na świat, każdy z nas posiada całą wiedzę o tym, czego potrzebujemy w życiu. Ale tuż przed narodzinami anioł kładzie nam palec na ustach i zostawia nad nimi ślad, a my zapominamy wszystko co wiemy. Przez resztę życia próbujemy odzyskać utraconą wiedzę.

Przyłóż czasem palec na górnej wardze, w tym niewielkim zagłębieniu pod nosem, wycisz się i słuchaj. Wsłuchaj się w to, co już wiesz. Przypomnij sobie, do czego jesteś stworzona.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Rozwój
Życie to sztuka wyboru

Matka też człowiek, rozwijać się musi

Zamknij