Niezbędniki w kuchni do wydrukowania

Próbowałam zaplanować obiady na cały tydzień z góry. Udało mi się ustalić plan na trzy dni, z czego w poniedziałek był obiad z niedzieli, a zupę ze środy przekładałam trzy razy ;) Jak widać, mistrzem planowania to ja nie jestem, ale za to zapewniłam sobie ładne karteczki do tego celu. To już coś.


Nowa kuchnia sprzyja nowym przedsięwzięciom i świeżemu myśleniu. Takie działania zwykle objawiają się u mnie jakimiś grafikami i innymi cudami. Tym razem zaprojektowałam sobie coś praktycznego – listę zakupów, plan obiadów oraz odnowiłam mój przelicznik kuchenny i do kompletu zrobiłam rozpiskę proporcji do przygotowania ciasta bez jajek. Dane do tej tabelki podchodzą z bloga PinkCake.

Lista zakupów i plan obiadów

Lista zakupów i plan obiadów są w formacie DL, czyli 1/3 kartki A4. Nie ma tu większej filozofii – jest miejsce na dwadzieścia produktów do kupienia oraz na siedem obiadów na cały tydzień.

Przelicznik kuchenny

W przeliczniku zawarłam większość składników, z których korzystam na co dzień. Taka lista przydaje się, gdy nie chce mi się wyciągać wagi lub akurat jest zepsuta (czyli teraz). Większość pozycji sprawdziłam i zmierzyłam osobiście, ale część pochodzi z internetu. Wartości w różnych źródłach są dosyć zbliżone do siebie, więc powinny sprawdzić się w praktyce.

Niezbędnik kuchenny do wydrukowania

Ciasto bez jajek

Przygotowanie ciasta bez jajek nie jest wcale trudne, gdy wiemy, ile czego dać. Proporcje mają tutaj kluczowe znaczenie, dlatego dobrze jest mieć pod ręką taką rozpiskę. Sprawdziłam i rzeczywiście, trzymając się tych wartości muffiny wychodzą rewelacyjne. Wyjaśnienie każdego składnika możecie znaleźć u źródła na blogu PinkCake, ale w skrócie też je opiszę:
– mąka – ja używam najczęściej mąki pszennej tortowej. Równie dobrze można zastąpić ją pełnoziarnistą, migdałową, owsianą, gryczaną, mieszanką bezglutenową, itp.,
– cukier – może być zwykły kryształ, brązowy, ksylitol, z reguły daję sporo mniej niż w tej rozpisce,
– kakao – omijamy jeśli ciasto ma nie być czekoladowe lub zastępujemy karobem w przypadku alergii,
– płyn – u mnie z reguły mleko owsiane, ale równie dobrze może być coś innego: woda, sok, mleko krowie, kozie, kokosowe (trzeba rozcieńczyć), ryżowe, migdałowe, czego tam używacie w kuchni,
– ocet – może być zwykły, owocowy, balsamiczny lub winny; miałam opory do tego składnika, ale ocet wchodzi w reakcję z sodą lub proszkiem do pieczenia, dzięki czemu ciasto jest pulchne, a wcale nie czuć jego smaku.

Można dodać też dodatki: rodzynki, suszoną żurawinę, orzechy, pestki słonecznika, posiekaną czekoladę byle z umiarem, żeby ciasto nie zrobiło się za ciężkie, bo nie urośnie.

Przygotowując ciasto w ten sposób najlepiej jest w jednej misce połączyć składniki suche, w drugiej mokre i potem wymieszać to łyżką tylko do połączenia się składników. Czas pieczenia zależy od ilości, ale pojedyncza porcja to około 20-25 minut w 180 stopniach. Na rozpisce jest wyszczególnione na jaką blachę lub ilość muffinek nadaje się dana porcja.

Niezbędnik kuchenny do wydrukowania

Plik do pobrania

Wszystkie cztery projekty umieściłam w jednym PDFie na osobnych stronach. Lista zakupów i plan obiadów są rozmieszczone po 3 sztuki na jednej stronie, tak by łatwo było ciąć i marnować jak najmniej papieru. Plik przygotowany jest pod druk bez marginesów. Jeśli Wasza drukarka nie posiada takiej opcji, wydrukujcie go normalnie, po prostu grafiki będą nieco zmniejszone.
Przelicznik kuchenny i proporcje ciasta bez jajek są w formacie A5 rozmieszczone na jednej stronie.

Niezbędnik kuchenny do wydrukowania

Niezbędnik kuchenny do wydrukowania

Pobierz niezbędnik kuchenny do wydrukowania

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w DIY, Dom
Kuchenna rewolucja Freelance Mamy

Magia codzienności

Zamknij