Matko, znajdź chwilę dla siebie!

Matka to chyba najbardziej zaganiane stworzenie świata. Szczególnie matka pracująca. Tyle rzeczy na Twojej głowie. Dzieci, dom, mąż, praca, obiad, zakupy, sprzątanie… Doba szczelnie zapełniona obowiązkami. A gdzie w tym wszystkim chwila dla siebie?

Pamiętasz jak było fajnie zanim miałaś dzieci? Na wszystko był czas. Na spotkania ze znajomymi, na wieczór z książką i lampką wina. Na maseczkę na twarzy i lakier na paznokciach. Czasem mi tego brakuje. Takich leniwych wieczorów, kiedy nikt nic ode mnie nie chce, nic nie muszę.

Na szczęście dziecko nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z siebie. Wszystko da się wypracować. Niestety kosztem czegoś innego, ale czas na odrobinę egoizmu, Tobie też się należy!

Matko, znajdź chwilę dla siebie

Jak znaleźć przynajmniej tę umowną godzinę dziennie dla siebie? Ale dla SIEBIE, nie dla dzieci, nie dla sprzątania, nie dla pracy czy dla prasowania mężowych koszul.

Zaplanuj to

Jeśli jesteś typem kobiety planującej, to potraktuj chwilę relaksu jak każdy inny punkt programu na dziś. Jak mówi Pani Swojego Czasu, nie zostawiaj tej chwili dla siebie na sam koniec, kiedy wszystko będzie już zrobione. Bo nigdy wszystko nie jest zrobione. Zawsze jest coś do posprzątania, wyniesienia, rachunki do zapłacenia, ubrania do prasowania. Spróbuj odsunąć to wszystko na bok i skupić się na sobie. Przez tyle czasu, na ile możesz sobie pozwolić. Nawet na te 15 minut z książką czy muzyką.

Deleguj obowiązki

Czasem ciężko jest to przyswoić płci męskiej, ale dbanie o dom to też ich obowiązek. Dlaczego mąż po pracy ma prawo do godziny przed telewizorem/z gazetą/na kanapie, drzemki (bo przecież jest zmęczony po pracy), a Ty nie? Koniec tego! Zajmowanie się cały dzień dzieckiem bywa niekiedy bardziej wyczerpujące i frustrujące niż praca. Dlatego po południu przekaż bobasa mężowi, niech pobędzie trochę tatusiem. Albo niech tym razem on posprząta po obiedzie i nastawi pranie. Żelazko i pralka nie są takie trudne w obsłudze, może załapie.

Myśl o sobie

My kobiety jesteśmy wychowane trochę w duchu takiej Matki Polki – najpierw dbamy o innych, dopiero o siebie. A jakby tak czasem odwrócić tę kolejność? Pobyć trochę egoistką? Dlaczego plany innych zawsze mają być ważniejsze od Twoich? Wyłącz telefon, nie zaglądaj do skrzynki mailowej, niech świat poczeka. Drzemkę dziecka przeznacz na nadrobienie ulubionego serialu. Naczynia w zlewie nie uciekną, a godzina relaksu może być zbawieniem dla Twojej psychiki.

Matko, znajdź chwilę dla siebie

Należy Ci się chwila dla siebie. Tylko dla siebie. Należy Ci się gorąca kawa, kwadrans z książką i pół godziny na kanapie. Masz prawo do błogiego nicnierobienia i olania przez chwilę domowych obowiązków. Sprzątanie nie zając. Kurz leży, to i ty poleż. Ważniejsze od perfekcyjnego porządku jest Twoje dobre samopoczucie. To jest klucz do bycia szczęśliwą matką i panią domu.

A czy Ty znajdujesz w ciągu dnia chwilę na lenistwo? Daj znać w komentarzu :)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Dom, Rozwój
Rozpal swój ogień motywacji

Nowe obrazki u Piotrusia i grafika do pobrania

Zamknij