Jak podać zupę przy BLW?

Rozszerzamy dietę metodą BLW, dziecko wcina samo rękami, wszystko fajnie pięknie, aż pojawia się moment, w którym chcemy mu podać zupę. Hmmm…ale jak ominąć tu łyżeczkę?

Podawanie zupy przy BLW to dosyć częsta zagwostka u ludzi niewtajemniczonych (czyli do niedawna i dla mnie). No bo skoro dziecko ma jeść samodzielnie, to jak podać mu tę zupę? Moje dziecko jest sprytne, ale sztućców to chyba jeszcze samodzielnie nie obsłuży.

Jak podać zupę przy BLW

Jak się okazuje, takie dylematy są całkowicie zbyteczne, bo zupę można podać po prostu… łyżeczką!

Ale jak to łyżeczką, zapytacie?

Przecież łyżeczka jest zarezerwowana dla słoiczków, papek, przecierów i musów. „Wyznawcy” BLW gardzą takimi rzeczami. No właśnie, „wyznawcy”. BLW to nie jest religia, nie ma ścisłych zasad, dekalogu, nie przysięgamy na Biblię, że nie dotkniemy przy dziecku łyżeczki. Jest ona jak najbardziej dopuszczalna. Chodzi po prostu o to, żeby karmienie nią nie odbywało się na zasadzie podstępu, uwaga-leci-samolocik, odwracania uwagi czy ścigania dziecka po kuchni.

Więc jak? Po ludzku. Jak z człowiekiem.
Proponuję Piotrusiowi jedzenie na łyżeczce. On sobie na nie popatrzy, może dotknie, może wywali, żeby zobaczyć, co to takiego. Gdy ochoczo otwiera usta i widzę, że chce spróbować, to pyk – jedzenie ląduje w jego buzi.

Jak podać zupę przy BLW

Bardzo prawdopodobne jest, że dziecko będzie chciało ową łyżeczkę zabierać, dlatego warto mieć w zapasie drugą. I trzecią. I dla pewności czwartą. Bo może chcieć się wymieniać. Będzie chciało maczać ręce w misce z zupą, badać konsystencję, wywracać miskę, bo od spodu zawsze jest najciekawsza. Na to nie trzeba koniecznie pozwalać ;) Ale pozwalajmy mu trochę bawić się jedzeniem, tak samo jak przy produktach stałych. Jak się pozalewa, trudno.

U nas Piotruś z reguły łapie za łyżeczkę, gdy jest blisko jego buzi i sam ciągnie sobie ją do ust. I nie mamy wtedy automatycznego otwierania ust „z przyzwyczajenia”, jedzenia na odwal, tylko żywe zainteresowanie tym, co je.

Jak podać zupę przy BLW

Są jeszcze inne alternatywy podania dziecku zupy. Jeśli jest to zupa-krem, można dać mu kawałki chleba, warzyw, czy nawet flipsy, żeby maczało sobie w zupie i zjadało. Można też oddzielić konkretną treść (ziemniaki, warzywa) i położyć na stoliku, a „wodę” podać w kubeczku. Równie dobrze całą zupę (jeśli jest bez kawałków warzyw, itp.) podać w kubeczku. Czasem podaję Piotrusiowi zupę w doidy cup. Jednak ostatnio przechodzi przez fazę walenia wszystkim o wszystko i pozwolenie mu na samodzielne picie oznacza natychmiastowe wylanie zawartości kubka. Więc taka metoda koniecznie z asekuracją, dopóki dziecko nie załapie o co tu dokładnie chodzi. I że nie służy to do mycia rąk.

Jak widać, zupa i BLW to żaden problem. Łyżeczki są w porządku, jeśli nie używamy ich na siłę. Nim się obejrzymy, dziecko samo zacznie z niej korzystać.

Jak podać zupę przy BLW

Jak podać zupę przy BLW

Jak podać zupę przy BLW

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Mama
Matka (nie)idealna

Taką mamą chcę być

Zamknij