Domowe mleko kokosowe

Mleko kokosowe to zdecydowanie mój ulubiony substytut mleka krowiego. Z resztą, od zawsze kocham wszystko co kokosowe ;) Można je bez większego problemu kupić pierwszym lepszym markecie. Jednak, jak to zwykle bywa, wyprodukowane w domu jest o wiele tańsze.

Kokos zawiera mnóstwo wartości odżywczych. Drzewo kokosowe w języku malajskim nazywa się „pokok seribu guna”, co znaczy „drzewo o tysiącu zastosowań”. Wszystkie jego części są przydatne. Kokos jest przede wszystkim bardzo zdrowy:

  • zawiera zdrową postać tłuszczów średniołańcuchowych, które są lekkostrawne i bezpośrednio wchłaniane, przez co od razu dają zastrzyk energii,
  • olej z kokosa nie zawiera cholesterolu, jest natomiast bogaty w kwasy Omega 3,
  • woda kokosowa jest niemal identyczna z ludzkim osoczem krwi, ma zatem właściwości podobne do napoju izotonicznego, szybko regeneruje po wysiłku fizycznym,
  • mleko kokosowe jest bogatym źródłem aminokwasów, białka, zdrowego tłuszczu, błonnika, żelaza, sodu, wapnia, magnezu, fosforu, potasu i witaminy C,
  • chroni przed osteoporozą, zapobiega chorobom serca, poprawia trawienie i pracę jelit, wspomaga metabolizm oraz regeneruje tkanki.

Mleka kokosowego używam do wypieków, koktajli, owsianki, kawy, naleśników, czy nawet do obiadu z orientalną nutą. Jego przygotowanie jest banalnie proste, potrzeba tylko wiórków kokosowych (lub kokosa, ale o wiórki łatwiej) i wody.

Składniki

  • 200 g wiórków kokosowych
  • 2 litry wody

Przygotowanie

Gotujemy 2 litry wody. Do miski wsypujemy 200 gram wiórków kokosowych. Zalewamy 1 litrem wody i odstawiamy na około pół godziny. Po tym czasie miksujemy blenderem przez ok 3 minuty.
Przelewamy przez gęste sitko lub gazę (dobrze sprawdza się pielucha tetrowa) i dokładnie wyciskamy. Następnie wyciśnięte wiórki wsypujemy znowu do miski i zalewamy pozostałym 1 litrem wody. Miksujemy i ponownie przelewamy przez sitko, wyciskając dokładnie zmiksowane wiórki.
Przelewamy mleko do butelki lub słoika i ostudzone przechowujemy w lodówce do kilku dni. Z podanych proporcji otrzymamy około 1,5 litra mleka.

Po schłodzeniu mleka, na powierzchni powstanie twarda warstwa z tłuszczu. Można ją wyjąć (z butelki może być trudno, ze słoika łatwiej) i zmiksować, otrzymując kokosową śmietanę. Aby się jej pozbyć, można butelkę z mlekiem podgrzać. Ewentualnie można przebić ten tłuszcz, wtedy będzie sobie w butelce pływał, nie przeszkadzając w korzystaniu z mleka.

Wysuszone wiórki, które zostały po zmiksowaniu, można natomiast wykorzystać do wypieków.

domowe mleko kokosowe

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w W kuchni
Owsiane muffiny bananowe

Domowe mleko owsiane

Zamknij