Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka – tutorial

Kilka razy pytałyście mnie, skąd biorę body z kolejnymi miesiącami do robienia Piotrusiowi zdjęć. Tak jak mówiłam, body są zwykłe białe, a miesiące nałożone w Photoshopie. Łatwo powiedzieć, prawda? ;)

Pomyślałam więc, że pokażę Wam, jak to robię. Pewnie nie każda z Was posiada Photoshopa, zachęcam do pobrania przynajmniej 30-dniowej wersji próbnej, bo do piractwa oczywiście nie zachęcam ;) Nie potrzeba tutaj zaawansowanych funkcji, więc spokojnie można korzystać ze starszej wersji programu. Ja posiadam akurat CS6, wersję na Mac OS X, więc na nim będę prezentować. Interfejs w Windowsie i starszych wersjach programu troszkę się różni, ale funkcjonalnie nie ma to znaczenia. Korzystam z wersji angielskiej, bo polskiej nie lubię, więc operuję angielskimi nazwami opcji. Przy trudniejszych nazwach starałam się podawać w nawiasie polskie odpowiedniki, mam nadzieję, że w miarę trafione :)

Co jest nam potrzebne?

  • dziecko ;)
  • jednokolorowe body (może być z niewielkim nadrukiem)
  • jednolite tło
  • aparat fotograficzny
  • Adobe Photoshop

Wykonanie zdjęcia

Zdjęcie musi być zrobione od góry. Kładziemy więc maluszka na łóżku, podłodze, na kocyku lub dywanie, jak tam Wam pasuje. Dobrze jest zadbać o w miarę równe światło, możliwie jak najmniej świecące z boku. Jeśli jesteście bardziej zaawansowane, to skorzystajcie z blendy do odbicia światła.
Stajemy nad dzieckiem, rozśmieszamy je i zabawiamy i pstrykamy fotki. Lepiej ująć więcej tła i później wykadrować, bo skupiając się na dziecku, możecie machać aparatem i okaże się, że nie zmieściło się w kadrze. Zdjęć z reguły trzeba zrobić kilkadziesiąt, żeby potem wybrać jedno nie rozmazane z jakąś sensowną miną :)
Moje zdjęcia wyglądały np. tak:

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial
Nie przejmujcie się, gdy złapią się w kadrze wasze stopy, to się wytnie ;)

Kadrowanie zdjęcia

Wybieramy najładniejsze zdjęcie z wykonanej sesji. W moim przypadku ma ono trochę niepotrzebnego tła i jest krzywe, należałoby je więc wykadrować. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Jest do tego specjalne narzędzie, ale ja wolę podejście staroświeckie.
1. Otwieramy wybrane zdjęcie, zaznaczamy (Select > All lub skrót klawiszowy ctrl + A) i kopiujemy (Edit > Copy lub skrót ctrl + C).
2. Tworzymy nowy dokument (File > New lub skrót ctrl + N) i określamy jego wymiary. Dajmy na to 1000 x 1600 px. Dobrze jest pracować na dość dużym pliku, bo nigdy nie wiadomo, gdzie potem będziemy go używać.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 1
3. Wklejamy skopiowane zdjęcie, które pewnie jest sporo większe od nowego dokumentu.
4. Wybieramy narzędzie skalowania (Edit > Transform > Scale lub skrót ctrl + T) i trzymając wciśnięty przycisk Shift pomniejszamy zdjęcie do odpowiednich wymiarów.
Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 2
5. U mnie Piotruś leży trochę krzywo. Trzeba go przekręcić. Za pomocą Edit > Transform > Rotate (lub ponownie ctrl + T) przekręcamy zdjęcie.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 1

Dostosowanie jasności

Specjalnie wybrałam zdjęcie zdecydowanie za ciemne, żeby pokazać Wam proste kroki do jego rozjaśnienia. Ja najchętniej korzystam z krzywych, ale jak zwykle mamy kilka możliwości – np. poziomy, kontrast i nasycenie, jasność. Możemy tymi opcjami pracować bezpośrednio na konkretnej warstwie, lub stworzyć nową warstwę, z samymi efektami. Jest to dużym plusem, bo wklejając nowe zdjęcie pod warstwą efektów, od razu na nie zadziałają.
1. Na panelu Warstw (Window > Layers) klikamy malutki przycisk na samym dole, z dwukolorowym kółeczkiem. Tam wybieramy Curves (Krzywe).

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 3
2. Pojawia nam się panel ze specyficznym wykresem. Będziemy pracować na pochyłej linii biegnącej na skos wykresu. Natomiast te pagórki za nią to histogram, nakreślający zależność odpowiednio cieni, półcieni i świateł w naszym dokumencie.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 4
3. Jeśli chcemy rozjaśnić półcienie, klikamy mniej więcej w połowie linii i ciągniemy wykres do góry. Cienie są na początku linii (na dole), a światła na górze. Dodając nowe punkty, sterujemy jasnością i kontrastem.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 5
4. Możemy też tutaj manewrować balansem kolorów. Wystarczy rozwinąć panel z napisem RGB i wybrać Red, Green lub Blue. Sterując wykresem modyfikujemy kolorystykę zdjęcia. Nie będę tego dokładnie opisywać, bo to kwestia bardzo indywidualna przy każdym zdjęciu i obszerny temat :) Ja na razie nic tu nie ruszam.

Usuwanie nadruku

Na moim zdjęciu można dostrzec mały nadruk na body Piotrusia – napis „Cool baby boy”. Pokażę Wam, jak go usunąć. Metoda ta jest dobra przy małych obszarach, więc spokojnie możecie pstrykać zdjęcia w takich ubrankach.
Będziemy korzystać z narzędzia Clone Stamp Tool (Pieczątka).
1. W panelu warstw klikamy na warstwę z naszym zdjęciem. Na wszelki wypadek ją zduplikujmy (gdyby coś poszło nie tak). Można to zrobić skrótem klawiszowym ctrl + J.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 6
2. Cały czas będziemy teraz pracować na tej kopii. Wybieramy narzędzie Clone Stamp Tool z paska narzędzi (lub na klawiaturze przycisk S).

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 7
3. Narzędzie to działa to na prostej zasadzie. Pobiera określony fragment zdjęcia i „rysuje” go tam, gdzie chcemy. W górnym panelu możemy ustawić krycie pędzla, czyli to, jak bardzo nowy obraz zasłoni stary. Proponuję około 90%. Trzymając wciśnięty klawisz ALT klikamy na miejsce w okolicy naszego napisu, tak, żeby jak najnaturalniej go zamalować. Zwróćcie uwagę na cienie, światło i kolor. Ja wybieram obszar bezpośrednio nad napisem. Po wybraniu miejsca, z którego będziecie pobierać obraz, puszczamy ALT i klikamy na zamalowywany napis.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 8
4. Jedziemy tak przez cały napis, już bez wciskania ALT, bez pobierania nowego fragmentu, gdy nie jest to konieczne. W razie potrzeby możecie pobrać obraz z innego miejsca, klikając z przytrzymanym ALTem.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 9
Tadam! Body bez nadruku :)

Nakładanie tekstu na body

I przechodzimy do najfajniejszego – nałożymy napis na body.
1. Wybieramy krój pisma, który nam się podoba. U mnie jest to Lobster 1.4. Określamy sobie jakiś kolor, powiedzmy niebieski. I piszemy odpowiedni napis.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 10
2. Wygląda to na maksa nienaturalnie. dlatego będziemy to „unaturalniać”. Żeby zachować sobie więcej możliwości edycji, zamieniamy nasz tekst na Obiekt Inteligentny (Smart Object). Klikamy na warstwę z tekstem prawym przyciskiem i wybieramy Convert to Smart Object. Warstwa tekstowa ma ograniczone możliwości edycji. Musielibyśmy więc zrobić z niej obraz. Ale wtedy każda zmiana tekstu, koloru byłaby już niemożliwa. Obiekt inteligentny zawiera w sobie naszą warstwę tekstową i w każdej chwili możemy w niego wejść i dokonać ewentualnych zmian.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 11
3. Tak samo jak skalowaliśmy zdjęcie, dopasowujemy odpowiednio wielkość naszego Obiektu Inteligentnego z napisem. Wybierając Edit > Transform > Scale (i Rotate) lub po prostu skrót ctrl + T zmniejszamy napis i lekko go przekręcamy, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli dziecko jest trochę przechylone, to nienaturalnie będzie wyglądał prosty napis. U mnie przekręciłam jedynie odrobinkę. Zatwierdzamy zmianę klawiszem ENTER.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 12
4. Napis nadal jest płaski, a dziecko raczej płaskie nie jest ;) Trzeba więc dostosować go do wypukłości brzuszka. Wybieramy narzędzie Edit > Transform > Warp (Wypaczanie) lub ctrl + T, potem prawym przyciskiem na naszym napisie i z listy wybieramy Warp. Pojawia nam się na edytowanym obiekcie prosta siatka 3×3. Przesuwając linie w odpowiednich miejscach nadajemy mniej więcej naturalny kształt, tak, jakby napis przylegał do brzuszka.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 13
5. Nasz napis jednak w dalszym ciągu nie wygląda na nadrukowany. Aby nadać taki efekt, klikamy na nim na panelu warstw i ustawiamy mu krycie na Multiply (Mnożenie) i Opacity na ok. 45-50%, ja dałam 46%.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 14
6. Teraz jest on zbyt prześwitujący, więc duplikujemy warstwę z napisem – klikamy na nią i wciskamy skrót ctrl + J. Duplikat też ma mieć krycie Multiply 46%, więc nic nie zmieniamy.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 15
7. Efekt już jest prawie zadowalający. Przyjrzyjcie się jeszcze swojemu zdjęciu i określcie, z której strony pada światło, a z której jest największy cień. U mnie ewidentnie mocniej doświetlona jest prawa strona zdjęcia. Dlatego napis też powinien być w podobnym stopniu oświetlony. Tworzymy nową warstwę (Layer > New > Layer lub ctrl + Shift + N) i wybieramy narzędzie Pędzel (przycisk B na klawiaturze). Korzystamy z podstawowego miękkiego pędzla, pierwszego od lewej w panelu dostępnym po wciśnięciu prawego przycisku myszy na obszarze roboczym. Dostosowujemy jego wielkość i wybieramy biały kolor do malowania (szybki myk – wciśnijcie na klawiaturze D i potem X; to resetuje i przestawia domyślne kolory biały z czarnym).

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 16
8. Na panelu Warstw, trzymając wciśnięty ALT klikamy na granicę między nową warstwą a kopią Obiektu Inteligentnego z napisem. Pojawi nam się strzałeczka. Dzięki temu będziemy malować tylko w obrębie tego napisu. Ustawiamy krycie nowej warstwy na około 50%. Dość sporym pędzlem delikatnie malujemy białym kolorem prawą stronę napisu (w moim przypadku) i czarnym kolorem lewą stronę. Tak aby ładnie zgrało nam się z cieniami na dziecku.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 17

Ostatni szlif

Efekt w zasadzie jest już fajny, ale dajmy upust perfekcjonizmowi ;)
1. Moje zdjęcie nie jest idealnie czyste, ma trochę szumu (bo było ciemne). Można więc też dodać odrobinę szumu do napisu. Wybieramy na panelu Warstw kopię Obiektu Inteligentnego (4 miesiące copy), w górnym menu wybieramy Filter > Noise > Add noise i z zaznaczonym Monochromatic ustawiamy odpowiednią wartość. U mnie jest to ok. 23,50%. Potwierdzamy przyciskiem OK.

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 18
2. Samo zdjęcie można jeszcze na koniec trochę wyostrzyć. Klikamy na warstwę ze zdjęciem i z menu górnego wybieramy Filter > Sharpen > Sharpen.
3. I teraz korzyść, jaką daje nam zastosowanie Obiektu inteligentnego. Jeśli chcemy zmienić kolor napisu, jego treść lub wrzucić tam coś innego, to klikamy dwukrotnie na miniaturkę warstwy z Obiektem Inteligentnym (4 miesiące lub 4 miesiące copy). Przechodzimy tym samym do jej edycji.
Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - krok 19
4. Edytujemy co tam chcemy i zapisujemy ten tymczasowy plik, który nam się otworzył (ctrl + S lub File > Save).

Jak zrobić comiesięczne zdjęcia dziecka - tutorial - final
Wszystkie efekty zostają nienaruszone, więc napis wygląda tak samo naturalnie :)

Podsumowanie

Przedstawiłam Wam jedną z metod, jak zrobić taki efekt, tak robię to ja. Starałam się wytłumaczyć to w małych kroczkach, zrozumiałych dla nie-grafików. Jeśli coś jest jeszcze niejasne, dajcie znać.
W kolejnych miesiącach możecie bazować już na tym samym pliku, wklejając nowe zdjęcie i edytując napis oraz ewentualnie poprawiając to i owo. Jeśli podejmiecie się tego małego projektu, koniecznie pochwalcie się efektami :)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w DIY
Peeling kawowy

Szydełkowy kabel

Zamknij