Wybór wózka wielofunkcyjnego

Wybór wózka dla dziecka to chyba najtrudniejsza decyzja do podjęcia przez te piękne 9 miesięcy. O ile nie mamy kogoś bliskiego, kto chętnie odda nam swój nieużywany już wózek, to prędzej czy później trzeba się z tym problemem zmierzyć. A gigantyczny wybór dostępnych modeli wcale nam tego nie ułatwia.


Podobno znalezienie wózka idealnego, bezpiecznego, z najlepszymi parametrami i funkcjami to zadanie dla tatusiów. Mamusie patrzą na wygląd ;) U nas w domu to ja jestem jednak umysłem ścisłym, wyręczyłam więc męża i podeszłam do tego tematu z pełnym zaangażowaniem. Jak tak teraz myślę, to chyba samochód wybrałam szybciej niż wózek ;) Chciałam znaleźć model idealny, spełniający wszystkie kryteria, na które natknęłam się w internecie. Do tego musiał być ładny no i oczywiście w przystępnej cenie. Ostatecznie stanęło na modelu Camarelo Carera. Od niego w sumie zaczęłam, po drodze przeanalizowałam dziesiątki innych, żeby po kilku miesiącach wrócić do pierwszego wyboru.
Cała ja.

Szukając informacji na temat wózka idealnego przekopałam się przez wiele poradników, filmików, recenzji i artykułów. W większości źródeł przewijały się podobne elementy wózka, na które warto zwrócić uwagę. Zebrałam sobie te wytyczne, wzbogaciłam moimi zupełnie subiektywnymi opiniami i tak oto powstał mini-poradnik na ten temat.

Dlaczego wózek wielofunkcyjny?

Wózki wielofunkcyjne dostępne są przeważnie w dwóch wariantach – 2w1 (gondola i spacerówka) oraz 3w1 (dodatkowo fotelik samochodowy). Taki komplet jest bardzo fajnym rozwiązaniem, bo kupujemy go raz i mamy z głowy na te kilka pierwszych lat życia naszego dziecka. Wychodzi to oczywiście również taniej niż kupienie osobno gondoli i osobno spacerówki. No chyba że trafimy na wyjątkowo nieudany egzemplarz, spacerówka nie sprawdzi się w praktyce, przez co i tak będziemy musieli kupić jakąś dodatkowo.

Na co warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to to, że wózek ma być przede wszystkim bezpieczny, a dopiero potem ma wyglądać. Warto więc zwrócić uwagę na znak atestu bezpieczeństwa.

Podstawą wózka 2w1 czy 3w1 jest gondola – ona będzie nam służyć od pierwszych chwil życia naszego maluszka. Rozmiary gondoli są dość uniwersalne, jednak różnica między długością 78 a 85cm może szybko stać się zauważalna. Im większa gondola, tym dłużej nam posłuży. Warto też zwrócić uwagę na porę roku, w której dziecko przyjdzie na świat. Zimą przyda się więcej miejsca w środku na kocyk, kombinezon czy śpiworek. Pod kątem dziecka im większa gondola tym lepiej, jednak trzeba też sprawdzić, czy wózek zmieści się nam do bagażnika oraz czy nie będzie za ciężki, żeby znosić go np. z czwartego piętra.
Na ciężar wózka znacząco wpływa jego stelaż. Zdecydowanie lżejszy jest stelaż aluminiowy niż stalowy. Z reguły składa się on też do mniejszych rozmiarów. Różnicę stanowią również koła – nieco lżejsze są piankowe, jednak zdecydowanie praktyczniejsze są koła pompowane. Lepiej amortyzują nierówności i są bardziej wytrzymałe.
Wymienione elementy są na tyle istotne, że dobrze jest kierować się nimi przy wstępnej selekcji. Później dochodzą dodatkowe bajery i przyjemne funkcjonalności :) Jedną z nich jest regulowana wysokość rączki – zarówno mama jak i tata mogą ustawić ją sobie pod swój wzrost. Torba i kosz na zakupy to kolejne elementy, na które dobrze jest spojrzeć. Kosz na zakupy powinien być dość duży i umieszczony tak, aby był do niego łatwy dostęp. Idealnie jak będzie zasuwany na suwak i zrobiony z nieprzemakalnego materiału, co będzie istotne gdy będziemy przemierzać śnieg lub kałuże. Torba zawieszana na rączce musi być dobrze wyważona, tak by nie przeciążyła wózka swoim ciężarem.

Wybór wózka wielofunkcyjnego - infografika

Po dogłębnych, wielogodzinnych analizach mój osobisty ranking w przedziale cenowym ok. 1200-1500zł wyglądał tak:
1. Camarelo Carera (ewentualnie Carmela lub Sevilla) – najwięcej zalet
2. Roan Marita – retro, ale funkcjonalnie
3. Coletto Marcello – fajny bajer z obracanym o 360 stopni stelażem

A ostatecznie padło na Camarelo Carera :) Spełnia on zdecydowaną większość wymienionych przeze mnie warunków:
– stosunkowo niedrogi
– długa (85cm) i głęboka gondola z regulacją zagłówka
– regulowana rączka
– pompowane koła, przednie koła skrętne
– dość duży kosz na zakupy, zasuwany na suwak, nieprzemakalny
– torba zawieszana na rączce (średniej wielkości)
– łatwe wpinanie i wypinanie gondoli ze stelaża
– cicho i lekko rozkładająca się budka z odsuwaną częścią „wentylacyjną”
– jest dosyć lekki
– ma dobrą amortyzację
– da się do niego wpiąć adapterami fotelik Recaro, który posiadałam wcześniej (nagroda w konkursie na warsztatach „Mamo to ja” ;) )

Zobaczymy jak wózek sprawdzi się w praktyce z moim małym pasażerem, ale jak na razie robi bardzo dobre wrażenie i leciutko się prowadzi. Tylko jedna uwaga – Camarelo Carera jest wózkiem nieco wyższym od innych, więc dobrze jest się „przymierzyć” do niego w sklepie jeśli macie mniej niż jakieś 170cm wzrostu. Żeby nie wyszło potem, że nie widzicie swojego dziecka ;)

wybor-wozka-wielofunkcyjnego-01

wybor-wozka-wielofunkcyjnego-02

wybor-wozka-wielofunkcyjnego-03

Pamiętajcie – wybór wózka to poważna sprawa i niemały wydatek. Warto się spokojnie zastanowić i obejrzeć kilka wózków na żywo. Pytajcie sprzedawców o wszystkie funkcje, bądźcie upierdliwi, porównujcie, dotykajcie, żeby potem nie żałować :)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Mama
Razem na froncie kolejkowej rewolucji

Ubranka dla niemowlaka – instrukcja obsługi

Zamknij