Ubranka dla niemowlaka – instrukcja obsługi

Kompletując wyprawkę dla Maluszka, trzeba posiąść niezwykle trudną wiedzę na temat poszczególnych rodzajów ubranek. Sama nie mogłam zapamiętać różnic między pajacykiem a body, koszulką a kaftanikiem. Dlatego spisałam krótką instrukcję z infografiką :)

ubranka_dla_niemowlaka_instrukcja_infografika

Body

Podstawowy element wyprawki. Może być z krótkim lub długim rękawem. Zakłada się je bezpośrednio na ciałko, a zapięcie w kroku sprawia, że wszystko (razem z pieluszką) trzyma się na swoim miejscu.

Pajacyk

Od body różni się przede wszystkim tym, że ma długie nogawki ze stopkami. Najwygodniejsze są pajace zapinane z przodu na całej długości. Można je zakładać na gołe ciałko lub w zimniejsze dni na body.

Śpiochy

Śpiochy to spodenki ze stopkami zapinane na ramionkach, na takich jakby szelkach. Pod spód zakładamy koszulkę lub body. Koszulka może się podciągać w przypadku ruchliwego bobaska :)

Półśpiochy

Półśpiochy to śpiochy z obciętymi szeleczkami, czyli same spodenki ze stopkami. Z kształtu przypominają po prostu rajstopki. Do nic także zakładamy body lub koszulkę.

Koszulki, t-shifty

Są to najzwyklejsze z konstrukcji bluzeczki zakładane przez głowę, z długim lub krótkim rękawem. Zakładamy je do śpiochów, półspiochów, spodenek lub też do body.

Kaftaniki

Kaftaniki to koszulki zapinane kopertowo na guziczki lub wiązane. Są o tyle wygodniejsze od koszulek, że nie trzeba zakładać ich przez główkę dziecka.

Rampers

To takie fajne body z nogawkami, najczęściej krótkimi. Latem może stanowić kompletny strój, zimą dobrze jest założyć do niego przynajmniej skarpetki.

Spodenki, legginsy, jeansy

Typowe spodenki, dobrze jest wybierać takie z miękkiego materiału, aby wygodnie dziecku był leżeć. Idealnie sprawdzają się legginsy lub miękkie spodenki ze ściągaczami, które jednocześnie podtrzymują skarpetki.

Czapeczki

Czepeczka może być zwykła lub z nausznikami, wiązana pod szyją.

Sweterki, kamizelki, bluzy

Idealne na chłodniejsze dni. Dobrze jest wybierać takie bez kaptura, który może przeszkadzać leżącemu dziecku.

Śpiworek

Służy przede wszystkim do spania. Jest bezpieczniejszy od kocyka, bo dziecko nie ma możliwości zaplątania się w niego. Może być wersja z rękawkiem lub na ramionka.

Rożek

Rożek spełnia funkcję podobną do śpiworka. Sprawdza się najlepiej w kilku pierwszych tygodniach.

Rękawiczki, łapki, skarpetki

Łapki niedrapki są zabezpieczeniem przez podrapaniem sobie przez dziecko buzi. Gdy nie mamy łapek, mogą posłużyć do tego skarpetki. Skarpetki, jak to skarpetki, zakładamy na stópki ;)

Spódniczki, sukieneczki

Niezwykle urocze ubranka dla dziewczynek. Idealne z rajstopkami lub legginsami. Występują też praktyczne wersje z body. Niestety u mojego synka to się akurat nie przyda ;)

Z taką podstawą teoretyczną można brać się za resztę zakupów :)

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis