Szydełkowa pufa – wzór na pufę ze sznurka

Od zawsze fascynowały mnie szydełkowe robótki, ale nigdy nie miałam na tyle zapału, cierpliwości i chęci, żeby spróbować tej sztuki. Moim marzeniem była szydełkowa pufa, ale wykonanie jej mnie przerażało. Jednak po ślubie postanowiłam się przełamywać i uczyć się rzeczy, które pani domu powinna pojąć – nauczyłam się obsługiwać maszynę do szycia starszą ode mnie, a w zeszłym roku chwyciłam za szydełko!


Zaczęłam wtedy od najprostszych babcinych kwadratów, z których chciałam zrobić piękny duży koc. Nie przemyślałam tego jednak logistycznie i gdy po 50-ciu kilku kwadratach skończyła mi się włóczka, obliczyłam ile muszę dokupić i ile nadziergać jeszcze kwadratów i mi się odechciało.

Skutecznie.
Na rok ;)

Teraz, w ramach ciążowego syndromu wicia gniazda z powrotem chwyciłam za szydełko. Zeszłoroczne kwadraty połączyłam w mały kocyk, dla synka na przytulankę wystarczy :D Jednak moim głównym celem było stworzenie pufy ze sznurka. Można kupić taką pufę w internecie, jednak jest to dość drogie, a ja nie lubię wydawać dużo kasy na rzeczy, które da się z odrobiną dobrych chęci zrobić samemu ;) Nabyłam więc sznurek w świetnym sklepie – Bobbiny i wzięłam się do pracy. Efekty przedstawiam poniżej, ja jestem mega zachwycona! Może niezbyt to skromne, ale po prostu jestem w szoku, że wyszło mi tak fajnie mimo gubionych po drodze oczek, które doprowadzały mnie do szału, bo musiałam do nich wracać. Szydełkowa pufa będzie służyła jako podnóżek do granatowego fotela, który stanie w pokoju mojego synka :)

Szydełkowa pufa

Wzór pochodzi z tej strony: lvlyblog.com. Dodałam kilka więcej rzędów po 96 oczek na środku, żeby pufa była wyższa. Całość opiera się na podstawowych szydełkowych umiejętnościach:
– słupek
– dodawanie oczek
– odejmowanie oczek

Pufa jest szydełkowana po spirali, dobrze jest więc zaznaczać początek każdego rzędu, aby nie zgubić się w oczkach. Na życzenie czytelniczki poniżej rozpisałam przetłumaczony wzór.

Szydełkowa pufa - wzór

Oznaczenia

ł – łańcuszek
os – oczko ścisłe
s – słupek
przer – przerobienie dwóch oczek razem
Na końcu każdego rzędu w nawiasie podana jest liczba aktualnych oczek.

Wzór

Zaczynamy od 7 oczek łańcuszka i zamykamy go oczkiem ścisłym tworząc okrąg.
1. 12s w powstałym okręgu (12)
2. 2s w każdym oczku (24)
3. 2s w co drugim oczku, w pozostałych po 1s (36)
4. 2s w co trzecim oczku, w pozostałych po 1s (48)
5. 2s w co czwartym oczku, w pozostałych po 1s (60)
6. 2s w co piątym oczku, w pozostałych po 1s (72)
7. 2s w co szóstym oczku, w pozostałych po 1s (84)
8. 2s w co siódmym oczku, w pozostałych po 1s (96)
9 – 12 – 1s w każdym oczku (96)
Uwaga! Tutaj regulujemy wysokość pufy, można więc dorzucić więcej rzędów 9-12 po 96 oczek.
13. Przer każde 7 i 8 oczko, w pozostałych po 1s (84)
14. Przer każde 6 i 7 oczko, w pozostałych po 1s (72)
15. Przer każde 5 i 6 oczko, w pozostałych po 1s (60)
16. Przer każde 4 i 5 oczko, w pozostałych po 1s (48)
Wypełnić środek pufy (tkaninami, poduchą lub specjalnym wypełnieniem ze styropianowych kulek)

Dół
7 oczek łańcuszka, zamykamy go oczkiem ścisłym tworząc okrąg.
1. 12s w powstałym okręgu (12)
2. 2s w każdym oczku (24)
3. 2s w co drugim oczku, w pozostałych po 1s (36)
4. 2s w co trzecim oczku, w pozostałych po 1s (48)

Przyszyć dół do wypełnionej już pufy i gotowe!

W środek mojej pufy wsadziłam wielką starą poduchę, z której sypały już się pióra (chyba jeszcze kawalerska mojego taty), więc dostała drugie życie ;) Wyszła ciężkawa i nieźle nabita, o to mi chodziło :D

Moja szydełkowa pufa ma ok. 30 cm wysokości, 60 cm średnicy i ok. 175 cm w obwodzie. Rozmiar można regulować podczas szydełkowania dodając odpowiednio więcej oczek lub rzędów. Zużyłam niecałe 8 motków sznurka 50-metrowego (takiego) i szydełkowałam bambusowym szydełkiem 12mm, dostępnym w tym samym sklepie co sznurek – http://www.bobbiny.pl/index.php/akcesoria/szydlo-12mm-detail.

Szydełkowa pufa - wzór

Szydełkowa pufa - wzór

Szydełkowa pufa - wzór

Szydełkowa pufa - wzór

Szydełkowa pufa - wzór

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis