Jak radzić sobie ze stresem na freelansie?

Jak radzić sobie ze stresem na freelansie?

Praca na freelansie to nieustanne podążanie za pasją, kolejnymi celami i wielkimi projektami. Jeśli jesteś choć trochę do mnie podobna, to z pewnością przy pracy zdarza Ci się zapomnieć o bożym świecie. Jest w tym jakiś romantyzm – kreatywny chaos i bezsenne noce. W pewnym sensie te oznaki zmęczenia można traktować z dumą, jako efekt wspaniałej, twórczej pracy i ekstremalnej wydajności.

Chociaż ten twórczy nieporządek i stres są z całą pewnością oznaką prężnie rozwijającego się biznesu, jest to także prosta droga do kreatywnego wypalenia. Żeby tworzyć coś wartościowego, musisz zacząć od stworzenia zrównoważonego życia. Ci, którzy robią wielkie rzeczy są również tymi, którzy poświęcają równie wiele uwagi sobie.

Wszyscy przechodzimy przez takie etapy życia, w których odsuwamy na bok podstawowe potrzeby, bo coś innego jest teraz ważniejsze. Terminy gonią, problemy walą się na głowę, klientów za mało lub za dużo – zawsze coś. Ale niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zajęta, zestresowana albo jak wielkie odnosisz sukcesy, zawsze zasługujesz na odrobinę uważności. Bez tego długo nie pociągniesz.

Jak radzić sobie ze stresem na freelansie?

Opracuj poranne i wieczorne rytuały

Jeśli jesteś mamą, to bardzo dobrze wiesz, jak ważny jest harmonogram wieczornego usypiania. Dzieci lubią mieć stały rytuał – kąpiel, mycie zębów, siusiu, bajka, ulubiona przytulanka i buziak na dobranoc. Tylko spróbuj coś pominąć… ;) Zapewniamy im tę rutynę, żeby czuły się bezpieczne i kochane. Nie inaczej działa to u dorosłych. Zwłaszcza u tych, u których życie jest dość nieprzewidywalne i potrzebują stałego punktu dnia, nawyków, na których mogą polegać. Zastanów się, co robisz zaraz po przebudzeniu, a co przed pójściem spać. Wypracuj rutynę, która pomoże Ci dobrze zacząć i zakończyć dzień.

Nie rezygnuj ze snu

Zdarza Ci się utrzymywać komputer włączony zbyt długo, do momentu, w którym się zawiesza? Mnie zdarza się to notorycznie. Usypiam go tylko, bo „zaraz jeszcze coś będę musiała zrobić”. Jeszcze kilka lat temu zarwana noc była dla mnie czymś ekscytującym, powodem do dumy. Zawsze lubiłam pracować ponad siły, robić więcej, niż jest to wymagane. Tymczasem organizm ludzki działa podobnie jak komputer. Bez odpoczynku w końcu pada. Długotrwała czujność źle wpływa na zdolność do tworzenia nowych pomysłów. Potrzebujesz odpowiedniej dawki snu, żeby funkcjonować, pracować produktywnie i tworzyć.

Długotrwała czujność źle wpływa na zdolność do tworzenia nowych pomysłów.

Zadbaj o podstawy

Szampon, kawa, mydło, granola, krem do twarzy, ulubiona szminka – upewnij się, że zawsze masz pod ręką to, czego potrzebujesz, by czuć się jak człowiek. Wydaje się to banalnie proste, ale nie ma nic gorszego niż brak kawy w najbardziej produktywnym okresie.

Jak radzić sobie ze stresem na freelansie?

Bądź uprzejma dla swojego organizmu

W szale twórczym łatwo jest iść na skróty. Nie ma czasu na gotowanie obiadu, więc zamawiasz pizzę. Trzy dni z rzędu. Pomijasz treningi, bo szkoda na to czasu (tak skończyła się moja przygoda z zumbą ;) ). Ale w chwilach stresu i wzmożonej aktywności Twoje ciało potrzebuje dobrego jedzenia i ruchu bardziej niż kiedykolwiek. Bądź świadoma tego, co dostarczasz swojemu organizmowi. Uzupełnij lodówkę na zapas zdrowymi przekąskami, pij dużo wody i nie zapominaj wstać czasem od biurka.

Oczyść przestrzeń

Twoje biuro, pracownia, skrzynka odbiorcza, kuchnia, szafa – niezależnie od tego, który bałagan jest źródłem Twojego stresu, zrób z tym porządek. Chaos w obszarach Twojego domu jest w pewnym sensie metaforą chaosu w Twojej głowie. Nie da się nie stresować, gdy codziennie przechodzisz obok sterty ubrań na krześle albo przebijasz się przez dziesiątki nieodpisanych maili. Poczujesz się zdecydowanie lepiej, gdy zorganizujesz swoją przestrzeń.

Znajdź odskocznię

Jesteś szczęściarą jeśli budujesz swój biznes, robiąc to, co kochasz. Cały czas, dzień i noc zajmujesz się tym, co sprawia Ci dziką przyjemność. Ale i to może stać się wyzwaniem, szczególnie jeśli kiedyś było tylko Twoim hobby, a teraz jest podstawą Twojego utrzymania. Teraz praca to Twoje hobby, a Twoje hobby to praca. Znajdź więc coś innego, co pozwoli oderwać się od obowiązków. Dla mnie taką odskocznią są książki, blogowanie, gra na pianinie i oglądanie filmów.

Oddychaj

To najszybsza i najłatwiejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zadbać o siebie. Głęboki i świadomy oddech nie tylko rozluźnia przepracowany umysł, ale dostarcza też do organizmu większą ilość tlenu, dobrze wpływa na energię i koncentrację, co z kolei pozwala tworzyć genialne pomysły. Jest mnóstwo aplikacji, które przypominają o tym, o czym powinniśmy pamiętać – o oddechu ;)

Jak radzić sobie ze stresem na freelansie?

Planuj, planuj, planuj!

Nigdy nie byłam zwolennikiem planerów. Na szczęście w końcu do tego dojrzałam. Wyżej wymienione pomysły – poranna i wieczorna rutyna, ćwiczenia, hobby, a nawet oddychanie – zapisuj w swoim kalendarzu. Traktuj je z takim samym priorytetem jak spotkania biznesowe i projektowe deadliny. Wyznacz przerwy w pracy na relaks i nie poddawaj się pokusie, by z tej przerwy rezygnować. Zapisuj wszystko, co zaprząta Twoją głowę.

Małymi krokami do wielkich marzeń

Twoje ambicje powinny być duże, wręcz przerażające. Ale do nich prowadzą Twoje codziennie, najmniejsze osiągnięcia – pościelone łóżko, codzienny trening, czyszczenie skrzynki odbiorczej, gotowanie zdrowego obiadu. To są rzeczy, które pomogą Ci spełniać swoje marzenia. Dbaj o siebie i pamiętaj, że małe rzeczy, które robisz dzisiaj są równie ważne, jak wielkie rzeczy, które zrobisz jutro.

Dbaj o siebie i pamiętaj, że małe rzeczy, które robisz dzisiaj są równie ważne, jak wielkie rzeczy, które zrobisz jutro.

Życie przedsiębiorcy jest stresujące. Życie mamy na freelansie jeszcze bardziej. W tej całej walce o przeżycie, drodze do spełniania własnych marzeń, bardzo łatwo jest zapomnieć o sobie. Tymczasem, żeby osiągnąć prawdziwe spełnienie musisz nauczyć się radzić sobie ze stresem, pamiętać o tych najmniejszych rzeczach, które są podstawą przyszłych osiągnięć.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Otwieram sklep internetowy
Brzozowska.Shop – otwieram sklep internetowy!

Trudna sztuka odpuszczania
Trudna sztuka odpuszczania

Zamknij