Wydajna praca freelancera z EduWeb

Wydajna praca freelancera z EduWeb

Kreatywność nie lubi ograniczeń, zasad i nudnych reguł. Ale żeby freelancer mógł wzbić się na wyżyny swojej wydajności, musi oczyścić umysł i zrobić miejsce dla twórczego myślenia.


Planowanie pracy jest mało kreatywne, bardzo zautomatyzowane, gdzie więc w tym wszystkim miejsce na radosną twórczość? Otóż kreatywność pojawia się wtedy, kiedy znika krążąca wokół Ciebie chmara obowiązków, przypomnień i rozpraszaczy. Dopiero gdy będziesz w stanie uporządkować to, usystematyzować w zestaw powtarzalnych czynności, wykonywanych mimowolnie, na tyle ograniczysz tarcie w tych stresujących obszarach, że będziesz w stanie uwolnić swój umysł. Nagle odkryjesz przestrzeń, która pozwoli Ci na kreatywną pracę lub spokojny odpoczynek.

Skąd się bierze kreatywność?

Tego nikt do końca nie wie. To co wiemy na pewno, to że najlepsze pomysły przychodzą wtedy, kiedy o nich nie myślimy. Kreatywność jest bardzo mocno związana z pamięcią długotrwałą, z obserwacją wszystkiego, czego doświadczasz w swoim życiu. Żeby zapełnić pamięć długotrwałą informacjami, na których będzie mogła pracować kreatywność, musisz zapełniać ją pamięcią krótkotrwałą, czyli systematycznie dokładać do niej nowe obserwacje i wspomnienia.
Intensywne myślenie nad rozwiązaniem danego problemu sprawia, że Twój umysł zachowuje się jak flipper, upakowany po brzegi przeszkodami. Próbując usilnie wpaść na jakiś pomysł, piłeczka nerwowo odbija się od jednej myśli do drugiej. Dopiero gdy zrobisz sobie przerwę, odpoczniesz, uwolnisz myśli, część tych przeszkód znika i piłeczka może swobodnie podróżować po całej przestrzeni, zanurzać się w schowane głębiej fantazje, wspomnienia z dzieciństwa i skojarzenia, będące źródłem najlepszych pomysłów. Tak więc kluczem do kreatywności jest ciekawość świata, ale i spokój. Bo dopiero gdy odpoczywasz, w tej głębokiej studni wspomnień i informacji budzą się połączenia nerwowe, o których nawet nie masz pojęcia. Pamiętasz wpis o moich źródłach inspiracji? Niesamowite, jak zapomniane już upodobania z dzieciństwa wpływają na późniejszą twórczość.

Wydajna praca freelancera z EduWeb

System GTD i Kanban

Podstawą wydajnej pracy freelancera jest systematyczność i opracowany schemat codziennych działań. Wszelkiego rodzaju nawyki i rutyna bardzo pomagają w organizacji zadań. Jednym z najskuteczniejszych systemów pracy jest GTD (Getting Things Done). To świetna metoda na to, by natłok codziennych obowiązków nie odebrał Ci przyjemności z twórczej pracy. Tak w skrócie, GTD to system, który opiera się na oczyszczeniu umysłu przez przelanie wszystkich krążących myśli, pomysłów, obowiązków do skrzynki odbiorczej – inbox. Do inboxa wrzucasz wszystko – zadania do wykonania, listę zakupów, telefon do babci, rachunki do zapłacenia. Przeglądając cyklicznie skrzynkę odbiorczą, decydujesz co z tymi informacjami zrobić, łączysz je w projekty i przestajesz zaprzątać sobie nimi głowę.
Alternatywnym systemem pracy jest Kanban. To japońska technika planowania, która pomaga zwiększyć produktywność, stawiając na wizualne przedstawienie procesu realizacji zadań. Bardzo fajnie sprawdza się w organizacji kreatywnej pracy. Podstawą planowania w Kanban jest podzielenie projektów na kolumny-etapy, po których sukcesywnie przechodzi każde zadanie. Idealnym przykładem filozofii Kanban jest aplikacja Trello.

Wydajna praca freelancera z EduWeb

Kurs „Wydajna praca freelancera” w EduWeb

Aby pracować wydajnie jako kreatywny freelancer, musisz nauczyć się systematyczności i dobrej organizacji. Istnieje szereg aplikacji i technik, które w tym pomagają. W kursie wideo „Wydajna praca freelancera” na portalu EduWeb Tomek Biskup kompleksowo rozprawia się z tą tematyką. Podczas ponad 7 godzin materiału dowiesz się wszystkiego, co powinien wiedzieć freelancer, aby zwyczajnie pracować lepiej. Jak lepiej planować i wyceniać swoją pracę, przygotowywać lepsze oferty oraz jak wypracować odpowiednie nawyki. Tomek szczegółowo prezentuje obsługę najpopularniejszych aplikacji wspierających w GTD (Omnifocus, Things, Asana, Todoist) i Kanban (Trello), uczy, jak przygotować przekonującą ofertę, wykorzystując wykresy Gantta, jak gromadzić inspiracje i przedstawiać klientom swoją wizję przy pomocy aplikacji Mindnote, Evernote, Dropbox paper. W ciekawy sposób porusza zagadnienia kreatywności, skupienia i produktywności. Ja o freelansie wiem bardzo dużo, ale przyznam, że z zaciekawieniem przerobiłam cały kurs i wyniosłam z niego wiele przydatnych informacji.

Zniżka na zakup kursu

Specjalnie dla Was zespół EduWeb przygotował zniżkę 10% na zakup kursu. Wystarczy w polu „Chcę zrealizować kartę podarunkową” wpisać kod: FREELANCEMAMA
Kod jest ważny przez tydzień, od dziś 22 listopada do 29 listopada.

Nie zrażaj się planowaniem, bo odpowiednia organizacja to świetny sposób, żeby rozbudzić Twoją kreatywność, a nie ją stłamsić. Więc nawet jeśli tak, jak ja, jesteś duszą artystyczną, nie bój się wyznaczać sobie zasad w codziennej pracy. Dopiero oczyszczając umysł ze wszystkiego, co rozprasza, będziesz mogła wzbić się na wyżyny swojej wydajności.

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Freelance
Urlop macierzyński jako okazja do rozwoju
Urlop macierzyński jako okazja do rozwoju

Oh, jak pięknie! Otwarcie Oh!Szycie i weekend w Trójmieście
Oh, jak pięknie! Otwarcie Oh!Szycie i weekend w Trójmieście

Zamknij