Hygge – klucz do szczęśliwego życia

Hygge - klucz do szczęśliwego życia

Hygge jest skromne i niespieszne. To wybór czegoś rustykalnego zamiast nowego, prostego zamiast szykownego i nastrojowego zamiast ekscytującego. Pod wieloma względami hygge to duński krewny idei prostego życia.

Czym jest hygge?

Hygge to pojęcie wywodzące się z Danii. Trudno jest je przetłumaczyć dosłownie, ale określa przede wszystkim poczucie szczęścia, ukojenia, radość z bycia tu i teraz. Hygge polega na robieniu najlepszego użytku ze zwykłych dni, bo właśnie tych w naszym życiu jest najwięcej. Idealnie pasuje tutaj cytat Benjamina Franklina:

Szczęście człowieka nie jest uwarunkowane wielkimi sprawami, ale małymi szczęśliwymi okolicznościami, które mają miejsce na co dzień.

Hygge to filozofia. Jest jak skandynawski design. To styl życia, który pomaga Duńczykom zrozumieć sens prostoty i odnaleźć spokój w codziennym życiu. Dania jest uznawana za najszczęśliwszy kraj na świecie, nic więc dziwnego, że właśnie tutaj to pojęcie ma swój początek. Duńczycy używają go bez przerwy w formie czasownika albo przymiotnika hyggelig. Słowo hygge można łączyć praktycznie z każdym innym wyrazem, tworząc nowe pojęcia, np. hyggedad – dzień spędzony na przyjemnościach, filmhygge – relaksujący film.

Hygge - klucz do szczęśliwego życia

Jak odnaleźć hygge?

Nie potrzeba wiele wysiłku, żeby poczuć hygge. Hygge jest przygaszone, proste i powolne. Z pewnością znajdziesz je w swoim domu. To lektura książki przy pysznej kawie, piątkowy wieczór przed telewizorem i wylegiwanie się w łóżku w niedzielny poranek. To kruchy croissant, ulubiona piosenka i gorąca kąpiel przy świecach. To także zabawa na śniegu, beztroskie chwile spędzone z dzieckiem i domowy dżem. Ta duńska filozofia opiera się na prostocie i skromności, na dostrzeganiu małych, codziennych przyjemności. Wystarczy więc odpowiednie nastawienie, chwila dla siebie i świece, które są najbardziej hygge elementem wystroju.

To może być oglądanie Władcy Pierścieni w piżamie w Wigilię Bożego Narodzenia, siedzenie z ulubioną herbatą w oknie i obserwowanie pogody czy wpatrywanie się w ognisko, nad którym razem z rodziną i przyjaciółmi powoli piecze się chałkę. Prostota i skromność to kluczowe cechy hygge, ale także duńskiego wzornictwa i kultury. Podobnie jak funkcjonalność. Upodobanie Duńczyków do skromności powoduje, że chełpienie się dokonaniami czy kłucie w oczy rolexem jest nie tylko w złym guście: jest wręcz grzechem przeciwko hygge. Krótko mówiąc, im więcej błyskotek, tym mniej hygge.

Hygge - klucz do szczęśliwego życia

Mój hyggekrog

Po lekturze książki „Hygge – klucz do szczęścia” pokochałam Danię i ich podejście do życia. Duńczyków pogoda nie rozpieszcza, więc swojego hygge szukają przede wszystkim w domu. Ja też należę do domatorów i uwielbiam spędzać czas w swoich czterech ścianach. Mam w domu kilka miejsc, które od razu wprawiają mnie w odpowiedni nastrój.

Zawsze marzyłam o siedzisku przy oknie, takim typowym, jak w amerykańskich filmach. Ale moje parapety zawsze były za wysokie albo za wąskie. Zmodyfikowałam więc swoje marzenie i niskim kosztem stworzyłam swój hyggekrog – przyjemny kącik w biurze. Nie przy parapecie, ale przy oknie, tylko prostopadle, bo nie chciałam zasłaniać moich pięknych zasłonek ;) Za pomocą regału z Ikei, pianki tapicerskiej i kilku poduszek stworzyłam idealny hyggekrog.

Hygge - klucz do szczęśliwego życia

Moim drugim hygge miejscem jest oczywiście kanapa przy kominku. Ogień, świece, ciepłe światło od nich bijące, jest podstawą duńskiej teorii szczęścia. Wystarczy założyć ciepłe skarpety, przykryć się miękkim kocem, żeby poczuć szczęście.

Uwielbiam też wieczorne seanse filmowe. Najlepiej odpoczywam przy komediach, szczególnie romantycznych, i filmach obyczajowych, ale ostatnio oglądamy Van Helsing – krwawy serial o wampirach, więc nie gatunek jest tutaj teorią szczęścia ;) Nie ma lepszego zakończenia męczącego dnia niż wtopić się z lampką wina w miękką kanapę i dać się pochłonąć fabule. Tak bardzo hygge.

Hygge - klucz do szczęśliwego życia

Hygge to nie tylko czas spędzany w samotności. Największe poczucie szczęścia osiąga się w towarzystwie bliskich nam ludzi. Ideałem jest więc wieczór scrabble lub planszówek, wspólna kolacja albo wyjście do pubu w niewielkim gronie.

Hygge wywodzi się z Danii, kraju szczęścia, ale nie znaczy to, że nie można go odnaleźć w naszym, może mniej szczęśliwym, kraju nad Wisłą. Wystarczy, że stworzysz ku temu odpowiednie warunki, znajdziesz czas, by nie robić nic, tylko delektować się czasem spędzonym ze sobą, znajomymi lub rodziną. Hygge może być traktowane jako pojęcie abstrakcyjne, nieuchwytne, ale wierzę, że można je uchwycić wszystkimi zmysłami. Hygge ma smak, brzmienie, zapach i konsystencję. To ulubiona muzyka, smaczny obiad, zapach świec i gorąca czekolada. Mam więc nadzieję, że zaczniesz dostrzegać je wokół siebie.

Hygge - klucz do szczęśliwego życia

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w Dom, Rozwój
Z nową energią w Nowy Rok
Z nową energią w Nowy Rok!

Święta w naszym domu
Święta w naszym domu

Zamknij