Szarlotka jaglana bezglutenowa

Kto nie lubi szarlotki? Szarlotka to jedno z najlepszych ciast świata, szczególnie ta robiona przez babcię. Babcia jednak nie zawsze jest pod ręką, więc czasem trzeba przyrządzić ją samemu. W sensie szarlotkę, nie babcię ;)


Dzisiaj przepis na szarlotkę w nieco innym wydaniu. Banalnie prosta, a do tego maksymalnie zdrowa. Nic tylko robić i jeść!
Idealna do przygotowania na szybko, dla niespodziewanych gości i gdy najdzie na coś słodkiego. Bezpieczna dla alergików.

Szarlotka z kaszy jaglanej budzi z początku kontrowersje u bliskich, których nią częstuję, bo kasza kojarzy im się z obiadem, a nie z ciastem. Ale po spróbowaniu zajadają się, aż miło. Nie pogardził nią nawet ksiądz po kolędzie, choć zwykle odmawia jakichkolwiek słodkości ;)

Szarlotka jaglana bezglutenowa

Szarlotka jaglana bezglutenowa

Składniki

  • 350 g kaszy jaglanej (suchej)
  • 1,5 kg jabłek
  • 1 łyżka cukru waniliowego lub ekstraktu
  • 1 łyżka miodu lub zmielonych daktyli (dla słodkości, w przypadku bardzo słodkich jabłek można pominąć)
  • 1 łyżka oleju
  • 1 czubata łyżeczka cynamonu

Przygotowanie

Kaszę jaglaną płuczemy na sitku zimną wodą, a potem przelewamy wrzątkiem, by pozbyć się goryczki. Wsypujemy ją do miski (nie gotujemy, sypiemy surową). Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Wrzucamy je do miski z kaszą. Dodajemy pozostałe składniki – miód, cukier waniliowy, olej, cynamon i mieszamy łyżką.
Przekładamy masę do podłużnej blaszki lub formy silikonowej (polecam, bo łatwiej się potem wyciąga ciasto). Pieczemy w uprzednio nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 60 minut (do zezłocenia się wierzchu).
Po wyciągnięciu ciasta odstawiamy je do przestygnięcia. Wyciągamy z formy dopiero gdy wystygnie, bo inaczej będzie się kruszyć.

Szarlotka jaglana bezglutenowa

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis
Więcej w W kuchni
Konfitura z jarzębiny

Grzaniec bezalkoholowy

Zamknij