Nie bój się zmian na lepsze!

Jak mawiał Heraklit:

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Zmiany są jak wejście na nowy szczyt. Inna perspektywa, widoki, wyzwania i ścieżki. W życiu zmienia się wszystko – ludzie, trendy, praca, rynek, gospodarka, ceny… Najważniejsze dla Ciebie zmiany zachodzą jednak w Tobie samej i w Twoim życiu. Warto dokonywać odważnych zmian, nie da się wejść na jedną górę nie schodząc z poprzedniej.

Przejście przez zmiany nie jest proste i nie dzieje się automatycznie. Trzeba zwalczyć swoje uprzedzenia, lęk i opór. Jacek Falkiewicz w książce „Pełna moc życia” przybliża temat etapów, z których składa się każda zmiana w naszym życiu.

Wyparcie

Jako ludzie lubimy żyć w nieświadomości i nie dostrzegać tego, że coś wymaga zmiany. Nawet gdy coś bardzo nam doskwiera, jesteśmy nieszczęśliwi, to wypieramy się tego jak najgorszego zła. Łatwiej porzucić pragnienie zmiany na lepsze niż odważyć się na pierwszy krok. Jeszcze trudniejsza jest zmiana tego co świetnie funkcjonuje. Przyzwyczajamy się do tego i zgodnie z przekonaniem, że „lepsze jest wrogiem dobrego” boimy się wyjść poza wyznaczoną cieplutką strefę komfortu. Twoim motywatorem do takich zmian powinna być chęć ciągłego rozwoju.

Do tego jesteś stworzona!

Jeśli lubisz swoją pracę, ale czujesz, że stoisz w miejscu, to rusz się! Zacznij się rozwijać, szkolić, szukać nowych zajęć i pasji.
Dokoła wszystko się zmienia. Powstają nowe wynalazki, nowinki techniczne, odkrycia w medycynie. To właśnie na zmianach tego co jest już dobre, bazuje rozwój naszego świata.
A czy Ty czujesz podświadomie, w głębi serca, że gdzieś w Twoim życiu jest jakaś zmiana, której starasz się nie dostrzegać? Spróbuj ją nazwać i zmierz się z nią!

Opór

Załóżmy, że zidentyfikowałaś już obszar koniecznych zmian. Uświadomiłaś sobie, że tak dalej być nie może. Mimo to, cały czas łudzisz się, że może jednak jakoś samo się ułoży bez Twojej interwencji? Szukasz w ten sposób wymówek, odwlekasz trudne decyzje z nadzieją, że jakoś to będzie. Świadomość tego, że na chwilę stracisz grunt pod nogami już jest źródłem niezłego stresu. Im dłużej będziesz odwlekać tę decyzję, tym dłużej będziesz żyła w ciągłym stresie. Niby logiczne, ale umysł i tak stawia czynny opór.
Czego boisz się najbardziej w zmianie, która Cię czeka?

Zmiana

Czas na konkretne kroki! Powoli przymierzasz się do zmiany, niepewnie idąc w stronę nowego. W pewnym momencie zawahasz się, będziesz chciała zawrócić, ale właściwą drogą jest tylko ta przed Tobą. Z nowej perspektywy cele wydają się być odległe i przerażające. Jednak z każdym krokiem przybliżasz się do nich. W końcu zobaczysz światełko w tunelu, nie poddawaj się i małymi kroczkami zamierzaj do celu. Założenie firmy? Wychowanie dziecka? Na samą myśl o połączeniu tych dwóch wyzwań dostajesz gęsiej skórki?

Wyluzuj, wszystko po kolei.

Podziel sobie cele ma mniejsze kroki, które będziesz mogła odhaczać jako zaliczone. W ten sposób dostrzeżesz nawet najmniejszy postęp i utrzymasz motywację do działania.

Adaptacja

Adaptacja jest już sama w sobie nagrodą za wyczyn, którego dokonałaś.

Zrobiłaś to.

Weszłaś na nowy szczyt. Zmieniłaś mieszkanie, pracę, zapisałaś się na kurs szydełkowania… Teraz otwierają się przed Tobą zupełnie nowe perspektywy i możliwości. Dostrzegasz to, czego nie widziałaś wcześniej. Możesz zapomnieć o wysiłku i napawać się nową sytuacją :)
Przypomnij sobie, jaka zmiana z perspektywy czasu okazała się bardzo korzystna, mimo że na początku broniłaś się przed nią?

Nagroda

Nie zapomnij nagrodzić się za sukces jakim było dokonanie życiowej zmiany. Odcinanie kuponów od sukcesu jest podstawą radosnego życia. Doceń to czego dokonałaś, pochwal się za to. Pamiętaj, żeby nie mówić „udało mi się”, tylko „zrobiłam to”. To Ty chciałaś, Ty zaryzykowałaś i Ty odniosłaś sukces! Możesz być z siebie dumna!

Zwycięzcy kreują swoje zycie, nie czekają aż im się ono przydarzy.

Każda sytuacja podnoszenia jakości życia wymaga od nas zmian. Czy jesteś gotowa zagrać o najwyższą stawkę – swoje marzenia? Pomyśl o tym i zacznij od razu!

Zdeklarowana freelancerka - Surface Pattern Designer. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Wyciskacz doby i ogarniacz chaosu.

Kolejny wpis